1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Плата на програмер во Македонија

Дискусија во форумот 'Вработување' започната од koret, 6 Мај 2010.

 1. koret

  koret
  Intern

  1
  2
  6 Мај 2010
  Колкави се платите на програмер во Македонија?
  Од она што јас го знам се движат некаде помеѓу 300 и 500 евра.
  Програмер почентик со дипломиран или апсолвент на ПМФ или ЕТФ (ASP .NET и PHP) некаде се движат околу 18 000 денари, додека Јава некоја илјадарка повеќе најмногу поради недостигот на Јава програмери на пазарот.
  Програмер со неколку годишно искуство помеѓу 25 000 и 30 000.
  Ова се информации од неколкуте луѓе што ги познавам што работат по приватните компании низ Скопје.

  Доколку имате вие некакви податоци би било добро да ги споделиме со сите, со цел запознавање другите лицата кои бараат работа да знаат околу која сума да се движат кога преговараат за работно место.
   
  На igorimor и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 2. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  793
  209
  24 ноември 2008
  Тоа што го кажа е така, е сега може ќе најдеш не толку позната фирма, некоја која е сега почната и таа може да нуди околу 1000 денари плус. Во глобала тие се цените.
   
  На igorimor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vordan

  vordan
  Intern

  87
  14
  7 Јуни 2008
  Бројките се отприлика тие, но се однесуваат на програмери од „сериско производство“. Тоа ти се млади луѓе кои вообичаено се слабо мотивирани да работат, уште помалку да научат или да креираат нешто. Сонуваат да се сместат во Телеком и таму доживотно да клатат врата, наводно „одржувајќи“ некаков сервер. А ако некој им понуди 50 евра повеќе, без размислување ќе преминат таму, не покажувајќи ниту трошка лојалност или чувство за одговорност.
  Јас не би им дал ниту половина од тие плати.

  Од друга страна, а зборувам од мое искуство (иако сум сигурен дека со мене ќе согласат и 99% од работодавците), платата на навистина добар програмер практично нема граница, до таму што може да добие и процент од проектите на кои работи.
  Но, треба да се биде способен, трудољубив, фокусиран, посветен и потполн професионалец. Ова е ретко, но затоа, како и сите ретки работи, добро се плаќа.
   
  Syncmaster, DekoRoker и на WhiteDeath им се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,566
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @vordan многу убаво кажано али не за во македонија....Кај нас работите стојат многу поинаку,никој нема да ти понуди огромна плата и плус проценти за некој проект од кој нема да ги извади тие пари...И плус дека во проватна фирма како што кажа ти телеком дека некој ќе клати врати и ќе зима плата па и не се сложувам баш тука,једино кај што си уплаќаш спортска цело работно време и зимаш плата е во некое министерство каде има превработености и не се знае ни кој јаде ни кој плака....
   
 5. Арангел

  Арангел
  Intern

  43
  8
  9 Април 2007
  Со ова се сложувам, иако ретко се наоѓа фирма во Македонија која што ќе може да прифати човек со сите овие карактеристики и да го третира како човек (наместо како стока). Вордан да не ме сфатиш погрешно, секоја чест на оние фирми кои што се грижат стварно за своите вработени, знам дека се многу ретки кај нас.

  Мое мислење е дека за некои работи проблемот е во работодавците а не во штотоку печените инжинери кои само што излегле од факултет. Работодавеците се оние кои што ги поставуваат правилата на игра, кои што горе-долу се исти во секоја македонска ИТ фирма. Зборувам за ниски плати (во однос на она што го заработува фирмата и во однос на она што му е минимум потребно на еден млад човек да живее нормално во државава), неплатен овертајм, работа во викенди (исто така неплатена), нечовечки однос (закани, генерално лош третман на вработените). Ова се само некои од многуте проблеми кои што сите си ги имаат прифатено здраво за готово и ретко кој ќе се побуни и ќе рече добро ја ова не го трпам бркајте работа и најдете си друг будала за 300-500 евра што ќе сака да си го остаи здравјето во фирма која што ги мотивира своите вработени само преку заплашување. Она што го имам чуено и видено (бар во Скопје) е многу поблиску до робовладетелство него ли капитализам.

  Не викам дека во сите фирми е вака, ама познавам премногу луѓе кои што работеле во разни ИТ фирми низ државава и сите прошле низ слични работи.

  Моја препорака за сите што привршуваат факултет е да пробаат да избегаат надвор од земјава што е можно побрзо бидејќи некоја блескава иднина нема. Секако има различни луѓе кои што се задоволуваат со различен третман, висина на плата и сл. јас зборувам од мое искуство и од искуство на блиски пријатели и општо познаници.

  Друг проблем, поради кој што на крај поминуваат со сето ова оверлордовите е и тоа што младите луѓе воопшто немаат идеја како треба да изгледа односот помеѓу вработениот и работодавецот, кои им се работничките права, и како би требало да ги третираат. Тажно е што поголемиот дел од нив не ги ни интересира. Додајте го на ова фактот дека исто така поголемиот дел од нив не искочиле од државава и никогаш не виделе како треба да функционира нормална држава, град, фирма или вотевр и добивате brainless zombies спремни за експлоатација.

  Има стварно многу да се пишува на темава... па еве ги моите 2 дени. Премногу песимистички или не, останете доволно долго и ќе си осетите и сами. :)
   
  На Syncmaster и Andrijeski им се допаѓа ова.
 6. vordan

  vordan
  Intern

  87
  14
  7 Јуни 2008
  Се согласувам дека има „стока“ од работодавци. И тие заслужуваат вработените да им избегаат. Но, преживари има насекаде, дури и во странство, само таму можеби повеќе се плашат од законите.

  И, извини Арангел, не се согласувам дека странство е подобро. Ако сакате да видите експлоатација, „стаклени плафони“ од кои не можете да напредувате и вистинско искористување - појдете таму.
  Познавам неколку кои успеале и напредуваат (меѓу кои и Арангел), но тие се „top gun“ IT професионалци, и не се репрезент на мнозинството просечни македонски програмери.
  БТЊ, мислам дека и на Арангел наскоро ќе му дојде време да се врати во Македонија, да отвори фирма овде и да ги „поклопи сите“ :D
   
 7. vordan

  vordan
  Intern

  87
  14
  7 Јуни 2008
  Добар програмер?

  Би сакал повторно да ја „киднапирам“ дискусијава и да искажам уште едно размислување, кое се однесува на младите, надежни или идни ИТ професионалци, а особено идни програмери:

  Ако не сте дознале досега, програмирањето е исклучително напорна работа, без оглед на тоа што цело време седите. :)
  Бара потполна концентрација, способност за апстрахирање, визуализација и ... седење.
  Програмирањето е креативна работа -- не сум видел успешен програмер кој работи во смена и го напушта работното место во 16:01. Таквите се осудени да скокаат од една во друга фирма, вечно незадоволни од работните услови, од работното време, од работодавците -- несвесни дека тие самите си ја промашиле професијата, или додека не најдат „клатовратачко“ работно место на кое ќе си го упропастат животот, дембелеејќи се секој ден.
  Кој не сака да работи прекувремено, во сабота и недела и во ноќите помеѓу тоа, нека оди во некоја градежна фирма да меша бетон -- слушам дека новиот закон бил многу строг по тие прашања. Или нека стане шофер на камион, таму полицијата го контролира тахографот колку време сте возеле.

  На факултет (иако не е задолжителен) ќе ве научат само на теорија и нешто малку практични примери. Останатото морате да го надополните сами. Програмер на кој хоби не му е програмирање, не успева. Морате да имате сопствени проекти, постојано да испробувате нови техники, нови самостојни обиди.

  Ставете се во улога на работодавачот -- тој има проект кој го продал, сега мора да испорача за да наплати. Од успешноста на проектот зависи и тоа дали ќе добивате плата. Нормално е да се очекува притисок за исполнување на роковите и квалитетот.
  Ако покажете желба за работа, знаење, исполнителност -- ќе ве сакаат. Дури, во почеток, не мора да имате големо искуство, ако ве видат дека „ќе ве бидне“.
  И платата ќе ви расне соодветно.

  Не се согласувам дека добрите програмери во Македонија не заработуваат добро, имам и примери да набројувам, но прво мора да се стане добар програмер.
   
 8. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  793
  209
  24 ноември 2008
  @vordan
  Пред некое време имаше една статија за програмер кој толку му одмилил животот што преминал во маринци од каде се мотивирал и после тоа многу повеќе му се работело. И имаше еден дел каде кажува пример, за компании кои на своите вработени им давале 2 месеци во годината одмор. И да програмирањето е креативен процес, ама човек се задушува во тоа ограничување од 9 до 5, и секој ден deja-vu. Kuco poso poso kuco. Значи ако е креативен процес треба и неговите потреби да се задоволат а не само барања. Работодавците го третираат како административна работа програмирањето и за тоа луѓето така и се однесуваат како администрација, а не како уметници. Ако денеска не му се работи може да земе слободна ден, едноставно не му се седи на компјутер, може и ќе седи ама ќе гледа како теле во шарена врата. После рокот на проектот, може да му се даде слободна недела, ова се само дел примери.
  Колку за илустрација пред одреден период била направена анализа на македонското работно време и било заклучено ако ова работно време се почитува значи ако секој работник работи по 8 саати, ќе се добијат 100.000 нови вработувања. Ова е доволен показател каков е поголемиот дел од газдите.
   
 9. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  What Arangel said, $me agrees
   
 10. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  абе платите у мк не се доволни, ама сепак ИТ платите се дупло подобри него ли другите професии, а македонче како живи, коа ке слушне дека комшијата живеел со 150 евра, и вие се задоволувате со 300та lol


  ...пред некој ден искочи листата од Forbs за најдобри места за работа, конкретно Cisco беше нјдобро платена IT компанија со просечна годишна плата по човек 170 000$ ( во ова се прерачунати и акциите кои ги добиваат вработените како и бонуси, али ова е без данок, значи едно 40% од парите ќе ви отидат за данок на државата ),

  сите остали познати ит компании се движеа од 120 до 150 000$ годишно просечно.
   
  На igorimor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. deXterche

  deXterche
  Intern

  27
  0
  19 Септември 2007
  Во Македонија се катастрофални платите и условите. Плата на програмер е рамна со онаа на конобар и шанкер, наставник од 1-4одд зема повисока плата. Се додека не почне да се наплатува сатница како што работи цел свет не гледам подобрување во оваа поле. Но додека има овци ќе има и волна. Фирмите преполни се со програмери со 1-2 испити пред дипломирање или тазе дипломирани кои се задоволуваат со мизерна плата.

  Незнам дали сте запознаени колку се движат платите односно сатниците во USA. Ако не сте, тркнете до кај чичко гугл :)
   
 12. VerifiedUsers Overlay
  Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,566
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ВО македонија платите на програмерите се совпаќаат со стандардот на државата....Неможете да очекувате 1000е плата кога просечна плата е 150е
   
 13. maci

  maci
  On your way to fame

  2,879
  635
  2 Април 2008
  просечна плата во мк. е околу 20 000 денари.
  ова е податок што го имам слушнато на радио пред некој ден.
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,566
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  МОжно е..... јас можда имам некоја стара информација....али во секој случај платите спред тоа што го нуди државата се прилично реални за жал....

  btw честито 1к :D
   
 15. Bobby

  Bobby
  Intern

  31
  2
  14 Септември 2008
  Машко
  Тој просек е заради платите на пратениците и сл.
   
  1 person likes this.
 16. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Ќе дојде време таксистите повеќе ќе земаат плата од програмерите.
   
  На tetoeco му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Како што кажа и самиот дека поради тоа што работата на програмерите не е само 8 часа работно време, треба да бидат повеќе платени бидејќи кај нас администрацијата зема иста или во одредени случаеви поголема плата(со завршени факултети од различни области) и со работно време од 8 часа.
  Затоа е потребно работата на програмер да биде повисока.


  Го подржувам Арангел во мислењето.
   
 18. vordan

  vordan
  Intern

  87
  14
  7 Јуни 2008
  Што влијае на платата на програмерите во Македонија

  Ајде да се подигнеме 50 метри над темава и -- од птичја перспектива -- да се обидеме да разбереме зошто се платите на програмерите во Македонија мали, споредено со оние во, на пример, Западна Европа.

  Бидејќи се работи за подолг текст, еве го линкот до мојот блог, па кого го интересира, нека прочита таму: Кои се факторите кои влијаат на височината на платата на програмерите во Македонија.

  Можеби ќе ви се допадне и некој друг текст од блогот... :)
   
 19. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  a koj rece deka ne zimaat ?
  Jas licno poznavam nekolku taksisti koj mi se dobri prijateli i kazuvaat(realno) deka so site davacki plateni i clanarina na 8 saati vozenje 30 dena vo mesecot se vadat okolu 25-30 iljadi cisti ,a so 10 saati vadat i nad 30K

  Programerite vo Makedonija se slabo plateni ,toa site go znaeme
  @DaciSS
  da 40% idat za vladata ,no 100-40=60% a od tie 40% -30% ti se vrakaat na krajot od godinata sto znaci 90% od $170K toa e nekade okolu $153K godisno neto
   
 20. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  За почетници сите плати се минимални, што е нормално.
  Одете во фирма која бара senior програмери и прашајте таму колку изнесува платата на програмер.
   
  На mihajlo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Прашано, над 500 евра месечно :)
   
 22. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Зависи каде.
  Прашај во Еколог.
   
 23. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  411
  43
  7 Јануари 2009
  Машко
  Fiasco, ако знаеш колку земаат senior програмери во некоја фирма пиши? А која е таа Еколог? Колку што гледав на интернет со тоа име ми ја даде само фирмата што вработува работници за во Авганистан и Ирак.
   
 24. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Ок, ќе прашам во сите па ќе ти кажам ;)
   
 25. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Јас лично познавам доста добар програмер и воедно мрежен администратор кој работи исклучиво со поголеми компании на поголеми проекти исто и оддржување на истите.
  Кога се работи за оддржување на тие софвери и мрежи минимум наплатуваше 25 евра од час.
  Е сега колку наплаќа за еден изработен софтвер не знам точно но сигурно е околу 500 евра па нагоре во зависност од тоа каков е софтверот.
   

Сподели

Вчитување...