• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Плати во ИТ индустријата во Македонија

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
По колку часа на ден и дали и викенди? Овој дел е важен зашто кога одиш претприемачки, често се игнорира и подразбира, а сепак прави разлика.
Првата година околу 50 саати неделно од понеделник до сабота, после околу 35 саати од пон до петок. Во право си, не знам како е во фирма да работиш во смисла на забушавање, овде зборам за секојдневна ефективна работа. Потребна е голема дисциплина и волја особено затоа што работиш без шеф и сам.
 

DarkDeFnx

Gaining Experience
20 јули 2016
97
135
DarkDeFnx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2.33GHz 4MB L2 64-bit LGA775
Motherboard
Micro Star International MSI MS-7353 X48C Platinum
Storage
SYS: Saumsung HD753LJ ATA 750GB | DATA: Samsung D3 Station 2TB
RAM
Single Channel DDR3-1333 SDRAM 2 x 2GB 9-9-9-24
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250 GDDR3 SDRAM 1 GB
Mouse
GEMBIRD MUSOPTI6 5V 200mA DC
Keyboard
Chicony KB-3923 5V 200mA DC
Audio
Realtek High Definition Audio 6.0.1.6662
Monitor
Philips 220E1SB/00 22'' 1920x1080 50/60Hz 100-240V 1.5A
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.447 (RS1)
Програмерите се инвентори и иноватори на процеси по дифолт?
По дифолт не се инвентори и иноватори на процеси, но добар програмер треба да е способен да процени која точно вредност ја носи и да се бори соодветно да си наплати колку што е можно повеќе.
Во хипотетичкиот пример од членот кој го цитирав, ако работата на програмерот заштеди 8 супервизорски/менаџерски плати на работодавачот и притоа за програмерот е доволно да добие пример 1 супервизорските плата, тогаш влегуваме во многу опасна општествена ситуација каде капитализмот е мртов и на сцена настапиле економски модели од минати времиња кои носеле светски војни и револуции.
Не би сакал да верувам дека и државава и светот се движат во тој правец.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
889
1.084
Отидовме сега со препуцавање дали вределе програмерите и колку... Најдоброто објаснување е тоа, понуда и побарувачка.
Барани се, платите што се нудат се поголеми од просек и тоа е тоа. Дали тоа е само сега, дали ќе се засити пазарот па ќе паднат, никој не знае. Но во моментов тој што знае што прави и си го цени трудот, ќе бара висока плата.
VxMxvxH.png
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.861
7.965
По дифолт не се инвентори и иноватори на процеси, но добар програмер треба да е способен да процени која точно вредност ја носи и да се бори соодветно да си наплати колку што е можно повеќе.
Во хипотетичкиот пример од членот кој го цитирав, ако работата на програмерот заштеди 8 супервизорски/менаџерски плати на работодавачот и притоа за програмерот е доволно да добие пример 1 супервизорските плата, тогаш влегуваме во многу опасна општествена ситуација каде капитализмот е мртов и на сцена настапиле економски модели од минати времиња кои носеле светски војни и револуции.
Не би сакал да верувам дека и државава и светот се движат во тој правец.
Премногу ги измеша работите, ама ова е честа појава која ја гледам кај програмери кои бидејќи работат алатка за X индустрија, стануваат инстант експерти за таа индустрија.
За ти да замениш 8 супервизорски/менаџерски плати, треба да го познаваш тој процес подобро од работодавачот кој е експерт во областа.
Во спротивно ти работиш по насока на некој друг и програмираш, односно ти си платениот кадар кој тоа го реализира.

И заради тоа тука треба да се референцира постот на @Isak Keyten , факторите се знае кои се - понуда на работна сила и моќ/приходи на компанијата каде што аплицираш.

Ако веќе зборуваме за некои инвенторски сценарија, тогаш нема што да се вработува програмер, нека основа фирма, нека прави платформи/теми/апликации/итн и нека ги продава.
На Themeforest најпродаванана тема за wordpress има мислам над 500 милиони долари во приходи (една тема), а некој друг прави 100 сајтови за вкупна сума од 50.000 долари можеби.

Релативност секогаш ќе има, ама начинов на кој ги споредувате работите е многу фантазерски.

И пак не разбирам, еве поупатените нека кажат одговор на прашањето конкретно - колку пари може да ОЧЕКУВА со 1.5 години искуство?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е баш така, сменети се времињата
Кој ве лаже тоа не знам, ама и вие ги лажете младиве.
Еве на пример една разработка: https://pari.com.mk/it-sektorot-nema-granici-8-vraboteni-2-milioni-evra-profit/

Погледнете ги просеците па видете сами: https://pari.com.mk/it-sektorot-nema-granici-8-vraboteni-2-milioni-evra-profit/
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
175
113
Дали тоа е само сега, дали ќе се засити пазарот па ќе паднат, никој не знае.
Пазарот ќе се засити. Засега уште нема доволно кадар (ФИНКИ е отворен пред 10 години или???), побарувачката е голема. За 10-15 години ќе има многу повеќе кадар (не само кај нас). Програмерите еден ден ќе бидат како правниците, економистите, педагозите... Ќе ги има премногу, па ќе си седат без работа.
И пак не разбирам, еве поупатените нека кажат одговор на прашањето конкретно - колку пари може да ОЧЕКУВА со 1.5 години искуство?
Годините не се толку важни. Многу поважно е колку знаење поседува. Некој со 5 години искуство ќе биде послаб од оној со година-две.

Гледам сите препорачувате да бара повеќе. Јас немам намера да го потценувам, ама ниту да го преценувам. Можеби вреди за 2500, а можеби не вреди ни за 1000. Нашите совети се само ветер и магла. Не знаеме колку го совладал програмирањето.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
141
86
И пак не разбирам, еве поупатените нека кажат одговор на прашањето конкретно - колку пари може да ОЧЕКУВА со 1.5 години искуство?
Убаво рече @Паланчански, не знаеме колку го совладал програмирањето. Сум работел со луѓе кои имале 15 години искуство и немале појма од развој на софтвер и сум работел со луѓе кои со 7 години искуство се „изроди“ колку се добри во својата работа и какви проблеми решаваат а сум работел и со луѓе на кои им било незгодно да се побунат за себе т.е. да се продадат /проценат и си работат за минимално покачување кога ќе им текне на менаџмент.

Мислам дека е невозможно да се процени колку пари може да земе со Х години искуство без некаков муабет со човекот, дали тоа било покежуал интервју или нешто од типот на „повели таск, дај да видиме код“.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
319
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Кој ве лаже тоа не знам, ама и вие ги лажете младиве.
Еве на пример една разработка: https://pari.com.mk/it-sektorot-nema-granici-8-vraboteni-2-milioni-evra-profit/

Погледнете ги просеците па видете сами: https://pari.com.mk/it-sektorot-nema-granici-8-vraboteni-2-milioni-evra-profit/
Јас тоа што го кажувам е од лично искуство а и од тие околу мене. Не е од статии.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.984
4.453
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Програмерите еден ден ќе бидат како правниците, економистите, педагозите... Ќе ги има премногу, па ќе си седат без работа.
Јас познавам правници и економисти со луксузни коли, јахти, викендици... Пазарот ако се засити ќе има само поригорозна контрола.
Инаку, софтвер инженерингот не почна пред 15 години, ако пукаше ќе пукнеше до сеа... Сеа само има побарувачка за програмери што ќе штанцаат апови на лента - работи за кои не треба многу малтретирање и размислување. Тоа можеби ќе пукне.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Платите ЛИЧАТ големи затоа што се релативно врзани со странство. Инаку се нај нормални. 1000еур е сосем нормална просечна плата за нашата држава, ако се нормализира административното тело со добро автоматизирање (и програмирање за да се реализира тоа автоматизирање).

Како се пензионира, треба автомстизација и редистрибуција и за 5 години се решава државата. Минимална 28к, просечна ќе си стигне 70к и тоа е тоа, ЕУ граници да се тргнат со југот, гориво 2.5еур, струја 0.2еур/квч, и готово решен проблем.

5 години јако планирање и програмирање.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас тоа што го кажувам е од лично искуство а и од тие околу мене. Не е од статии.
Твоето лично искуство не е браз на целата економија. И моето последно искуство е различно, но објективно така е.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
319
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
159
313
Скопје
davorminchorov.com
Толку се дефицитарни програмерите во Македонија?
Има дефицит на квалитетни програмери, а за програмери има колку сакаш само што не вредат сите да ги земеш да работат колку да работат.
Мислењето е автоматски споено:

Тешко е да се погоди цената колку вреди некој и дали ја заслужува таа плата затоа што тоа зависи од многу фактори како:
  • Знаење, заинтересираност, релевантно искуство, снаодливост и слично
  • како ќе се продаде
  • каков буџет има фирмата
  • дали тој што ти прави интервју ќе те засака и како ќе те оцени
  • позицијата и обврските

Во македонска фирма ако им кажеш 3000 евра плата сакам со 5+ години искуство ќе им биде многу, и ќе ти речат 2500 евра ти се доволно со тоа што ќе те стават да водиш пракса, да држиш интервјуа и да работиш на ултра тежок дистрибуиран систем, водејќи тим како CTO каде што треба да знаеш се и сешто.

Според мене најдобро е да се искористат првите 5 години по македонски фирми да се собере релевантно искуство а потоа да се тера како contractor / consultant за 2 до 3 пати повеќе пари и помали обврски отколку во македонска фирма.

За пари се прават многу пари но треба и многу личен напредок, не само техничко знаење туку и меки вештини, маркетинг, продажба, личен брендинг, изграден карактер и слично.
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Според мене најдобро е да се искористат првите 5 години по македонски фирми да се собере релевантно искуство а потоа да се тера како contractor / consultant за 2 до 3 пати повеќе пари и помали обврски отколку во македонска фирма.
Јас завршив на 3-тата година и сега терам хонорарци и договори на дело. Бар ако ништо добро развивам перцепција за тоа која Македонска компанија колку ќе плати или ќе оцени да плати. Многу пати премижувам кога ќе добијам лоша понуда ама затоа ги имам како клиенти за следен пат :)
Само жалниот дел е стажот и замарњето по УЈП да пријавуваш и плаќаш даноци и трошоци за пензија и здраство.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
159
313
Скопје
davorminchorov.com
Јас завршив на 3-тата година и сега терам хонорарци и договори на дело. Бар ако ништо добро развивам перцепција за тоа која Македонска компанија колку ќе плати или ќе оцени да плати. Многу пати премижувам кога ќе добијам лоша понуда ама затоа ги имам како клиенти за следен пат :)
Само жалниот дел е стажот и замарњето по УЈП да пријавуваш и плаќаш даноци и трошоци за пензија и здраство.
Воопшто не е замарање, сите три ги средувам во рок од 10 минути месечно од телефон.

Стаж не ти врши работа ако земаш америчка плата во Македонија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.354
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно