• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,220
3,230
Скопје
www.gorast.com
Не знам ни јас сите шо запнаа со PC споредби, ама од тоа шо читам за thermals и гломазинов дизајн, и со оглед дека на појаки фреквенции работи, поддржува апгрејд на сториџ од day 1, нема лимит на bandwidth на HDMI, итн - XBOX делува ко подобрата и покомплетна конзола.

Значи ако исфрлиме PC од равенка и гледаме стрикно конзоли, изборот би бил ко шо веќе имам спомнато прво базиран на тоа кои игри ги играш - ако се ексклузиви за PS тогаш идеш со PS, ако веќе немаш преференца за игри и бираш непристрасно конзола - јас мислам дека XBOX е подобар избор.
Нема игри.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
158
153
Темава испадна тапа е конзолата не може да извади 360 фпс за 500 евра работава. Ќе продолжам да гејмам на PC од 1000е на 60 фпс 1080п, ама битно е тапа PS5 за 500е што не вади 120 фпс во 4к? Нема логика тоа што се бара за 500е искрено.

Убаво спомнаа на GG.mk, 4к со 60 фпс на PC само графичката го надминува трошокот на сонито.

На крајот и џојстикот не бил нешто посебно. Не знам што очекуваат луѓето и до кога со PC споредби.
Јел да ко што гледам на јутуб, Гадфол на ПС5 на 4к опцијата вади перформанси како 6800ХТ на 4к. И двете се под 60фпс околу 50 на тие сетинзи.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ne vi treba PS5 katastrofa e, najgolema prevara na denesnicata zaedno so COVID19.

Heroi se site onie sto ne kupija!
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Апла се познаваат ларпери што никогаш немале конзола и сега планирале да купат ради ссдто? Лол
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
129
140
Не знам ни јас сите шо запнаа со PC споредби, ама од тоа шо читам за thermals и гломазинов дизајн, и со оглед дека на појаки фреквенции работи, поддржува апгрејд на сториџ од day 1, нема лимит на bandwidth на HDMI, итн - XBOX делува ко подобрата и покомплетна конзола.

Значи ако исфрлиме PC од равенка и гледаме стрикно конзоли, изборот би бил ко шо веќе имам спомнато прво базиран на тоа кои игри ги играш - ако се ексклузиви за PS тогаш идеш со PS, ако веќе немаш преференца за игри и бираш непристрасно конзола - јас мислам дека XBOX е подобар избор.
Секогаш било така, генерално многу тешко оваа генерација ќе убедиш некој што имал PS4 да иде на Xbox, бидејќи влезеш ли во еден еко систем нема да мењаш на секоја конзола, ќе ти пропаднат игри, додатоци итн. Единствено луѓе кои прв пат купуваат конзола имаат луксуз на бирање :D
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,900
5,285
Мелмак
Секогаш било така, генерално многу тешко оваа генерација ќе убедиш некој што имал PS4 да иде на Xbox, бидејќи влезеш ли во еден еко систем нема да мењаш на секоја конзола, ќе ти пропаднат игри, додатоци итн. Единствено луѓе кои прв пат купуваат конзола имаат луксуз на бирање :D
Е тоа да, или пак луѓе шо ги купуваат сите конзоли као исклучок. Шо знам, ќе биде интересно. И тоа што Корун го кажа е валидно, ако не мора да игра баш денес и сега може да почека ревизија.

Во основа Сони секогаш имале одлични ревизии на конзолите. PS3 ми е најдобар пример, втората ревизија (slim) беше фантастична а првата (fat) беше катастрофа.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Апла се познаваат ларпери што никогаш немале конзола и сега планирале да купат ради ссдто? Лол
Па барем цитирај ме ако сакаш директно да ми кажеш нешто. Вакво инфантилно и одбивно однесување не сум видел одамна. Во темава поназад се постирани некои графици за лош термален перформанс и поплаки за дизајнот, после тоа следат лавина токсични коментари, мемиња, дефанзивно однесување како мајка да ви опцуле. Жално.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Па барем цитирај ме ако сакаш директно да ми кажеш нешто. Вакво инфантилно и одбивно однесување не сум видел одамна. Во темава поназад се постирани некои графици за лош термален перформанс и поплаки за дизајнот, после тоа следат лавина токсични коментари, мемиња, дефанзивно однесување како мајка да ви опцуле. Жално.
Во право сум и сам знаеш. Никогаш не си имал конзола ниту па си планирал да имаш и доаѓаш во темава да си го оправдаш изборот. И мемињата ти се многу како одговор.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Во право сум и сам знаеш. Никогаш не си имал конзола ниту па си планирал да имаш и доаѓаш во темава да си го оправдаш изборот. И мемињата ти се многу како одговор.
Можда тоа така тебе ти изгледа, ама не е така. Имав порано PS, PS One и PS2. Во тој период све што играв беше на конзоливе. После тоа преминав на PC. Сега со другар од летоска навака се мислевме да купуваме PS5. Но тоа е онака, си ја следам ситуацијата и си споделив овде тоа што го прочитав. Конкретно ССД технологијата ја најавуваа како нешто досега невидено и мене тоа ми го привлече вниманието, што е тоа толку чудно? Tim Sweeny објаснуваше, па Linus се извинуваше, не ми текнува сега точно како беше ама имаше hype. Кога видов дека барем за сега нема разлика нормално дека ми дојде како изненадување и споделив овде.
Не сум направил никаков тежок или дефинитивен избор па да треба да оправдувам било што. Уствари вие делувате како да си го оправдувате вашиот избор. Си има место и за конзола и за PC, мислам дека таа дебата е старомодна и исцрпена до даска. Немав намера да споредувам, тоа се само размислувања од моја гледна точка.
Уживајте си во конзолите и оставете слободно да се дискутира.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Можда тоа така тебе ти изгледа, ама не е така. Имав порано PS, PS One и PS2. Во тој период све што играв беше на конзоливе. После тоа преминав на PC. Сега со другар од летоска навака се мислевме да купуваме PS5. Но тоа е онака, си ја следам ситуацијата и си споделив овде тоа што го прочитав. Конкретно ССД технологијата ја најавуваа како нешто досега невидено и мене тоа ми го привлече вниманието, што е тоа толку чудно? Tim Sweeny објаснуваше, па Linus се извинуваше, не ми текнува сега точно како беше ама имаше hype. Кога видов дека барем за сега нема разлика нормално дека ми дојде како изненадување и споделив овде.
Не сум направил никаков тежок или дефинитивен избор па да треба да оправдувам било што. Уствари вие делувате како да си го оправдувате вашиот избор. Си има место и за конзола и за PC, мислам дека таа дебата е старомодна и исцрпена до даска. Немав намера да споредувам, тоа се само размислувања од моја гледна точка.
Уживајте си во конзолите и оставете слободно да се дискутира.
Јас неможам да верувам дека некој клучното во изборот на машина му е ссдто.

Ама ај да се преправаме дека е така. Ставаш статија од pcgamer, страна што со години не убедува дека писи е најбоље. Споредуваат мултиплат игра и пак ссдто на пс5 лоадира најбрзо. И ако си стварно заинтересиран ќе знаеш дека не е само до ссдто него како е целосно интегрирано во системот за да постигне најбрзи резултати. Ако сакаш да видиш вистинска брзина гледај ги miles morales и demon souls.

Ама пак е се тоа небитно, дали ќе лоадира за 5 или 7 секунди на никој не му е битно. Сам си крив што си паднал на маркетиншки финти. Ссд беше револуционерно пред 10 години, ама на конзоли е револуционерно сега. Конзолите од секогаш биле лоши со перформанси, ама моментално и двете се ненормална добра вредност за парите и е апсолутна уживанција да имаш пс5.

Пошто не си имал модерна конзола и последната ти била на 10 години неможеш да споредуваш. Мене прва воопшто конзола ми е пс4 про, дотогаш све сум гејмал на писи и сум пишувал cope постови како ти.

Искуството на компјутер врзан на тв во споредба со конзола за мене е мизерно. И поддршката за дуалсенс што си ја постирал ќе биде исто така мизерна.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Јас неможам да верувам дека некој клучното во изборот на машина му е ссдто.

Ама ај да се преправаме дека е така. Ставаш статија од pcgamer, страна што со години не убедува дека писи е најбоље. Споредуваат мултиплат игра и пак ссдто на пс5 лоадира најбрзо. И ако си стварно заинтересиран ќе знаеш дека не е само до ссдто него како е целосно интегрирано во системот за да постигне најбрзи резултати. Ако сакаш да видиш вистинска брзина гледај ги miles morales и demon souls.

Ама пак е се тоа небитно, дали ќе лоадира за 5 или 7 секунди на никој не му е битно. Сам си крив што си паднал на маркетиншки финти. Ссд беше револуционерно пред 10 години, ама на конзоли е револуционерно сега. Конзолите од секогаш биле лоши со перформанси, ама моментално и двете се ненормална добра вредност за парите и е апсолутна уживанција да имаш пс5.

Пошто не си имал модерна конзола и последната ти била на 10 години неможеш да споредуваш. Мене прва воопшто конзола ми е пс4 про, дотогаш све сум гејмал на писи и сум пишувал cope постови како ти.

Искуството на компјутер врзан на тв во споредба со конзола за мене е мизерно. И поддршката за дуалсенс што си ја постирал ќе биде исто така мизерна.

Вака, генерално двајцата сте во право.

Sony заради недостаток на игри, прва презентација имаше од технички аспект и се фалеше со нешто невидено. Конзолите никогаш не биле нешто невидено и најчесто брзо биле престигнувани од PC или кога излегле веќе не биде најмоќниот хардвер. Така што Сони си пука во нога со такви презентации, бидејќи на гејмерите не им е важно што SSD има или каков процесор, се додека тоа резултира во лудо добри игри и ексклузиви.

Од друга страна, се слагам дека Некрото тупи за технички аспекти, бидејќи се знае дека конзола застарува за 1 месец од аспект на хардвер, но нуди целокупно искуство како никој друг PC. Имаме адаптивни тригери, 4K for the masses и ветување за поддршка 4-5 години. Ниедна 3090-ка не може да ја пушти Miles Morales, GT7 (до таму ли сме), God of War II итн.

Само Корун не е во право, криво му е дека не зема и замара се теши.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Не знам ни јас сите шо запнаа со PC споредби, ама од тоа шо читам за thermals и гломазинов дизајн, и со оглед дека на појаки фреквенции работи, поддржува апгрејд на сториџ од day 1, нема лимит на bandwidth на HDMI, итн - XBOX делува ко подобрата и покомплетна конзола.

Значи ако исфрлиме PC од равенка и гледаме стрикно конзоли, изборот би бил ко шо веќе имам спомнато прво базиран на тоа кои игри ги играш - ако се ексклузиви за PS тогаш идеш со PS, ако веќе немаш преференца за игри и бираш непристрасно конзола - јас мислам дека XBOX е подобар избор.
Јас колку што знам лимитот на bandwidth-от на HDMI е софтверска лимитација и во одреден момент кога Сони ќе одлучи, ќе пуштат пач. Поправи ме ако грешам.

Па барем цитирај ме ако сакаш директно да ми кажеш нешто. Вакво инфантилно и одбивно однесување не сум видел одамна. Во темава поназад се постирани некои графици за лош термален перформанс и поплаки за дизајнот, после тоа следат лавина токсични коментари, мемиња, дефанзивно однесување како мајка да ви опцуле. Жално.
Извини брале што комунициравме со сарказам и мемиња, многу жално, друг пат нема да се повтори *facepalm* :rolleyes: (освен ако е на Корун реплика) :whistle::ROFLMAO:
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Од друга страна, се слагам дека Некротокс тупи за технички аспекти,
Добро кај виде дека ја тупам? Еден пост напишав, еден, и одма ја тупам? Препрочитај ги постовите и види кој ја тупи. Читаат коментари и мислења од други места по интернетов и овде се истураат :LOL:

И ако си стварно заинтересиран ќе знаеш дека не е само до ссдто него како е целосно интегрирано во системот за да постигне најбрзи резултати. Ако сакаш да видиш вистинска брзина гледај ги miles morales и demon souls.
Да, знам за тоа, затоа и се зачудив кога ја читав статијата. Мислев дека не е сеуште целосно имплементирано а додека го имплементираат истатa технологија ќе дојде и на PC, што мене, пак ќе повторам - лично мене повеќе ми одговара.
Иначе не знам зошто сеуште мислиш дека сум "соре", не сум а не ни имам причина да бидам. Поаѓаш од твое лично искуство и носиш погрешни заклучоци. Ако тебе ти е уживанција PS5 слободно уживај максимално, никој не ти го брани тоа, ама не значи дека тоа е апсолутна вистина и сите априори треба да го делат истото мислење.

Извини брале што комунициравме со сарказам и мемиња, многу жално, друг пат нема да се повтори *facepalm* :rolleyes: (освен ако е на Корун реплика) :whistle::ROFLMAO:
Па ти си тој што се жалеше дека темава станала токсична нели? А од друга страна пушташ токсични постови. Јас треба фејспалм да направам.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,189
1,290
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Poz imali nekoj info za novite pre-orderi koga mozhe da izlagat?
Според ова што го читам на интернет, се спрема SONY за нова тура низ светот пред католички Божиќ. Се надевам и кај нас ќе има пред нова година.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,900
5,285
Мелмак
Јас колку што знам лимитот на bandwidth-от на HDMI е софтверска лимитација и во одреден момент кога Сони ќе одлучи, ќе пуштат пач. Поправи ме ако грешам.
Никој не знае уште. Може да е така може да е нешто сосема друго. Јас само коментирав од аспект на тоа колку пропусти има во споредба со иксбоксот при лансирање. Ептен неиспеглано, ете и тоа за REST MODE - има опција да мора да ја гасиш иначе ќе ти цркне конзолата - дали добро разбрав?
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Според ова што го читам на интернет, се спрема SONY за нова тура низ светот пред католички Божиќ. Се надевам и кај нас ќе има пред нова година.
Ќе имате на 15ти Декември во Галерија
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,189
1,290
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Се надевам ќе може и онлајн (не знам дали ќе ми трае имунитетот за ковид до тогаш за да се гурам :) ).
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
158
153
ПЦ елити или умислени елити, забораваат дека да не се конзолите нема да ги имаат игриве и деловите што ги имаат. Конзолите се тие што секоја генерација ги буткаат гејмплејот и графиката. ПЦ, единствена работа што прави е само малку повеќе ја исчистува сликата поради можноста за апгрејд на хардвер. А, сите тие умислени елити што зборат дека конзолите биле катастрофални, нека купат 3090 па нека се курчат, а не со 1060ка или слично. Благодарение на масовно производство на прилично топ оф д лајн и кастом делови во конзолите, цените паѓаат и се интегрираат во ПЦ, со можност за поново и подобро во векот на една конзола. За пример, графичката во Х360 е прва со unified shader pipeline благодарение на која, ПЦ ја доби легендарната 8800GTX и ред други работи.
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
900
Ќе има ли попусти на ПС4 Про и ПС4 Слим 1ТБ во Галерија за црни петко поточно за овие модели:
Ми нема логика да ги продаваат по овие цени.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,071
496
Ќе има ли попусти на ПС4 Про и ПС4 Слим 1ТБ во Галерија за црни петко поточно за овие модели:
Ми нема логика да ги продаваат по овие цени.
Ако имаше веќе ќе имаа објавено. Лани 500 гб слимот бил 13.000.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,098
997
Скопје
Ќе има ли попусти на ПС4 Про и ПС4 Слим 1ТБ во Галерија за црни петко поточно за овие модели:
Ми нема логика да ги продаваат по овие цени.
би требало, секоја година има и пред да искочи ps5, ја слим-от ps4 го земав со две игри на времето за 18000 за црни петак.

сони диктира тоа, галерија пратат генерал до сега со цените секоја година.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,001
1,481
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,381
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно