1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Playstation 4 Jailbreak - Генерална Дискусија

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од Psycore, 16 Јуни 2018.

 1. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  449
  12 ноември 2013
  Во последно време, сé попопуларна е оваа тема. Некаде на крајот на мај искочи jailbreak за сите Playstation 4 уреди (Slim/Pro) со firmware 5.05. Тој е релативно понов firmware, искочен ноември 2017 и доста лесно може да се најдат уреди кои имаат таков firmware или понизок.

  Листа на фирмвери:
  - 5.55 - нема моментално јailbreak
  - 5.53 - нема моментално јailbreak
  - 5.50 - нема моментално јailbreak
  -
  5.07 - делумен јailbreak, непрепорачливо
  - 5.05 - целосен jailbreak
  - 4.55 - целосен jailbreak
  - 4.05 - целосен jailbreak
  - 1.76 - целосен jailbreak

  Листа на уреди кој би имале компатибилен фирмвер:
  PS4: How to get your hands on a PS4 with firmware 5.05 or lower - Wololo.net
  PlayStation 4 models - Wikipedia

  Официјален reddit:
  r/ps4homebrew

  Има најразлични начини на постигнување на ова, сите горе-доле инволвираат хостирање на exploit сервер. Moже да хостирате ваш на микроконтролер (ЕSP8266 / rPi), може да хостирате ваш на вашиот компјутер, можете да користите веќе хостирани на интернет.
  Мене наједноставен ми изгледа методот на Al-Azif (туторијал).

  Со jailbreak не можете да играте ништо онлајн и губите пристап до Playstation Network (PSN), а со тоа и игрите кои ги поседувате на вашиот акаунт не можете да ги играте на овој уред.

  За било каква конекција со Playstation Network (PSN) потребно е да е инсталиран најновиот фирмвер (5.53 во моментот на пишување).

  Доколку имате уред со jailbreak и се конектирате на интернет, ризикувате вашиот акаунт да биде перманенто баниран од Playstation Network (PSN).

  Јас лично немам никакво искуство со ова. Сите информации ми се од тоа што сум прочитал и видел по интернет. Не одговарам за ништо и самите сносувате одговорност ако има било какви последици или штети.

  Секое искуство, информација, мислење, совет околу темава е добродојдено. :noonecare:

  Забренто споделување на било какви линкови на темава, поврзани со пиратерија или илегални копии од игри.
   
  Последна промена: 16 Јуни 2018
  На Multipass и Jedah им се допаѓа ова.
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  937
  1,433
  6 ноември 2007
  Само една корекција 5.05 излезе 18 Јануари 2018 год.
  Или
  Се што се наоѓа по продавници кај нас е со фирмвер помал од 5.05 или можност за користење на тој exploit така да кој сака да жртвува онлајн на сметка на пиратерија најпаметно е да си купи нова конзола и тоа да побрза додека не почнале да се мењаваат залихите со нови
   
  Ile sopov, Psycore и на omegaRED им се допаѓа ова.
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,056
  635
  8 Август 2017
  Машко
  Јас мислам дека МП не ви е ни потребен на ПС4, реално повеќето игри на Сони се со фокус на Синглплејер, со исклучок на некои како ГТ:Спорт. Секако некои игри ќе имаат МП компонента како новата Ред Деад и ТЛОУ:Парт 2 ама не е нешто што ви е потребно да ја искусите играта како што треба.
   
  На Ile sopov и Psycore им се допаѓа ова.
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Чим еднаш го џејлбрејкуваш нема враќање на официјален фирмвер?
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 5. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Има враќање, не е проблем тоа, и самиот JB не е перманентен туку се вчитува при секој старт на конзолата.

  Но има некој ризик Sony да детектира некако дека имало активирано debug mode, дека се инсталирани debug packages, па да ја банира конзолата, ама не знам дали некој пробал од jailbreak-уван PS4 да се врати на официјалниот FW па да потврди дека сѐ си е ок.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  767
  693
  31 Мај 2011
  има нешто ко PSNPatch за 4кава?
   
 7. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Колку што знам, не. Веројатно ќе излезе некој version spoof, ама кога...

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  293
  1 ноември 2015
  Машко
  При секое исклучување на конзолата се враќа во нормалниот мод на работење. Не е ова постојан CFW (custom firmware) како што беше случајот со PS3, туку webkit exploit кој го активира debug модот на конзолата.

  Можеш постојано во standby да ја држиш конзолата за да не мораш при секое вклучување да го активираш exploit-от. Но според reddit има некој bug каде што се замрзнува конзолата при повторно вклучување додека е во standby. Но можно е да ја оправиле оваа грешка.

  Иначе, не знам зошто некои од вас креваат паника дека Sony ќе ви ја банира конзолата, кога прво никој не пријавил таков случај досега, второ дури и да ви ја банираат сеедно за да имате онлајн корист од нејзе треба да сте на најнов firmware кој не е моментално експлоитиран, трето ако толку сте параноични, во рутер забранете ги сите адреси што ги користи Sony и вршете го exploit-от локално преку LAN кабел на PC или едноставно откако ќе го извршите преку интернет мрежа одма исклучете се.

  Бановите ќе почнат во случај кога последниот актуелен firmware ќе биде пробиен, при што ќе може и да биде активиран debug модот и да се вклучуваш на PSN, односно да играш онлајн. Но дури и во тој случај веднаш Sony ќе пуштат најнов firmware patch што ќе го оневозможи тоа. Евентуално некоја алатка да направат што ќе ги заобиколи овие рестрикции, ама за тоа треба поголем пристап до конзолата со вистински custom firmware.

  Во секој случај, ако имате PSN account со голема библиотека од игри или постојано играте некоја онлајн игра на PS4, за пиратерија најубаво ќе ви биде да си купите посебна конзола за пиратерија, и те како би вредела за парите.

  Јас мојата конзола ја exploit-ирав, направив пред тоа целосен format на PS4-ката, на PSN account-от и онака имав само 3 игри, Injustice 2, Watch Dogs 2 и Last of Us: Remastered. На физичка копија ја имам FIFA 2018, така да треба да видам да му шитнам на некого. :)

  Прикладен факт е и тоа што можеш и преку USB flash drive форматиран во exFAT можеш да ги инсталираш игрите, без да се зафркаваш со FTP, како што беше со PS3. Сеедно viva la pirateria. :)

  Поздрав.
   
  Последна промена: 16 Јуни 2018
  На icemaher и Psycore им се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,056
  635
  8 Август 2017
  Машко
  Да ама ќе ти треба 64ГБ УСБ, а ехФат нз кои му беа ограничувањата, еве гледам на замунда, сите игри се од 30 до 60 ГБ. CoD WW2 е 58,91 ГБ :eek::eek:
   
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  884
  945
  9 Декември 2015
  Машко
  Екстерен хард диск 1TB и решен проблем.
   
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  449
  12 ноември 2013
  Да не настане забуна, тој хард диск од 1ТБ ќе ви биде само за трансфер на игрите од PC во внатрешниот HDD на конзолата.

  Играње на игри директно од екстерен HDD како што беше случајот на PS3, моментално не е возможно.
   
  На Ile sopov и Ragnar им се допаѓа ова.
 12. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко
  Земав Сони пс4. Знам дека има постар firmaware oд 5.05 што би значело дека може да се кракува.
  Дали е оваа процедура комплицирана или ќе мора да го носам кај дечки што се бафтаат со ова?
   
 13. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
  и ја имам ПС4 со 5.05 ако има некој џаилбрејкнато нека пише постапка, благодариме однапред :)
   
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  937
  1,433
  6 ноември 2007
  50€ флешувам PS4. Комплицирана и захтевна процедура. Не си играјте да не заебете нешто
  Повелете на ПП
   
  На Ile sopov, SiPy`, omegaRED и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  449
  12 ноември 2013
  На кој начин го флешуваш? И дали треба на секое палење на конзолата да се пушта експлоитот?
   
 16. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  937
  1,433
  6 ноември 2007
  Им ставам DNS: 108.61.128.158; 165.227.83.145 во сетинзи преку User's Guide покренувам линкот до HEN+Mirra. Se отвора тоа DEbug settings... инсталирам една игра и им давам линко од за да не замараат многу.
  УПС!!!!
  SECRET REVEAL!!!
  Ојдоа стотиците евра.
   
  На SiPy`, TylerMkD, icemaher и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  449
  12 ноември 2013
  Хахахах ме збуни пошто слушнав и муабет дека во една продавница за PS4 и слично во Скопје, за 50 евра се чипувало PS4, ама за 10тина дена ќе можело, чекал да му стигне USB некакво од странство. А, немам сретнато некој метод ваков.
   
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 19. icemaher

  icemaher
  Intern

  38
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  Имам прашања до корисниците на "jailbreak" четворка.
  Во продавниците пишува на кутија кој фирмвер има, планирам пс4про?
  Акаунтот со кој ќе играш пиратерија ќе биде веројатно гост?
  Примарен веројатно ако купуваш игри.

  Дали ќе можеш и нормални купени игри да играш на истава пробиена конзола секако најавен под друг акаунт? Пример ти даде некој акаунт, внесеш, симнеш игра и играш? Или во тој случај поврзувајќи се на интерент, ќе се обнови фирмверот и паѓа се во вода.
   
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  449
  12 ноември 2013
  Не пишува кој фирмвер е. Во првиот пост пишува кои bundles најчесто идат со добар (jailbreakable) firmware или прашај продавачот да не знае.

  Околу тоа со акаунтот, не се препорачува да се логираш со PSN акаунт на jailbreak-увана конзола од ризик за бан на акаунтот.
  А, воедно и како што знам за било што да функционира поврзано со PSN мора да го имаш најновиот firmware. Јас никогаш се немам логирано на мојот PS со PSN акаунт, играм на локален акаунт.

  Физички копии од игри мислам дека можеш да играш без проблем. Во експлоитот има и Dumper што ја преснимува цела игра од CD-то на HDD и потоа нема потреба да биде внатре за да се игра.

  Истата игра што сакаш да ја симнеш од PSN, симни ја од торент. Доколку ти е за да се префрлат сејвови/прогрес, постојат начини види на reddit-от на ps4homebrew.

  Луѓето идат на варијаната со 2 конзоли, една со exploit, една чиста и онлајн.
   
  На PandaBomber и icemaher им се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,113
  2,371
  19 Јули 2013
  Na ps4 не можеш да имаш џејлбрејк и да идеш онлајн. Затоа што за експлоитот фирмверот треба да е макимална верзија 5.05. За на псн ти треба најновата верзија. Не дозволува логирање ако не е апдејтиран до најнова верзија.
  На пс3 може, затоа што експлоитот работи на најновиот фирмвер, но досега никој не пријавил бан заради користење.
   
  На omegaRED и icemaher им се допаѓа ова.
 22. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
  Со овој jailbreak нема да може да се играат игри кои бараат fw повисок од 5.05 ?
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Da.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 24. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,826
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  По тоа што гледав, v5.05 сеуште ќе да е последна верзија која што може да се jailbreak-не...? Некој скоро да земал со таа верзија од продавнициве низ Скопјево, или тешко, сите се update-нати...?
   
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 25. icemaher

  icemaher
  Intern

  38
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  Не верувам дека ќе најдеш, јас уште во август кога земав, сите беа 5.50 и сетек и галерија... Можеби ако во техномаркет ги има уште тие верзии со игра за кои беше како сигурно дека се со 5.05, ама кој знае дали се со тој фирмвер. Не сака никој да вклучи за да провериш.
  Ги замолив тогаш у сетек, имаше со гт спорт, вклучивме, беше 5.50 , а на википедија пишуваше дека е 5.05 со гт спорт. Да земев на слепо мислејќи дека е 5.05 поради пакетот со гт спорт, за џабе ќе фрлев 30.000.
  Па после бев во сони, едвај ги натеравме да вклучат, видовме дека беше 5.50 и рекоа дека сите конзоли им се со тој фирмвер и на крај земав у сони, про за 24к.
   
  На Ile sopov и Alucard им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Cika
  Одговори:
  736
  Прегледи:
  62,252
 2. dejan_str
  Одговори:
  110
  Прегледи:
  12,896
 3. Alucard
  Одговори:
  5,634
  Прегледи:
  372,085
 4. mviktors
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,253
 5. HardCorec
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,317
Вчитување...

Сподели

Вчитување...