• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Не си ги играл игрите од 4ка на 5ка, затоа така збориш :)
Тоа е исто меѓу фејл точките, треба да играм игри што се за PS5, а не со години стари (и веќе изиграни неколку пати) само на нов хардвер :)
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
За некоја година ќе вреди да се земе, таман да излезат и ИГРИ за конзолава (најлош launch во историјата), плус ќе го има со некое комбо со игра, ќе бидат средени повеќето багови и фирмвери и најверојатно ќе има уште 1-2 верзии на конзолава, со подобро ладење, покомпактен и поубав дизајн за разлика од ова. До тогаш, гледам 0 причина да се земе PS5 ако имате PS4.
Поздравенос до сите хејтерски скрабови без некст ген со нивниот крал Корун :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
2f7.jpg
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Значи во сите сценарија е подобро ладењето без панелите. За сите компоненти. Тоа е стварно лош дизајн.

Погледнете го атачментот 93863
Го направија ко спејс шатл без никаква потреба, без никаква идеја нити функција. PS4 Pro изгледа помодерно од него, као дизајнот ќе беше во функција на ладењето, к.рац.
Погрда конзола немам видено, едвај чекам кастм минималистички панели да извадат, да се нормализира срањево со лагерот па да се зема.

never give up
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Не си ги играл игрите од 4ка на 5ка, затоа така збориш :)
За перформанси е јасно колку е моќен, цела поента ми беше дизајнот затоа што уште од прв лик почнаа оправдувања како така е физајниран за да има одлично ладење, ама тачдаун 94 степени на меморија е ужасно висока температура, незнам дали и PS4 имал толкави бројки ама ќе проверам.

never give up
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Туку сеа кажете дали некој има 4K 120hz TV со HDMI 2.1 и дали пробал 4K 120fps наслов ко новава CoD Black Ops на сониво? :D треба да е порно
Јас ја играм Ghost of Tsushima и има константи 60fps и изгледа маестрално :eek:
Јас зедов таков специјално за плејката, ама тотално се разочарав ко го видов видеово. Моментално протокот е лимитиран на 32Gbps, што не е доволно за вистински RGB во 4К 120hz, во споредба Xbox Series X кој поддржува 40Gbps. Се надевам дека е софтверски лимитиран и дека во иднина ќе го поправат тоа, дека го јадовме ежот :D
View: https://www.youtube.com/watch?v=rpA4HfikU4w&ab_channel=HDTVTest
 
Последна промена:

p0p33

Intern
22 ноември 2020
5
6
Хммм.. луѓе шо ја купија конзолата и се презадоволни со гејмплејот и перформансите или salty гејмери кои ја бранат својата поента преку јутуб видеа. Ху шуд ај траст?dailystruggg.jpg
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Хммм.. луѓе шо ја купија конзолата и се презадоволни со гејмплејот и перформансите или salty гејмери кои ја бранат својата поента преку јутуб видеа. Ху шуд ај траст?Погледнете го атачментот 93866
Тоа со температурите е загрижувачки малце, другото е се cope.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,492
3,581
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тие супер брзите SSD-а што ги коваа во ѕвезди испадна дека не се ништо побрзи од обични SATA SSD-а на PC:
Even SATA SSDs can compete with next-gen consoles on basic load times
За вибрациите и адаптивните тригери веќе постепено додаваат поддршка за сите функционалности на Steam: Steam Community :: Group :: Steam Client Beta

Ме понесе на кратко еуфоријата и цел тој hype па се замислив дали вреди да купам еден PS5 ама сепак ќе ја скокнам и оваа генерација.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Тек на Јутуб колку побрзо се лоадираат ексклузивите, писи рулс.
Плус многу мал мониторов у дневнава некако 50-80 инчи очи ме болат не се гледаат детали а и со сараундов уши многу болат
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,492
3,581
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тек на Јутуб колку побрзо се лоадираат ексклузивите, писи рулс.
Што значи ова не разбирам. Во статијата што ја линкнав има видеа со споредба на времињата ако те интересира.

Плус многу мал мониторов у дневнава некако 50-80 инчи очи ме болат не се гледаат детали
lol па што не можеш PC да закачиш на толкаво ТВ, мора PS5? :ROFLMAO:

Поентата ми беше дека нема ништо ново ниту револуционерно во новава генерација на конзоли како што се прикажуваше и јас лично немам причина ни потреба да купам конзола, иако последниве месеци озбилно размислував за тоа.
Не знам зошто се ставате одма во дефанзива. Ако ви прават мерак со здравје да си ги гејмате.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
PS5 ќе се земе сигурно, само гледам 0 (нула) причини СЕГА да се земе конзолава, ништо нема.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Поентата ми беше дека нема ништо ново ниту револуционерно во новава генерација на конзоли како што се прикажуваше и јас лично немам причина ни потреба да купам конзола, иако последниве месеци озбилно размислував за тоа.
Не знам зошто се ставате одма во дефанзива. Ако ви прават мерак со здравје да си ги гејмате.
Пошо замарате со console wars во 2020 и темата делува како „вие“ да си оправдувате одлука зашо не сте купиле а „ние“ да си оправдуваме одлука зашо сме земале (на launch или не) и тие според мене се trash конверзации и се руши ќеиф overall
Не знам зашо некој би дошол на PS5 тема со хејт коментари. Еве прилика да искористам нека направат админите посебни теми за PS5 vs X vs X vs X vs X па таму може и сабји и катани да извадиме
Контрадикторен си, викаш нема ништо револуционерно у генерацијава, а над тоа сам признаваш колку е моќна конзолата. Си осетил loading times? Си го осетил у рука контролерот? Си видел колку флуидно лизгаат насловиве? Графика на рѕ5 ексклузиви? И тоа сеа на launch коа има 2 игри, а тек замисли за година дена коа ќе почнат вистински да ја користат моќноста на козолава со специјално искодирани титлови

"ама сепак ќе ја скокнам и оваа генерација."
Као нова генерација да искача на година дена... Слободно скокни ја брале, се читаме за 8 години на друга тема за PS6 :ROFLMAO: Шо очекуете од 500 долари машина бе луѓе? Со генерацијава Сони се надминаа себе и тоа не е мислење туку факт.

"lol па што не можеш PC да закачиш на толкаво ТВ, мора PS5?"

Ајде вади каблите од РС-то (глеам тука негде е цената со сониво) и дојди да го поврземе на ТВ-во да видиме колку ќе бучи, грее и колку фпс ќе вади на Ghost of Tsushima...wait....what...exactly......е на тоа мислеше братот над мене со јутубот, само на јутуб може ПЛЕЈ на ексклузиви да стиснете :D
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Ај дајте ми некој предлог како за ПС нуб, која ексклузива да ја почнам прва? Се мислам God of War од почеток да ја плескам.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,492
3,581
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Пошо замарате со console wars во 2020 и темата делува како „вие“ да си оправдувате одлука зашо не сте купиле а „ние“ да си оправдуваме одлука зашо сме земале (на launch или не) и тие според мене се trash конверзации и се руши ќеиф overall
Не знам зашо некој би дошол на PS5 тема со хејт коментари. Еве прилика да искористам нека направат админите посебни теми за PS5 vs X vs X vs X vs X па таму може и сабји и катани да извадиме
Контрадикторен си, викаш нема ништо револуционерно у генерацијава, а над тоа сам признаваш колку е моќна конзолата. Си осетил loading times? Си го осетил у рука контролерот? Си видел колку флуидно лизгаат насловиве? Графика на рѕ5 ексклузиви? И тоа сеа на launch коа има 2 игри, а тек замисли за година дена коа ќе почнат вистински да ја користат моќноста на козолава со специјално искодирани титлови

"ама сепак ќе ја скокнам и оваа генерација."
Као нова генерација да искача на година дена... Слободно скокни ја брале, се читаме за 8 години на друга тема за PS6 :ROFLMAO: Шо очекуете од 500 долари машина бе луѓе? Со генерацијава Сони се надминаа себе и тоа не е мислење туку факт.

"lol па што не можеш PC да закачиш на толкаво ТВ, мора PS5?"

Ајде вади каблите од РС-то (глеам тука негде е цената со сониво) и дојди да го поврземе на ТВ-во да видиме колку ќе бучи, грее и колку фпс ќе вади на Ghost of Tsushima...wait....what...exactly......е на тоа мислеше братот над мене со јутубот, само на јутуб може ПЛЕЈ на ексклузиви да стиснете :D
Wow човече ако ти се руши ќеиф не ја читај темава LOL. Не можеш ти да одредиш какви коментари ќе пуштаме овде нели?

Ти си тој што во 2020 почнува дискусија console wars, па и уште ме вовлече во неа. Не разбирам воопшто зошто се осети прозван, јас ниту те цитирав ниту "хејтав".
Го кажав моето мислење за конзолата и споделив некои, барем за мене интересни статии. Не знам од кога е замарање ако споделам статија со споредба на SSD-то на PS5 со оние што веќе ги има на пазарот за PC. Toa e во најмала рака информативен податок, поготово што SSD технологијата беше едно од главните selling points и демек беше ексклузивна само за новите конзоли. Кога ја прочитав статијата се изненадив, и ја споделив. Кој тука замара сега, јас што споделувам интересна статија, или ти што пушташ саркастични и пасивно-агресивни постови?

Контролерот е стварно одличен и ако ја следиш темава знаеш дека јас бев меѓу првите кои се заинтересираа за него. Сега кога дознав дека ќе има солидна поддршка и на PC значи дека ќе можат да го користат и тие што немаат PS5. Го споделив и тоа како добра вест, нели штом е толку добар треба да ти е мило што ќе биде достапен и за оние што немаат конзоли.

И Сони и Микрософт можда се надминале себеси, ама нема ништо револуционерно во смисла што како и претходно, и овој пат нема ништо што не може да се искуси и на PC, освен тие ексклузиви што не се доволна причина за јас да купам PS5, или Xbox, небитно.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Wow човече ако ти се руши ќеиф не ја читај темава LOL. Не можеш ти да одредиш какви коментари ќе пуштаме овде нели?

Ти си тој што во 2020 почнува дискусија console wars, па и уште ме вовлече во неа. Не разбирам воопшто зошто се осети прозван, јас ниту те цитирав ниту "хејтав".
Го кажав моето мислење за конзолата и споделив некои, барем за мене интересни статии. Не знам од кога е замарање ако споделам статија со споредба на SSD-то на PS5 со оние што веќе ги има на пазарот за PC. Toa e во најмала рака информативен податок, поготово што SSD технологијата беше едно од главните selling points и демек беше ексклузивна само за новите конзоли. Кога ја прочитав статијата се изненадив, и ја споделив. Кој тука замара сега, јас што споделувам интересна статија, или ти што пушташ саркастични и пасивно-агресивни постови?

Контролерот е стварно одличен и ако ја следиш темава знаеш дека јас бев меѓу првите кои се заинтересираа за него. Сега кога дознав дека ќе има солидна поддршка и на PC значи дека ќе можат да го користат и тие што немаат PS5. Го споделив и тоа како добра вест, нели штом е толку добар треба да ти е мило што ќе биде достапен и за оние што немаат конзоли.

И Сони и Микрософт можда се надминале себеси, ама нема ништо револуционерно во смисла што како и претходно, и овој пат нема ништо што не може да се искуси и на PC, освен тие ексклузиви што не се доволна причина за јас да купам PS5, или Xbox, небитно.
Не реков дека мене лично ми се руши кеиф туку општо дека се ствара токсична атмосфера :unsure: nothing personal башка, не мислев конкретно ти дека замараш со статиите :D
За искусивање си више грешка. Пошто не ми е во план да играм компетитив игри (cs, dota etc) на 30 години (само за ова има предност РС-то ради маусот), се додека не дојдеш у дневна со РС-то да го поврземе на огромен Тв, и да седнеш на кауч ко чоек да гејмаш со сараунд околу тебе, не можеш да кажеш дали има или нема разлика. А сам знаеш колку $$$ кошта PC што издржува 4К гејминг на 2020та наслови со 60/120фпс за да можеш да го поврзеш на исто ТВ.
Додуша ќе има баланс пошо тогаш ќе можеш да угасиш парно пошо ќе ти ја стопли собата, или ќе ти треба скуп хедсет со noize cancellation ради феновите :p:p:p Сониво е патем quiet AF.
 
Последна промена:

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Ај дајте ми некој предлог како за ПС нуб, која ексклузива да ја почнам прва? Се мислам God of War од почеток да ја плескам.
Ја би days gone и би се надевал на пач за god of war ако си на 4к тв.

А ако можеш да ја земеш ultimate edition од miles morales доаѓа и со remastered spiderman.

У секој случај што и да одбереш нема да згрешиш.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Ја би days gone и би се надевал на пач за god of war ако си на 4к тв.

А ако можеш да ја земеш ultimate edition од miles morales доаѓа и со remastered spiderman.

У секој случај што и да одбереш нема да згрешиш.
God of War мислам дека е пачирана, ја играв на 60фпс. Ама ќе ја почнам првата, сите со ред сакам да ги изиграм, може со PS Now.
Фала ти за сугестиите. :D
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
129
140
Темава испадна тапа е конзолата не може да извади 360 фпс за 500 евра работава. Ќе продолжам да гејмам на PC од 1000е на 60 фпс 1080п, ама битно е тапа PS5 за 500е што не вади 120 фпс во 4к? Нема логика тоа што се бара за 500е искрено.

Убаво спомнаа на GG.mk, 4к со 60 фпс на PC само графичката го надминува трошокот на сонито.

На крајот и џојстикот не бил нешто посебно. Не знам што очекуваат луѓето и до кога со PC споредби.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Не знам ни јас сите шо запнаа со PC споредби, ама од тоа шо читам за thermals и гломазинов дизајн, и со оглед дека на појаки фреквенции работи, поддржува апгрејд на сториџ од day 1, нема лимит на bandwidth на HDMI, итн - XBOX делува ко подобрата и покомплетна конзола.

Значи ако исфрлиме PC од равенка и гледаме стрикно конзоли, изборот би бил ко шо веќе имам спомнато прво базиран на тоа кои игри ги играш - ако се ексклузиви за PS тогаш идеш со PS, ако веќе немаш преференца за игри и бираш непристрасно конзола - јас мислам дека XBOX е подобар избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,787
Членови
28,656
Најнов член
viddo
На врв Дно