1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Playstation 1 се враќа во декември како Playstation Classic

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од Psycore, 19 Септември 2018.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  584
  653
  2 Март 2011
  Машко
  Само еден џојстик вреди 30 евра или колку што е моментално цената на конзолава што иди со 2. Вчера се потсетив на Abe's Oddysee после 22 години.

  За 30 евра не треба ни да прашувате дали вреди.
   
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,736
  2,553
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да ама обични без analog, што е срање. Уствари и не изненадува со оглед на никаквата колекција на игри со кои доаѓа конзолата.

  Добро кажа toshex, ако е само за играње на игрите иста работа врши и ePSXe, го имам и на PC и на телефон.
  Aли, да, сега откако падна волку цената не треба ни да се дискутира дали вреди или не. А на почеток цената беше апсурнда!

  BTW Abe's Oddysee ја има и за PC, не си морал 22 години да чекаш :).
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,794
  3,669
  18 Септември 2013
  Машко
  Ова се 2 на USB контролери и дури и да се оригинални PS1 или PS2 контролери не вредат 30 евра.

  Плус PS2 контролери имаат pressure sensitivity, затоа се поскапи. PS1 контролери се 200-300 денари.

  Како сакаш рационализирај, ако ти се свиѓа класик конзолата купи ја - секако сега е поевтина од порано.

  Но ако идеш на пиратерија, тогаш не ти мења дали на тоа ќе флешуваш за повеќе игрици или на компјутер ќе ги емулираш тоа ми е поентата.
   
 4. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  870
  1,289
  6 ноември 2007
  Исправка. Само некој 10тина игри захтеваат dual analog контроли, Ape Escape, Medal Of Honor, Alien Resurrection итн.
  Се останато е потполно игриво на обичните оргинални Playstation контролери.
  Dual Analog и Dualshock верзиите се само надоградени верзии. Ретко кој девелопер 90тите се замарал да имплементира X и Y axis движења. Се се контролира со D-Pad и такозваните катастрофални tank контроли :p
   
 5. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,465
  1,525
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  На времето, аналозите се користеа за ловење риби (game: Bass Landing).
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  870
  1,289
  6 ноември 2007
  Aooo да, машинката се вртеше со ними. :D
   
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,794
  3,669
  18 Септември 2013
  Машко
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  584
  653
  2 Март 2011
  Машко
  За да имаат треба да се dual shock. Сум имал на времето и обични и Analog Dual Shock. Вторите повеќе биле маркетиншки трик отколку практични.
   
 9. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  870
  1,289
  6 ноември 2007
  Хаха сакаш да кажеш, сите контролери од 1996 па навака се маркетиншки трик и непрактични.
  Sony e прв кој воведува дупли џојстици на контролер, па после тоа сите останати конзоли на еден или друг начин ги имплементираат аналозите.
  Toa што ниту еден девелопер не ги имплемнтирал како треба во своите игри, тоа е нивни проблем.
  A Dualshock како таков е сеуште актуелна ствар. Па земете само за пример Xbox Оне контролерот кој има додатни мотори на лев и десен тригер. или такозвани Impulse Triggers. така што кога пукаш пример тие вибрираат и ти ствараат илузија на recoil и многу е јако. Тој маркетиншки трик кој е непрактичен е многу јак!
   
  На -={K-O-R-U-N}=- и NecrotoX им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,736
  2,553
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Каков маркетиншки трик, DualShock за мене беше најјако нешто, поготово во racing и fighting игрите. Или во Spyro кога чарџаш и ќе се бапнеш во ѕид :D.
  А за класиков оправдано им е што се обични контролерите, без аналог, со оглед на листата од игри со коишто доаѓа конзолата/емулаторот. Плус нели, Classic.
   
Слични теми
 1. Tayshaun
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  3,646
 2. Sm0k3y25
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,853
 3. viksa86
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  326
 4. Jedah
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  285
 5. c0mrade
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  884
Вчитување...

Сподели

Вчитување...