• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Плати на Систем Администратори

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А во Холандија да не си информиран од прилика колку земаат?
Не.

Но ми стигна еднаш една понуда по грешка на LinkedIN, тим од Амстердам, бараат team leader - C#, плата од 60.000 - 100.000 евра годишно. (осум години искуство е requirement)

Fair enough?
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
@Fiasco
на место ми звучи цената. Тука негде е и УСА, зависи од позицијата, и дали си во голема корпорација или start up фирма.

И мене ми стигнале доста понуди преку LinkedIn од стартапи. И делот што највише ми се свиѓа е коа ќе ти речат, со работната позиција ти следува и лаптоп по твој избор. И комотно си зимаш Mac Pro од 2к :)
 

sasebest

Intern
24 јануари 2010
3
0
Мене ме интересира какви се шансите да најдеш работа како MCSA со факултет што нема врска со IT .Заинтересиран сум да почнам да го учам курсот па секоја информација е добродојдена . Планирам после да дополагам за MCSE
 

memento

Intern
23 мај 2010
80
2
Шансите ти се големи да најдеш работа пошто факсот ти го покрива барањето за високо образование а МЦСА е ТОП сертификат. Е сеа ке ти треба и искуство али ако се покажеш како интелегентен на интервју ке ти дадат шансона иако си без големо искуство (бар така беше со мене):bravo:
Истерај си го замисленото нема да имаш зијан ...
 

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
Студирам информатика на еден од приватните универзитети(3-годични студии). Каква професиона иднина ме чека кога ќе завршам? Ќе мора ли да дополагам некои сертификати(Cisco) или само со факултетот ќе имам солидна заработувачка?
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Од ного знаење глава не боли.Така да мое мислење е дека не е лошо да посетиш некои од овие професионални сертфикати како Cisco, Microsoft и сл.Aко не ти се дава пари за официјално следење на наставата можеш и од дома да чепнеш нешто али нема да го имаш црно на бело т.с без полагање нема да добиеш диплома/сертификат.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Студирам информатика на еден од приватните универзитети(3-годични студии).
Sto ima vrska ako studiras na privaten univerzitet? Ako si ucel ke imas znaenje bez razlika dali si na privaten ili drzaven.

Каква професиона иднина ме чека кога ќе завршам?
Bozja volja. Rabota ima, ako te biva togas te ceka dobra idnina.

Ќе мора ли да дополагам некои сертификати(Cisco) или само со факултетот ќе имам солидна заработувачка?
Ne ti trebaat sertifikati osven dokolku kompanijata vo koja sto sakas da rabotis ima takov requirement. Site pocnuvaat od nekoja niska pocetna plata. Za solidna zarabotuvacka treba poveke iskustvo.
 

mickeymkd

Intern
7 јануари 2009
413
42
Мене ме интересира какви се шансите да најдеш работа како MCSA со факултет што нема врска со IT .Заинтересиран сум да почнам да го учам курсот па секоја информација е добродојдена . Планирам после да дополагам за MCSE
Ако гледаме за регуларно вработување да си аплицираш на оглас и да те изберат од апликантите, тоа што немаш факултет од IT областа донекаде може да биде проблем бидејки кај поголемиот број на огласи за систем администратори едно од барањата е факултет од IT областа (ФЕИТ, ПМФ..). Плус огласите за систем аминистратори се ретки, бидејки по фирмиве ако им треба им треба еден, а не десет. :)

Курсевите се добри но искуството е пресудно, така да добро би било некаде ако можеш да почнеш да праксираш. Бидејки повеќе луѓе знам што работат без сертификати а имаат некакво искуство, отколку оние што имаат сертификати а немаат искуство.
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Како што реков од много знање глава не боли.Ако си во можност повеке од убаво е да се посетат програмите дали од Cisco дали од Microsoft бидејки тоа што се учи таму не се спредува и не се учи на било кој факултет по информатика во Македонија.

Во контекст на ова, фирма кој бара систем администратор а целата инфраструктура им е од Microsoft Windows и те како бара да имаш некоја едукација од Microsoft почетно MCSA а подоцна и MCSE.Заради тоа што во МК не знам дали е регулирано али во странство е, лице кој е систем админ во некоја фирма со лиценциран windows server и тн мора да е сертифициран од Microsoft како MCSA/MCSE или MCITP.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,924
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно