• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PlayStation 4 дискусија

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
235
193
Prilep
Мене на 5GHz ми прај проблеми со лаг а на 2.4GHz работи без никаков проблем со низок пинг.

Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Не ми е јасно па ќе прашам.
https://www.anhoch.com/product/599872428/tp-link-wireless-ac-dual-band-router-750mbps-archer-c24
ова ок е? Ќе има доста подобрување на вифи/лан, или треба друг подобар/поскап
за разлика од сегашниот кој го користам доста долго време:
300M Wireless N Router
Model No. TL-WR841N / TL-WR841ND
Овој 5г рутер треба да е на исти спрат/соба со пс4 или може да е на горниот, му пречи бетонска плоча?
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Не ми е јасно па ќе прашам.
https://www.anhoch.com/product/599872428/tp-link-wireless-ac-dual-band-router-750mbps-archer-c24
ова ок е? Ќе има доста подобрување на вифи/лан, или треба друг подобар/поскап
за разлика од сегашниот кој го користам доста долго време:
300M Wireless N Router
Model No. TL-WR841N / TL-WR841ND
Овој 5г рутер треба да е на исти спрат/соба со пс4 или може да е на горниот, му пречи бетонска плоча?
Ептен му пречи бетонска пчоча. Му пречи и шперплоча

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,354
10,290
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не ми е јасно па ќе прашам.
https://www.anhoch.com/product/599872428/tp-link-wireless-ac-dual-band-router-750mbps-archer-c24
ова ок е? Ќе има доста подобрување на вифи/лан, или треба друг подобар/поскап
за разлика од сегашниот кој го користам доста долго време:
300M Wireless N Router
Model No. TL-WR841N / TL-WR841ND
Овој 5г рутер треба да е на исти спрат/соба со пс4 или може да е на горниот, му пречи бетонска плоча?

Де пушти си кабел за максимално уживање. За некои 500 денари ќе земеш и кабел и пластични канали од пазар. Може и од надвор да иде во црево, не мора бетон да бушиш.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Имам веќе црево пуштено и може да собере и за кабелска и мрежен.
Сакаш да кажеш да не купувам ништо само мрежен и да поврзам преку лан на стариов рутер? Поврзав со долг мрежен, споро.
Ќе ги спуштам долу wan и рутерот, па со краток лан кабел ќе пробам.
Или мислеше ем преку лан ем понов рутер?
Дали тој tplink за 1480,
или овој xiaomi за 1200
или овој tenda за 1500.
Така разбрав, дека ми треба dual band.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Имам веќе црево пуштено и може да собере и за кабелска и мрежен.
Сакаш да кажеш да не купувам ништо само мрежен и да поврзам преку лан на стариов рутер? Поврзав со долг мрежен, споро.
Ќе ги спуштам долу wan и рутерот, па со краток лан кабел ќе пробам.
Или мислеше ем преку лан ем понов рутер?
Дали тој tplink за 1480,
или овој xiaomi за 1200
или овој tenda за 1500.
Така разбрав, дека ми треба dual band.
Преку кабел лан, треба да имаш 100mbps на ПС4. Кај мене на пример таа линија до плејката е околу 20м. Дали е споро или брзо ќе зависи од интернетот. Ако идеш со кабел не ти треба никаков нов рутер.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,341
3,318
Скопје
www.gorast.com
Исто ко за ПЦ компетитивно играње важи и за ПС.
Ако не играте онлајн, поготово фпс игри тогаш разликата од 2.4 на 5GHz ќе ја осетите само при спуштање игри.
Ако играте компетитивно и онлајн тогаш строго се препорачува кабел.

Овие што играат текен/фифа на турнири некогаш си носат дури и кабел за контролерот
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Од кабелска средија некои работи со интернетот, без да купувам друг рутер, на лан се оправи psnow, колку толку функционира.

PS4pro џојстикот ми прави проблеми често, во менито цело време иде на лево, во игри иде лево :ROFLMAO:
Дали некој користел ваков џојстик, дали се функционира како треба.

Во анхоч прееска ми велат дека овој бил одличен за пс4:
gpw4003.jpg

Би земал пак оргинал, но што ако пак ми се погоди со проблеми:confused:
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,115
1,670
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Од кабелска средија некои работи со интернетот, без да купувам друг рутер, на лан се оправи psnow, колку толку функционира.

PS4pro џојстикот ми прави проблеми често, во менито цело време иде на лево, во игри иде лево :ROFLMAO:
Дали некој користел ваков џојстик, дали се функционира како треба.

Во анхоч прееска ми велат дека овој бил одличен за пс4:
gpw4003.jpg

Би земал пак оргинал, но што ако пак ми се погоди со проблеми:confused:
Тој што ти се расипа оргинален е? И од каде знаеш дека е оргинален?
Не чинат ниту еден од овие third party само genuine Sony
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Тој што ти се расипа оргинален е? И од каде знаеш дека е оргинален?
Не чинат ниту еден од овие third party само genuine Sony
Па со пс4про го земав во 2018, не е оргинален?
Не е цело време таков, по некое време се оправи и работи, но некогаш навистина нервира.
Не знам дали воопшто се поправа, па мислев да земам овој од анхоч ако вреди нешто.
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
626
500
Само оргинал, ги имам два едниот ми се расипа десниот аналог, од алиексрес нарачав аналогче го отворив и сменив еве го веќе скоро 2 години мака нема
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,115
1,670
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Па со пс4про го земав во 2018, не е оргинален?
Па ако си го отворил ти нов тогаш, да, оргинален е.
Инаку последно време нон стоп се вртат и се продаваат контролери и конзоли во комплет со контролери кој се фалш.
Имаат Sony лого, Playstation лого, Dualshock пишува на нив се функционира - па сепак за кур не ги бива. Многу лош квалитет на џојстици имаат. Немаш прецизност во движење на игрите затоа што имаат помал степен на движење на потенциометрите на двете X и Y оски. Ист е случајот и со L2 и R2. И со батеријата...

ОК е да го купиш Нов! за 1000ден. од Мегамобил. за кршење по Мортал Комбат
Не е ОК да ти ги подметнуваат како Половни! "оргинални" за 2200-2500ден. по Reklama5 и некои FB групи
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
Па со пс4про го земав во 2018, не е оргинален?
Не е цело време таков, по некое време се оправи и работи, но некогаш навистина нервира.
Не знам дали воопшто се поправа, па мислев да земам овој од анхоч ако вреди нешто.

Познат проблем е, analog drift имаш, и нов да земеш може да ти се случи истото за 2 месеца. Се поправа за 600 денари мислам, баш еден дечко се рекламира на фб деновиве Дени И. мене тој ми го направи ПС5 џоестикот со истиот проблем. Ми кажа дека ги има со 2 различни аналози, од надвор се исти, а доколку аналог механизмот му е портокалов тогаш е со понизок квалитет. И мене ми се врати филмот, во ПС4 кариера јас имав 6 џоестика вкупно и цело време се чудев зашто 2 од нив се склони на расипување цело време.
 

django888

Intern
24 ноември 2021
5
2
Zdravo decki, dali nekoj moze da ja objasni celata procedura za naracuvanje od oficijalniot store, vo globala najbitno mi e da mozam da naracam ps plus i nba 2k22, kako nov korisnik na ps4 ne sum bas zapoznaen pa bi mi pomognale mnogu. Fala odnapred
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,139
1,599
Неготино
Zdravo decki, dali nekoj moze da ja objasni celata procedura za naracuvanje od oficijalniot store, vo globala najbitno mi e da mozam da naracam ps plus i nba 2k22, kako nov korisnik na ps4 ne sum bas zapoznaen pa bi mi pomognale mnogu. Fala odnapred
Регистрирај си USA акаунт, мејл лозинка сето тоа.
Од кога ќе се логираш, седни си на ПЦ или телефон и купи си гифт кард од тука.
Потоа оди во акаунтот, во Redeem code и активирај ја картичката.

Сега влези си во Store и купи си игра. Плати ја со парите што ги активира од картичката.
 

django888

Intern
24 ноември 2021
5
2
Регистрирај си USA акаунт, мејл лозинка сето тоа.
Од кога ќе се логираш, седни си на ПЦ или телефон и купи си гифт кард од тука.
Потоа оди во акаунтот, во Redeem code и активирај ја картичката.

Сега влези си во Store и купи си игра. Плати ја со парите што ги активира од картичката.
Fala ti mnogu, no imam problem nemozam da se registriram na pcgamesupply, i dali akauntot treba da bide vo nekoj odreden state ili ne e bitno i kade da najdam adresa?
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,341
3,318
Скопје
www.gorast.com

edin.ademovic

Gaining Experience
16 февруари 2014
524
317
Од кабелска средија некои работи со интернетот, без да купувам друг рутер, на лан се оправи psnow, колку толку функционира.

PS4pro џојстикот ми прави проблеми често, во менито цело време иде на лево, во игри иде лево :ROFLMAO:
Дали некој користел ваков џојстик, дали се функционира како треба.

Во анхоч прееска ми велат дека овој бил одличен за пс4:
gpw4003.jpg

Би земал пак оргинал, но што ако пак ми се погоди со проблеми:confused:
Не е проблем за компатибилноста на овој контролер со ПС4. Ќе си работи све тоа. Но за понатамошна периферија ќе има проблем:
Воланите кои не се од Logitech/Thrustmaster (пр. на Genesis seaborg што се) нема да функционираат на PS4 бидејќи бараат само оригинален Dualshock 4.
Ако не планираш да ставаш дополнителна периферија - таман си. Доколку планираш, оригинален само.
 

Mistc

Intern
23 март 2021
27
10
До каде е новиот Jailbreak за 9.0.0 ..Слушнав шпекулации дека наскоро би требало да има?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,139
1,599
Неготино
Kupiv kod za EA Play i go redeem-nav, no koga probuvam da go aktiviram, mi bara kreditna za da prodolzam, pomos nekoj?
Oд кај го зема? Пробај на сонито да го активираш, не на браузер, или обратно.
Едит: Гледај го ова. Вака активирав јас.
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
185
114
Дали на Ps plus играта што е бесплатна месецот можеш да ја играш и кога ќе помине месецот?

Пример играта што е бесплатна во Јануари ти е достапна за играње во Март?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,115
1,670
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Дали на Ps plus играта што е бесплатна месецот можеш да ја играш и кога ќе помине месецот?

Пример играта што е бесплатна во Јануари ти е достапна за играње во Март?
Moжеш да ја играш бесконечно штом и направиш Redeem под услов да плаќаш PSPlus претплата.
Дур плаќаш може да ги играш. Штом истече претплата не функционираат.
Сите наслови што си ги прибавил додека си имал PS Plus ти стојат на акаунтот. Само што се заклучени. Кога ќе се претплатиш се активираат за reinstall/play
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,114
Мислења
877,962
Членови
30,720
Најнов член
DVKL
На врв Дно