• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Плаќање на данок за крипто

  • Ја почнал/а темата
  • #1

herculey

Intern
16 април 2021
2
0
Zdravo na site, razgledav na forumov vo vrska so prasanjevo i procitav nekolku statii deka profitite od crypto se gledaat kako profiti slicni so tie od igri na srekja i deka danokot bi bil okolu 20%, isto nauciv i deka danokot se naplakja na celosnata suma, a ne samo na profitite. E sega, imam prasanje dali nekoj do sega ima plakjano danok po prodavanje na svoite crypto valuti? Koj e procesot za prijavuvanje i slicno? Isto taka, moite crypto valuti se mnogu stari i se prefrlani niz nekolku novcanici. Sakam vo skoro da prodadam del i me interesira dali ke treba da prikazuvam i dokazi za parite koi najprvo bile investirani, txid od prvata transakcija itn? Vi blagodaram.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,323
1,406
127.0.0.1
petrov.mk
Немој после не сум ви рекол... :D

Повеќе овде
 

Атачменти

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
146
174
Тек сега го разгледав атачментот, многу страни се цело да го читам, ама кратки заклучоци од површински разгледано:

Прв пат да видам нашата влада дирекно да го идентификува криптото што и кај нас е се повеќе присутно.

Само нажалост ништо не се спомнува од позитивните страни на криптото како например иновативна технологија, децентрализација, ограничена инфлација, инстант трансфер низ светот итн.

Од нивна гледна точка тоа е само средство за финансиски тероризам и треба да се регулира на најдраконски начин, например штом ќе си ги повлечете од ексчејџот ќе треба да си водите детална евиденција и да си рапортирате за секоја трансакција на кој и за што сте му пратиле или примиле.

Па повели народе, покажи им се што имаш и отвори си вреќа проблеми.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

herculey

Intern
16 април 2021
2
0
Немој после не сум ви рекол... :D

Повеќе овде
Blagodaram!


Тек сега го разгледав атачментот, многу страни се цело да го читам, ама кратки заклучоци од површински разгледано:

Прв пат да видам нашата влада дирекно да го идентификува криптото што и кај нас е се повеќе присутно.

Само нажалост ништо не се спомнува од позитивните страни на криптото како например иновативна технологија, децентрализација, ограничена инфлација, инстант трансфер низ светот итн.

Од нивна гледна точка тоа е само средство за финансиски тероризам и треба да се регулира на најдраконски начин, например штом ќе си ги повлечете од ексчејџот ќе треба да си водите детална евиденција и да си рапортирате за секоја трансакција на кој и за што сте му пратиле или примиле.

Па повели народе, покажи им се што имаш и отвори си вреќа проблеми.
Toa e
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,801
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно