1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Платформа..

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Street h4ck3r, 21 Април 2010.

 1. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Однапред се извинувам за прашањево можеби не е на место ама доколку е така нека ја избишат темата.
  Ме интересира на каква платформа работат на пример: кајгана, IT итн , дали користат некоја скрипта како Joomla ,Wordpress итн или е на друг начин? Сакам да можам на страната да лепам известувања,новости и др како што е во Joomlata и останатите без да ја едитирам страната на секоја додадена информација. Бидејќи преку Joomlata кога ќе сакам да прикачам мој темплејт кој е намеет за Joomla и едитиран од моја страна ми вика дека неможе да се прикачи бидејќи не ја препознава. Сакам да го избегнам овој проблем. Па би ве замолил за помош. Се надевам дека ме разбравте :ermm:

  Однапред Благодарам!
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  It користи Wordpress а кајгана мислам дека е на Joomla .Платформа ти е најдобро решение за кориистење ако обновуваш содржини секодневно...
   
 3. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Дали и Wordpress прави вакви проблеми како Joomlata? Темплејтот го едитирам целосно, значи остануваат само модули ова она, и ми вика дека е непознат тип на архива. Мислев дека сум јас грешка, проверив повеќе пати и се си е ок со темплејтот но упорно нејќе и нејќе . На крај го сменив само логото од темплејтот и пак нејќе да се прикачи. Темплејтот знам дека може да се средува додека е прикачен , но некако така ми доаѓа како несредена Joomlata.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со Wordpress неам големо искуство неможам да ти кажам дали ќе прави проблеми,ама кај Joomla се јавуваат вакви проблеми меѓутоа ретко...Имам мењато готови темплејти и неправеле проблем..ГО едитираш преку Template Manager?
   
 5. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Темплејтот го едитирам преку Dreamweaver . И јавува грешка. Без разлика и во notepad да го едитирам исто пак прави.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 7. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Да да , знам за вака дека може да се едитира. Ама некако неуредена ми доага joomlata слики треба да закачувам ова она па со линкови и тоа ме нервира. Изгледа дека ќе треба да едитирам преку Template Menager... Кажи ми која платфотма е по добра Joomlata ili Wordpress? Со Joomla imam raboteno ама со Wordpress немам некое искуство .
   
 8. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Wordpress според море искуство е многу добра платформа, од блог до сајт, се може да се направи, има доста додатоци, теми, опции, и воопшто не е тешка за средување :)
   
 9. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  HijackHacker можеш да ми пратиш линк по ПП за Wordpress ?Имам една инсталација ама има некој проблем или незнам што е , ја немам чепкано за да проверам знам нејќеше да се закачуваат темплејти. Таа што ја имам е верзија 2.9.2 .
   
 10. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 11. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
 12. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Колку за инфо, кајгана си има сопствен CMS. Сами го имаат правено.
   
 13. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Ај да не отварам нова тема . Дали може некој да ми даде линк од македонска подршка за Wordpress?
   
 14. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 15. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
 16. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007

Сподели

Вчитување...