• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Плати на Систем Администратори

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
Mе интересира до колку изнесуваат платите на систем администраторите или некоја друга IT работа?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Како што кажа psybaron, зависи од многу фактори, пример:

- во која држава си
- каква компанија е
- колкави се твоите квалитети
- што се твоите должности

и многу други...
 

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
flamer го одбрав како иронија, затоа не се секирајте нема да ве пцујам :)
најмногу ги мрзам тие што немаат попаметна работа од тоа да вреѓаат форуми и вебсајтови и видеа.

Инаку ова чисто информативно го прашувам ме интересира дали се исплаќа да дадеш пари за курсеви, испити итн...
Александрија на пример кошта 6500 евра за двете години.
Знам другар кој вика дека другар му зима околу 1500 евра како Систем Администратор, па ме интересира дали има вистина во тоа.

Плус ме интересира дали средношколци можат да се запишат на ова академијава во Александрија, инаку прва година сум, 15 години имам, ако неможам нема везе ќе ги учам дома испитиве.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
На редовна настава не можеш, али можеш дома да си ги учиш, како што кажа. А што се однесува на платите, мислам дека никој не би ти кажал.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Знаеш кај нас по моја проценка има негде 30-40 ИТ фраери шти земаат негде изнад 1000-ка кои се вработени, а не ИТ бизнисмени. Останатите 5000 ИТ типчиња земаат од некаде 300 до таа 1000-ка.

Е сега е прашањето колку од овие 30-40 имаат сертификати, а колку од оние испод 1000еур имаат сертификати ???

Значи по мое мислење секако е предност сертификација меѓутоа не е пресуден факт за кеш успешност.
 

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
Значи од дома ќе треба да учам...

Некој редослед да ми препорачате, се разбира прв ќе го пријавам А+, а после што мислите кои по ред сертификати да ги учам ?

ако може и линк да ми пуштите за цени на ваучериве во Скопје.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Значи од дома ќе треба да учам...

Некој редослед да ми препорачате, се разбира прв ќе го пријавам А+, а после што мислите кои по ред сертификати да ги учам ?

ако може и линк да ми пуштите за цени на ваучериве во Скопје.

Nemat vrska ni godinite nitu obrazovanieto za da ucis i da polagas za SysAdmin mozes i doma da si uces... vece pisav za ova pobaraj na search niz forumov. Maliot Marko ili Martin kako se vikase ima 7-8 godini pa ima polozeno dva ispiti od microsoft.
Mozes i A+, ne e zadolzitelno ali ako sakas moze da si go zemes i toj.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
@flamer
sovet...trk do alexandria...zemi si vodic...tamo imas sve...i kolku kostaat kursevite...i vaucherite t.e ispitite...i imas duri kako se dvizat platite na site so rabotat vo IT sektorot...pa i system administratoritr se razbira.
pozdrav
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
druze pa ti da ne planiras da gi polagas site u 2-3 meseci?!
ne vikam jas deka treba se da polozis u 2-3 meseca. ako imas kes super togas ic ne se misli investiraj nema da zazalis, ako sakas da naucis ce naucis i ce si znaes. za mcsa da odis na kurs da slusas ce te kosta okolu 2000 evra i plus ispitite za da gi polgas zavisi kade od 50-60 evra. ne e mnogu ako imas mnogu :)
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Mе интересира до колку изнесуваат платите на систем администраторите или некоја друга IT работа?

Eve jas ke ti odgovoram,zasto gledam drugite ne se potrudile bas bas:p Maz mi raboti IT rabota za It.com.mk i tie od direktiva go placaat 900 evra mesecno:LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Da se nasalime malku, ionaka gledam otisla temata off topic
Pozdrav do administratorite na forumov:bravo:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
a znae nekoj za sertifikatite linux+ , network+, sec+ dali ke treba posle 2 3 godini da se obnovat???

Не треба.
(оф топик)

За платите зависно е за која компанија работите и каде (во која држава).
Мислам дека идат платите од 20.000 денари па нагоре...можеби сум грешка, зборувам за во Скопје.. некоја груба проценка. ;)
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Plati...

Morav da se javam, na ovaa tema...

Druze, ja rabotam za edna americka firma u Baghdad vo IT sektorot, znaci Localen Server administrator sum, imam MCSA & MCSE, Security + i plata imam okolu 10.000 dolari, zavisi kolku dena u nedela ke se rabotni....

Veruj mi sertifikatite vredat, samo sto treba da dodjes do toj stadium za da ja razberes potrebata od sertifikati, porano ili podocna veruj mi deka ke imas situacija kaj sto ke mozes da gi izvadis papirite na stol i da zgrnes golema para, eve ti ja sum ziv primer....

Inace ziveam u MK, ovde samo rabotam, doadjam u MK na sekoi 3 meseci po dve - tri nedeli...
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
Morav da se javam, na ovaa tema...

Druze, ja rabotam za edna americka firma u Baghdad vo IT sektorot, znaci Localen Server administrator sum, imam MCSA & MCSE, Security + i plata imam okolu 10.000 dolari, zavisi kolku dena u nedela ke se rabotni....

Veruj mi sertifikatite vredat, samo sto treba da dodjes do toj stadium za da ja razberes potrebata od sertifikati, porano ili podocna veruj mi deka ke imas situacija kaj sto ke mozes da gi izvadis papirite na stol i da zgrnes golema para, eve ti ja sum ziv primer....

Inace ziveam u MK, ovde samo rabotam, doadjam u MK na sekoi 3 meseci po dve - tri nedeli...

wow сите ги зќуте постов и седнаа да учат сертификати :D:D
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Според мое лично распрашување, муабети со колеги, пријатели, другари на мои пријатели итн. итн... просечната плата на Систем Администратор во Македонија изнесува 400 евра. Значи има и повеќе платени и помалку платени од просекот.
Најбарани вештини на администраторот се работа со Windows Server 2003 Active Directory, Exchange Server 2003/2007, па после SQL Сервер 2005, познавање на Cisco рутери и свичеви и познавање на некој скриптен јазик како VBScript за Windows.Познавањето на Unix/Linux е пожелно но не се бара толку многу бидејќи најголем дел од фирмите користат Microsoft софтвер.
 

burce

Intern
1 април 2009
268
38
Скопје
Платата секогаш зависи од побарувачката. Ако има милион систем администратори што чекаат работа, тешко дека ќе биде просечната плата над нивото на другите занимања.

Мој совет ти е да целиш на нешто повисоко од систем администратор.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
кај нас скоро сите фирми функционираат со давање иницијална плата од 300 до 400 евра за IT позиција (особено ако си без работно искуство), со опција за месечно зголемување на платата, зависно како ќе се покажеш како вработен...
Нема никој кај нас да ти даде почетна плата 600+ евра... никат
 

PeTaR-

Intern
14 јануари 2008
92
18
Имам јас еден роднина, работи како програмер. Почна со 350 евра месечно, по 8 месеци заврши со 1200 евра месечно.

Ако се покажиш добар, ќе имаш 100% покачување, особено ако фирмата е некоја развиена ..
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.820
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно