1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Платно за звучници

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од efto, 11 Април 2019.

1. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    Каде кај нас може да се набави црно платно за звучници? Мене конкретно не ми треба за таа намена туку од него да направам рамка за на ѕид во која ќе се проектира слика од проектор. Платното треба да не одбива светлина (мат а не немат :) )
    На ибеј ги најдов овие:
    Beige/Grey/Black Speaker Cloth Tape Strip Patch Subwoofer Box Self-Adhesive Felt | eBay
    Speaker Cloth Self-Adhesive Felt Subwoofer Box Tape Strip Patch <Black> 1mx0.5m | eBay
    DC FIX Velour Black Felt 1m x 45cm Sticky Back Self Adhesive Vinyl Contact Paper 4007386004543 | eBay

Не мора платново да биде самолепливо како горниве, битно ми е да може да се купи локално, во Скопје.

2. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,980
    10,064
    23 Јануари 2008
    Манга
    Јас ова го имам решено со хулахопки од пазар.

3. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    @gOJDO Не рефлектирaaт тoa хулaхoпките? Пиши мoдел и брoјче :)

4. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,980
    10,064
    23 Јануари 2008
    Манга
    Ќе ги затегнеш здраво, подеднакво рефлектираат како платното кое би го турил. Модел чифтијани, број 3XL.

На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
  5. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    @gOJDO Фала за советот. Кај мене сликата се проектира на ѕид офарбан со Tikkurila Feelings Interior Paint H499 matt така што би ми било полесно да залепам ленти од платно. Ако не се снајдам ќе пробам со чифтијаниве твои. Да не имаш некои не многу носени :)

На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

744
    1,536
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    На какво здолниште ги носиш и каква боја штикли? :)

На ТАТА_МАТА и efto им се допаѓа ова.
  7. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    @efto ако добро разбирам сакаш од естетски причини да направиш рамка окулу површината каде проектираш, или не разбирам нешто?

Инаку на битпазар, таму на крајот, има цели редови дуќани кои продаваат само платно и штоф. Мислам дека би требало да најдеш нешто.

Oд каде ја набави бојава друже?
    На платно ја нанесуваше, или на ѕид? Како си задоволен од приказот (проекцијата и рефлексијата)?

На efto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    @Lokvan Рамката не се става само од естетки причини, има улога и во подобрувањето на квалитетот на сликата, осветленоста и контрастот бидејќи на окото му пружа референтна точка. Има по интернетов многу пишувано на таа тема.
    Бев еднаш на Бит Пазар ама дали немав среќа, сите црни материјали се некако светкави беа.
    Инаку, за бојата читав на интернет дека добро се покажала за екран на проектор, па дури потоа за среќа дознав дека Tikkurila имаат претставништво и во Скопје. Тогаш, пред две години, бои имаа по неколку дуќани за бои и лакови, јас мојата ја земав во еден дуќан на Џон Кенеди во зградите, го заборавив името. На интернет препорачуваа со пиштол да се нанесе на ѕид, ама јас го средив тоа со ситен ваљак и површината дојде ептен мазна. Од приказот сум многу задоволен, бојата има сива нијанса па затоа ги зајакнува темните тонови што се мала слабост на проекторите а воопшто не се губи на осветленост.
    Сега ја прогуглав на нивниот сајт и ја немаат, треба да се праша да не имаат некој нов продукт со истите својства.
    Кој е заинтересиран, може и да се види, бујрум на пијачка и на филм.

ПС: Ја најдов бојата на мк сајтот - H499 | Feelings colour chips. Ги има и продажните места во Македонија.

Последна промена: 11 Април 2019
    На Lokvan и bxxxn им се допаѓа ова.
  9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Интересно тоа за референтната точка. Не сум размислувал ни читал за тоа ама знам дека секогаш повеќе ми се допаѓале телевизори и монитори со поголеми рамки. Наспроти сегашниот тренд „без ивици“.

Инаку некаде ја препорачуваат баш таа RGB вредност 201, 204, 202, или отприлика толку сива треба да биде површината? Бојата кога е исушена има текстура, или целосно е мазна? Мислам независно од ѕидот кој претпоставувам ти бил мазен (глетуван). Јас се мислев платно да си направам.

Некој материјал, нешто како „плишано“ да биде... Можеби би бил најмалку рефлективен? Потоа обвиткан окулу дрвени/метални рамки, и поставено на ѕид. Или па зошто да не метални профили исфарбани со црна мат боја. Прво помислив на антрацит боја ама таа баш има светкави честички.

10. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    Препораката се однесуваше на конкретниот производ - Tikkurila Feelings Interior Paint H499 matt.
    Ја имам сочувано статијата во букмаркс, ама линкот не е активен веќе - https://www.tikkurila.com/decorativ...as_for_painting/paint_your_own_projector_wall
    Тука има само мал извадок - https://holmanpaints.co.uk/blog/8_create-a-home-cinema-projector-screen.html
    Ѕидот има сосема фина текстура, минимална, бидејќи со мал ваљак е нанесувана бојата, ама тотално неприметливо е дури и од мала далечина.
    Плиш (velour) ама мат најмногу би одговарало, на тие линковите од ибеј е самолепливо платното и се лепи директно на ѕид. И јас би сакал да е со низок профил, без дополнителни рамки од некаков подебел материјал, ако треба само платното да се залепи.
    Евентуално да се пресвлече тенок метален профил и да се изведе некако да се придвижува за филмови со различен aspect ratio (различна големина на црни рамки горе и долу).

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dimitar535

Dimitar535
    Intern

11
    7
    16 Јули 2016
    Машко
    Вакво црно платно за тапацирање на звучни кутии можеш да најдеш во "BT electronic" тоа е карши олимписки базен позади автобуската во куќата, две продавници се едната за електронски делови другата за звучници во било која ќе те услужат истиот газда е.

На efto му/ѝ се допаѓа ова.
  12. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    И можеш да се ценкаш пошто ретко дават фискална сметка.

13. Dimitar535

Dimitar535
    Intern

11
    7
    16 Јули 2016
    Машко
    Фискална даваат само на униформирани лица со значка полиција ;)

14. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    Фала ти, ќе проверам кога ќе одам натака.

На Dimitar535 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не, и џандарите се ценкат. :)
    Само од ујп имат фрка :)

16. efto

efto
    Gaining Experience

216
    141
    19 Април 2007
    Бев денес во "BT Electronics", материјалот е подебел, не е како обично платно, цената е 200 ден од м2, ама низ него има многу светкави нишки и не одговара на намената, ја рефлектира светлината. Потрагата по соодветен материјал продолжува, ако не најдам остануваат 3XL чифтијаните :)

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...