• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
709
204
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Голема благодарност до @prolivot што ми ги вметна игрите од PS+ collection преку неговиот PS5 фала ти многу!!!
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
454
1,475
Она кога Сони знае да ги собере парите поштено и уствари кога ќе видиш дека Digital Edition воопшто не испадна лоша работа.

Само што пуштија првите (pre)black-friday deals на PSN. Доста од игриве никогаш не биле на попуст а сега се од 30% до 80% намалени.

Watch Dogs®: Legion PS4 & PS5 - 40.19$
The Last of Us Part II - 29.99$
FIFA 21 Champions Edition PS4™ & PS5™ - 35.99$
Borderlands 3 PS4™ & PS5™ -19.79$
NBA 2K21 - 29.99$
Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition - 14.99$
Marvel's Avengers - 29.99$
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
358
518
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Имам едно прашање па доколку некој би можел да ми одговори би било супер :)

Нареден месец имав во план да земам некој 34/35" UWQHD (3440x1440) монитор кој што би ми служел примарно за работа и секако сакам да приклучам PS5 на истиот, но ме интересира дали би било некаков проблем ( бидејќи прочитав дека не подржува 1440p ) во однос на квалитетот на слика и дали има некој што веќе испробал слична комбинација.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имам едно прашање па доколку некој би можел да ми одговори би било супер :)

Нареден месец имав во план да земам некој 34/35" UWQHD (3440x1440) монитор кој што би ми служел примарно за работа и секако сакам да приклучам PS5 на истиот, но ме интересира дали би било некаков проблем ( бидејќи прочитав дека не подржува 1440p ) во однос на квалитетот на слика и дали има некој што веќе испробал слична комбинација.
Ќе го тера на 1080 со црни рамки од страна, нема да изгледа убаво. А за самиот квалитет зависи како самиот монитор се носи со non-native резолуции.

На пример телевизори генерално добро се носат со различни резолуции затоа што имаат во енџинот инструкции да работат со различни резолуции и рифреш, не и мониторите (барем повеќето).
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,030
933
Скопје
Ќе го тера на 1080 со црни рамки од страна, нема да изгледа убаво. А за самиот квалитет зависи како самиот монитор се носи со non-native резолуции.

На пример телевизори генерално добро се носат со различни резолуции затоа што имаат во енџинот инструкции да работат со различни резолуции и рифреш, не и мониторите (барем повеќето).
наводно ке го средат .. имаше некоја објава во врска со ова
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,214
3,217
Скопје
www.gorast.com
Имам едно прашање па доколку некој би можел да ми одговори би било супер :)

Нареден месец имав во план да земам некој 34/35" UWQHD (3440x1440) монитор кој што би ми служел примарно за работа и секако сакам да приклучам PS5 на истиот, но ме интересира дали би било некаков проблем ( бидејќи прочитав дека не подржува 1440p ) во однос на квалитетот на слика и дали има некој што веќе испробал слична комбинација.
Зимај не се секирај. Ќе пуштат пач да има 2К нативно.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
46
112
Она кога Сони знае да ги собере парите поштено и уствари кога ќе видиш дека Digital Edition воопшто не испадна лоша работа.

Само што пуштија првите (pre)black-friday deals на PSN. Доста од игриве никогаш не биле на попуст а сега се од 30% до 80% намалени.

Watch Dogs®: Legion PS4 & PS5 - 40.19$
The Last of Us Part II - 29.99$
FIFA 21 Champions Edition PS4™ & PS5™ - 35.99$
Borderlands 3 PS4™ & PS5™ -19.79$
NBA 2K21 - 29.99$
Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition - 14.99$
Marvel's Avengers - 29.99$
Ех, само да беше НБА next-gen на попуст, одма ја земав. Можда за black friday ќе нѐ изненадат :sneaky:
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
567
624
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
567
624
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Сепак се планира VRR за иднина.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
638
322
Уште го немам ставено во рест мод, читав по редит да се избегнува целосно рест мод. Дали користите ред мод вие ?
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
638
322
Не разбирам како се гаси рест мод.
Во Рест мод го ставаш наместо гасење колку што сваќам.
Има по редит постови дека може да се брикне сонито ако отиде во рест моде и после го упалиш rebuilding database бара и сл и после престанува да работи. Во settings/power options/ и рест модот тука го гасиш. Совет беше да е изгаси овој мод да не влегува сонито воопшто.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
453
392
Не разбирам како се гаси рест мод.
Во Рест мод го ставаш наместо гасење колку што сваќам.
Исто и ако играш и напрвиш пауза отидеш кафе да си свариш, по 20 мин не активност на конзолата оди во рест моде
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
957
Скопје
www.filipkordanovski.com
Поздрав на сите, јас се убив од гејмање па воопшто не стигнав да пишам :LOL: Мислам дека е добар addition у мојава дневна, ама дефинитивно мислам дека боље би изгледало мат црно. Рано ми е да го "осакатам" ама случајно наидов на добро видео (клик) кај што со некој PlastiDip спреј дечково го прави ултра секси мат црно (наводно треба да го има во Хубо).

1) Туку сеа кажете дали некој има 4K 120hz TV со HDMI 2.1 и дали пробал 4K 120fps наслов ко новава CoD Black Ops на сониво? :D треба да е порно
Јас ја играм Ghost of Tsushima и има константи 60fps и изгледа маестрално :eek:

2) Може да се испоаднуваме сите шо имаме PS+ на PSN, мојот е Multipotential, слободно add

3) Морам да ја спомнам препоракава, коа ја зимав GoT, ја земав на акаунт (не цд кључ или од официјален store). Ја земав од Difmark, поточно од овој продавач: User: GameHub ;
У инструкциите (клик) пишуваше дека е можно на акаунтот да има поише игри & feel free to play them, и бев као wait what? Искочи да има уште 15 triple A игрици и сеа у library (клик) гага ги имам playable RDR2, TLOU2, MKX и уште некои што ги земав :ROFLMAO: Пробајте си ја среќата.

126093524_2736722859878897_6625135559256804330_n.jpg
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,410
847
Поздрав на сите, јас се убив од гејмање па воопшто не стигнав да пишам :LOL: Мислам дека е добар addition у мојава дневна, ама дефинитивно мислам дека боље би изгледало мат црно. Рано ми е да го "осакатам" ама случајно наидов на добро видео (клик) кај што со некој PlastiDip спреј дечково го прави ултра секси мат црно (наводно треба да го има во Хубо).

1) Туку сеа кажете дали некој има 4K 120hz TV со HDMI 2.1 и дали пробал 4K 120fps наслов ко новава CoD Black Ops на сониво? :D треба да е порно
Јас ја играм Ghost of Tsushima и има константи 60fps и изгледа маестрално :eek:

2) Може да се испоаднуваме сите шо имаме PS+ на PSN, мојот е Multipotential, слободно add

3) Морам да ја спомнам препоракава, коа ја зимав GoT, ја земав на акаунт (не цд кључ или од официјален store). Ја земав од Difmark, поточно од овој продавач: User: GameHub ;
У инструкциите (клик) пишуваше дека е можно на акаунтот да има поише игри & feel free to play them, и бев као wait what? Искочи да има уште 15 triple A игрици и сеа у library (клик) гага ги имам playable RDR2, TLOU2, MKX и уште некои што ги земав :ROFLMAO: Пробајте си ја среќата.

Погледнете го атачментот 93859
Ко што сфатив само Хбокс Сериес Х подржува 120фпс на КалоДјути Дирт5 и Ори, но мислам дека не е во 4К, околу 1080п динамична мислам дека е 120фпс модот(со исклучок на Ори) со намалени текстури. Ако не се апдејтирале нешто Сони да овозможат.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
46
112
Ко што сфатив само Хбокс Сериес Х подржува 120фпс на КалоДјути Дирт5 и Ори, но мислам дека не е во 4К, околу 1080п динамична мислам дека е 120фпс модот(со исклучок на Ори) со намалени текстури. Ако не се апдејтирале нешто Сони да овозможат.
И Сонито поддржува 120 fps, само исто со динамична резолуција.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
327
282
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Дизајнот тотално нефункционален како што и мислев, 94 степени на меморија цели 40 минути, 86-7 со отстранети панели. Па ги вадам уште не вклучен и никогаш нема да ги ставам, каков срамен дизајн, барем да имаше некаква функција на подобро ладење.

View: https://youtu.be/MmggkW6usmQ


never give up
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Значи во сите сценарија е подобро ладењето без панелите. За сите компоненти. Тоа е стварно лош дизајн.

1606141993505.png

Дизајнот тотално нефункционален како што и мислев, 94 степени на меморија цели 40 минути, 86-7 со отстранети панели. Па ги вадам уште не вклучен и никогаш нема да ги ставам, каков срамен дизајн, барем да имаше некаква функција на подобро ладење.

View: https://youtu.be/MmggkW6usmQ


never give up
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,729
1,765
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
За некоја година ќе вреди да се земе, таман да излезат и ИГРИ за конзолава (најлош launch во историјата), плус ќе го има со некое комбо со игра, ќе бидат средени повеќето багови и фирмвери и најверојатно ќе има уште 1-2 верзии на конзолава, со подобро ладење, покомпактен и поубав дизајн за разлика од ова. До тогаш, гледам 0 причина да се земе PS5 ако имате PS4.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,214
3,217
Скопје
www.gorast.com
За некоја година ќе вреди да се земе, таман да излезат и ИГРИ за конзолава (најлош launch во историјата), плус ќе го има со некое комбо со игра, ќе бидат средени повеќето багови и фирмвери и најверојатно ќе има уште 1-2 верзии на конзолава, со подобро ладење, покомпактен и поубав дизајн за разлика од ова. До тогаш, гледам 0 причина да се земе PS5 ако имате PS4.
Не си ги играл игрите од 4ка на 5ка, затоа така збориш :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,923
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно