• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,919
5,309
Мелмак
Абе овој шо имал ваков проблем и покрај тоа шо прво му кажале дека ќе треба 15 дена да чека (да им го прати сонито па да го поправаат), на крај со фама на социјални мрежи му испратиле нов ПС5 во рекордно време.

Кај нас ова ако ти се деси дефинитивно ќе чекаш најмалку 15 дена за да си добиеш исправен систем назад. Тоа е, да не те снајде.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
секад е ова ризик за early adopt .. и нинтендото кога го земав се потев на почеток кога почнаа да искачаат проблеми по нет, кривење на конзолата, joycons проблематични и тн и тн. Ама ете го од скроз прв ген немаше ништо проблем. Тоа е или ќе чекаш 2-3 години да испеглаат па ќе влежеш или ќе фатиш од старт со ризик дека нешто може нема да е ок.

А кај нас да проблем е што сме отсечени па ако недај боже се деси нешто сигурно дупло ќе се чека ..
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Сигурно имаат галерија резерва за вакви случаеви. Gpu-то изглеа отидено погоре.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,919
5,309
Мелмак
Сигурно имаат галерија резерва за вакви случаеви. Gpu-то изглеа отидено погоре.
Јас би се кладел на добра сума дека нема. Т.е. би се кладел дека се шо може да продадат би продале и не чуваат резерви.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
86
205
Скопје
Conspiracy околу overheating-от на PS5 : Панелите се вадат за две секунди, го кочиш вентилаторот со стапче/пенкало, системот прегрева, снимаш видео од прегорени мемориски модули. 90 степени не е идеално за мемориските модули ама е во specs. Еден софтверски пач за зголемување на fan-speed го решава целиот „проблем“.
Мислам дека X Box би нападнале на овој начин бидејќи губат екстремен market share овој пат.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Conspiracy околу overheating-от на PS5 : Панелите се вадат за две секунди, го кочиш вентилаторот со стапче/пенкало, системот прегрева, снимаш видео од прегорени мемориски модули. 90 степени не е идеално за мемориските модули ама е во specs. Еден софтверски пач за зголемување на fan-speed го решава целиот „проблем“.
Мислам дека X Box би нападнале на овој начин бидејќи губат екстремен market share овој пат.
Based and schizopilled
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ама како вака сега ама не е така како што изгледа ќе видиш сега кога ќе дојдеме ние што купивме против вас елитиве што заборавате све сеа

never give up
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
162
160
Ај да постирате за дискусија ама овој постовиве се пуни хејт кон пс5
Нека се отворат теми "хејтам PS5 пошо го неам," "хејтам PS5 / Хbох пошо се конзоли појаки од моето PC," "ја сум умислен PC елитист и козолите се ѓубриња," "ќе си ќутам дека имам GT730 и ќе се понашам ко да иам 3090 (kill consoles, long live PC master race)," "имав SSD пред конзоли - не се нишо посебни," и така.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ќе видиме на хбоксот како ќе биде, ама кога правиш конзола треба да се земе в предвид дека деца не се ПЦ ентузијасти. Ќе ја купи родител на дете и ова ќе ја лупне доле на тепих, негде у ТВ стендот, помеѓу други работи што греат итн.

When in doubt - add more copper and fans.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,919
5,309
Мелмак
Нека се отворат теми "хејтам PS5 пошо го неам," "хејтам PS5 / Хbох пошо се конзоли појаки од моето PC," "ја сум умислен PC елитист и козолите се ѓубриња," "ќе си ќутам дека имам GT730 и ќе се понашам ко да иам 3090 (kill consoles, long live PC master race)," "имав SSD пред конзоли - не се нишо посебни," и така.
„сопственици на новите конзоли не ги играат туку идат на форум да се жалат дека некој напишал неубави работи за нивната конзола“
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,732
www.mikrotikmacedonia.net
Јас би се кладел на добра сума дека нема. Т.е. би се кладел дека се шо може да продадат би продале и не чуваат резерви.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
Е ова мене ме интерсира, имам PS4 ама ми треба уште еден бидејки од синот не можам да му се доближам + сакам да го плескам fortnite. Дали да го чекам PS5 или да земам уште еден PS4? Пари не се проблем, само не сакам да завршам со extra конзола која што нема да ми е употреблива за месец/два. Исто така не сум човек што продава ствари, ако ја купам останува кај мене до крај така да и тоа купи ја па после продади ја не иде. :D А гледам многу народ се жали дека петката грее, па уште е рано понатаму ке излезат подобри модели со средени ајде да ги наречам багови па нешто меморијата итн...

Така да, дали да купам сега уште еден PS4 па да купам PS5 здравје понатаму кога ке излезе ајде да ја наречам некоја подобра верзија, здравје по 1 година или да почекам уште некој месец па да купам PS5 директно?

До тогаш, гледам 0 причина да се земе PS5 ако имате PS4.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Е ова мене ме интерсира, имам PS4 ама ми треба уште еден бидејки од синот не можам да му се доближам + сакам да го плескам fortnite. Дали да го чекам PS5 или да земам уште еден PS4? Пари не се проблем, само не сакам да завршам со extra конзола која што нема да ми е употреблива за месец/два. Исто така не сум човек што продава ствари, ако ја купам останува кај мене до крај така да и тоа купи ја па после продади ја не иде. :D А гледам многу народ се жали дека петката грее, па уште е рано понатаму ке излезат подобри модели со средени ајде да ги наречам багови па нешто меморијата итн...

Така да, дали да купам сега уште еден PS4 па да купам PS5 здравје понатаму кога ке излезе ајде да ја наречам некоја подобра верзија, здравје по 1 година или да почекам уште некој месец па да купам PS5 директно?
Чекај си пс5, јас го неам изгасено моево од кога ми дојде. Ако грееше до сеа ќе приметев,.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Оди директно на ПС5, ќе има средина на декември во Галерија за онлајн нарачка.
Нема никаков проблем со греење плејката.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
335
264
PS5
Е ова мене ме интерсира, имам PS4 ама ми треба уште еден бидејки од синот не можам да му се доближам + сакам да го плескам fortnite. Дали да го чекам PS5 или да земам уште еден PS4? Пари не се проблем, само не сакам да завршам со extra конзола која што нема да ми е употреблива за месец/два. Исто така не сум човек што продава ствари, ако ја купам останува кај мене до крај така да и тоа купи ја па после продади ја не иде. :D А гледам многу народ се жали дека петката грее, па уште е рано понатаму ке излезат подобри модели со средени ајде да ги наречам багови па нешто меморијата итн...

Така да, дали да купам сега уште еден PS4 па да купам PS5 здравје понатаму кога ке излезе ајде да ја наречам некоја подобра верзија, здравје по 1 година или да почекам уште некој месец па да купам PS5 директно?
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Чекај си пс5, јас го неам изгасено моево од кога ми дојде. Ако грееше до сеа ќе приметев,.
PS4 во 2020, не :)

Дирек PS5, плус ќе може син ти да игра PS5 преку PS4 од другата соба.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
ок, тогаш ке почекам петка.

друго што не знам, сега ко што викаат дека ке има конзоли околу 15ти декември, ке бидат пак со преднарачка или ке се продаваат номално?

и доколку се со преднарачка, дали ке ги има само во галерија или ке може да се направи преднарачка и во другите продавници како сет, техномаркет, нептун, анхоч итн...?
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Галерија се главен и официјален увозник за Сони. Сите други продавници од нив земаат. А за тоа дали ќе е со преднарачка или дали ќе е достапен веднаш, то не знам.
 

Mervan

Intern
4 март 2020
11
7
Галерија се главен и официјален увозник за Сони. Сите други продавници од нив земаат. А за тоа дали ќе е со преднарачка или дали ќе е достапен веднаш, то не знам.
Dali mislite deka prednarackata ke ja pocnat pred 15 dekember ili vo 15 dekember ke ja zapocnat prednarackata?
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
друго што ме интересира, со картичка тешко да купиш игра од sony playstore, а?

и кој е најефикасен начин да купувам игри, прашам бидејки сега ке дадам еден пример, ја купив marvel's avengers, играта кошта 30 долари. пробав да платам со картичка, не одеше, ми даваше од листа на држави само USA да одберам. ок, тоа, отидов на g2a и купив PSN ваучер од 30 долара (имав од порано останато некој 5 долара и доволно ми беа) е сега дилемата ми е PSN ваучеров што го купив од g2a кошташе некој 30 евра (имаше плус некој попуст 10-15% и на крај испагаше тие 30 евра кога ке ги конвертираш и + со попустот испагаа 30 долара). кога го купив од картичката ми земаа 37 долара + кога платив ми змеаа ште 2% такса, и на крај игра од 30 долара ме чинеше 40 долара бидејки неможам да платам директно со картичка.

така да има некој бајпас за ова или јок? искрено не сум некој богаташ ама не ми е проблем да платам за игра 4-5 долара повеке, али кога ке видиш дека на 5-6 купени игри една гратис ми иде, па што да не.... а купувам, секој месец по 2-3 игри купувам како ништо.... тек па аватари за fortnite.... али тоа за некоја друга пригода
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,412
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно