1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Playstation 1 се враќа во декември како Playstation Classic

Дискусија во форумот 'SONY' започната од Psycore, 19 Септември 2018.

 1. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Убаво ми почна утрово кога ги прочитав вестиве па да споделам.

  Playstation ќе извадат нова конзола во декември која ќе биде реплика на легендарниот Playstation 1, но ќе биде со помали димензии и со HDMI и USB контролери. Ќе доаѓа со 20 pre-loaded класици, 2 контролера и првичната цена му е 100$ ( €99.99 / 9,980 yen / £89.99).
  Кај нас ако воопшто го донесат очекувам 7500-8000 денари.

  Еве линк од официјалната најава


  Sony is launching a PlayStation Classic console this December loaded with 20 games

  [​IMG]
   
  Последна промена: 19 Септември 2018
  На JensenInterceptor, Luxell, Enforcer_ и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Баш ме интересира кои "жестоки" наслови ќе ги понудат во овај bundle.
  PS1 е познат по добрите third party наслови со кои и го кренаа брендот.

  За да се користат игри како Dino Crisis, Resident Evil, Metal Gear Solid, Castlevania SOTN, Tomb Raider ..... Sony треба да им плати на Capcom, Konami, Square-Enix (ex. Eidos Inc.) права за користење во овој bundle.

  Од рекламата досега се прикажани:
  Final Fantasy VII
  Jumping Flash
  Ridge Racer Type 4
  Tekken 3
  Wild Arms

  За сите овие Sony веќе го има издавачките права. Sony Interactive Entertainemt е ко-издавач со тогашен SquareSoft и Namco за FFVII и Tekken 3.
  Се надевам ќе го одврзат ќесето и ќе понудат квалитетна колекција. Инаку со Jumping Flash бљувотини ништо не прајме.
   
  Psycore, StOrMK и на TylerMkD им се допаѓа ова.
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  20 игри мислам дека се премалку. Ај што го копираат "Classic" од Нинтендо, па и 20 игри (помалку и од NES-от Classic). И тие 20 ако се некои без везе пак ќе ја зезнат работата, а легендарна конзола не заслужува бледо ре-издавање.
   
 4. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  92
  93
  2 Септември 2013
  Машко
  Ако нема Crash Team Racing - не праиме бизнис.
   
  На barneymk, Vlatzki, Скоти и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  965
  1,172
  9 Јуни 2011
  Машко
  Crash Bandicoot ftw!
  Супер е ова што им текна, ќе земам еден сигурно да му се радувам на Crash и Mortal Combat :D
   
  Pane-G, Psycore и на igor_igor им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ценава ме разочарува... Исто ко да сакаме да ја вратиме тетрис конзолата по цена од само 70 евра , а во времето на секоја тезга чинеше 120-150 денари.
   
  На JensenInterceptor и Вајкинг им се допаѓа ова.
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Тежок промашај. Слаба библиотека, џојстици без аналогни стикчиња и висока цена. Уште кога ќе ни текне дека постои нешто наречено PSTV кое е пофлексибилно и поевтино, отиде работава.

  Јас си купив класик PS1 од Пане за 200 денари, го чипував за 400 и сум на коњ.
   
  JensenInterceptor, Вајкинг, 123456 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,187
  1,187
  2 Март 2011
  Машко
  Gran Turismo, Oddworld, Driver, VRally
   
  На mdeni и StOrMK им се допаѓа ова.
 9. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Абе остајте игри, кабел за струја ќе нема. Кој не е информиран ќе мисли на воздух работи... :D
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Ама, ама, ама, PS1 co 320X240 resolution на 4К LED преку composite изгледа shyte! :)

  Лево Pane production --------------------------- Десно Сони HDMI Ultra upscaled 4K
  Untitled.jpg
   
  На JensenInterceptor, Luxell, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  И на крај конечниот заклучок е за 7500 денари ке купеме половни : 2 PS1 по 300 денари , 1 PS2 за 1500 денари , 1 PS3ka со сите џиџимиџи и ке ми останат пари за автобуска повратна карта за кичевчанецот погоре да му купам хамбургер од 7ца .
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Нејќум ѓубре од 7ца. Moже во Буре една скара ако дајш
   
  На џонидерп, JensenInterceptor, Luxell и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке останам така само со карта у еден правец кусок .
   
  На Jedah и StOrMK им се допаѓа ова.
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,281
  4,814
  4 ноември 2013
  Машко
  Брат, кај се понуди Пане да те почести па уште и пребираш... :oh::oh::oh:
   
  Daniel86, smole, StOrMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Прекрасна идеја!!!

  Најважно е дали ќе ги има најважните игри, и како ќе се проширува понатаму. Конкретно најважна е Текен 3, и Гран Туризмо 2. Па здравје понатака и други.

  Сега може ова преку Ретропиај да се направи за 50$ ама плус треба џоистици и слично. Така да цената ако е стварно 99 долари тогаш ќе е релативно пристојна, зошто тоа е тоа.

  Ама игрите ќе се чини/нечини!
   
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,166
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Истово го добиваш со емулација? Дополнително, нели на NES Classic игрите и така беа емулирани? :)

  Генерално се сложувам дека 100 долари и фиксни 20 игри (од 5-те презентирани реално 1 ја знаеме сите, втората помалку), не знам...
   
 17. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Битно е да има порта од кај ќе може да се пикнат оргинални игри од PS1, а они ако сакаат ич игри нека не дадат.
  И најголем кикс е што нема аналог стик, и не можам да ги сфатам зошто...
  AC адаптерот... :oh::oh::oh::cool:
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Saso PC

  Saso PC
  Gaining Experience

  163
  271
  5 Април 2018
  Машко
  која е поентата да го купиш ова на толку емулатори
   
 19. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Да тоа ми беше поентата. Оргиналната конзола како таква има приказ од 280p, ретко некои наслови 480i, наменета за приказ на CRT дисплеји со еквивалентен приказ на детали.
  Врзување Playstation хардвер од 1994 на денешни телевизори е ужасно искуство, барем мене ми е. На многумина претпоставувам не им смета. и не секој може да си приушти (просторно/ не парично) CRT телевизор дома. За што? За одредени gaming хирови.

  PS1 Classic готово сигурно ќе функционира преку принцип на емулација. Ќе прави upscale на нативна резолуција, ќе има texture filtering/smoothing. Има HDMI приклучок. Совршена ретро PS1 конзола за денешни дисплеји
   
  На Jovan2389, DonFrozex, StOrMK и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Аналог нема затоа што и оригиналните немаа. Јас што играв на првите верзии после тоа ми беше тешко аналог да користам оти бев научен сите игри да ги терам на „стрелките“.
   
  Costigan_Jr, StOrMK и на mdeni им се допаѓа ова.
 21. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  И мене не ми се допаѓа аналог што нема. Иначе не ми се верува да се само овие 20 наслови. Или ќе стават повеќе или барем да има некој "Store" каде што ќе може да се купуваат старите наслови за цени да речеме од $1 до $5.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Кај што кај нас ќе не можеш како човек да купиш...
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,166
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Оригиналниот нема, но затоа мислам дека од 96-та (или 97-ма) добивме аналози кои беа круцијални за игри како Tomb Raider. Јас би го земал чудово (веројатно) ако ги има Metal Gear Solid, Crash Team Racing и Текен (која веќе ја има). :)
   
 24. Ronnn

  Ronnn
  Баниран/a

  66
  30
  14 Јуни 2018
  Машко
 25. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Малце надвор од темава, има ли решение за PS2 да изгледа бар до некаде нормално на новиве телевизори.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
Слични теми
 1. Tayshaun
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  3,803
 2. Saso PC
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  497
 3. Jedah
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  377
 4. c0mrade
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,000
 5. edin.ademovic
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,342
Вчитување...

Сподели

Вчитување...