Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Стигна некој update од 700+ MB - ама је не приметувам нешто различно :D
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје

Gronk

Gaining Experience
20 март 2021
128
145
Очекував да има минимален аупгрејд како од g1 на g2, али тука има 3 нови јадра. Али јас ќе чекам Pixel 10 и G5 од TSMC

 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
449
593
Според вас, вреди ли пиксел 8а?
Како телефон, кој би се користел следни 3 год. Едноставно, нема друг ефтин телефон до 6инчи. Ги исфрлија од производство малите телефони.
 

martinco2000

Intern
14 јануари 2018
13
29
Според вас, вреди ли пиксел 8а?
Како телефон, кој би се користел следни 3 год. Едноставно, нема друг ефтин телефон до 6инчи. Ги исфрлија од производство малите телефони.
Зошто да не, јас имам 4хл од 2019 и сеуште се користи без никаков проблем

Sent from my Pixel 8 Pro using Tapatalk
 

Gronk

Gaining Experience
20 март 2021
128
145
Според вас, вреди ли пиксел 8а?
Како телефон, кој би се користел следни 3 год. Едноставно, нема друг ефтин телефон до 6инчи. Ги исфрлија од производство малите телефони.
По тоа што сум гледал одличен телефон е за цената, некои дури и го ставаат како најдобар midrange
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Според вас, вреди ли пиксел 8а?
Како телефон, кој би се користел следни 3 год. Едноставно, нема друг ефтин телефон до 6инчи. Ги исфрлија од производство малите телефони.
Обичниот 8 е подобра варијанта.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
1.001
1.657
Да, ама него му треба помал екран. А веќе станаа ретки малите екрани :(
По димензии, обичниот 8 е помал чак и од 8а. Иначе екранот е поголем за 0.1 инч. Јас би размислувал и за S23/S24 исто така.
 
28 јануари 2017
1.857
4.166
Ресен
По димензии, обичниот 8 е помал чак и од 8а. Иначе екранот е поголем за 0.1 инч. Јас би размислувал и за S23/S24 исто така.
Бев скептик за големината на С23 али веднаш се навикнав, голема разлика кога на грешка ќе земам А52/4, Ултра и iPhone Max цигли во споредба.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.599
1.740
Да, и мене ме бендисува димензијата на дисплејо кај S23/24.
Навистина стана тешко да се најди телефонче со добар, а не преголем дисплеј, кој лесно и удобно си лежи во џеп.
Бравос за фирмите што сеуште праат уреди за носење во џеп, не во торба :)
 

Ali G

Gaining Experience
28 мај 2023
131
179
С23/24 се помали по димензија од Пиксел 8, а и веројатно подобри во држење батерија
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
1.001
1.657
Бев скептик за големината на С23 али веднаш се навикнав, голема разлика кога на грешка ќе земам А52/4, Ултра и iPhone Max цигли во споредба.
Имав флип претходно и искрено ми здосади а и ми беше страв да не го осакатам пошто е доста нежен телефон а јас сум доста во движење.
Сестра ми има Iphone 14 pro max а татко ми s23+ и само ми го земаат телефонот во нивни раце и нон стоп ми велат колку е убав што е мал и компактен.
Не знам дали би се вратил во скоро време на големи телефони ама знам дека, и да го ставам во торбица( која патем нон стоп ја носам со себе) или во преден џеб, не се познава цигла дека носиш и воопшто не смета.
 

zokipoki321

Intern
17 јуни 2024
1
0
Здраво, планирам да си купам Pixel 8 Pro (Unlocked) од Америка, ме интересира дали тој телефон функционира во Македонија пр на мрежата A1. Јас сум претплатен кај нив ама користам пакет наменет за 4G телефони (не знам дали имам пристап до 5G со тој пакет). Друго дали има сервис за тој телефон, гледав у Mobelix ги поправаат ама не знам дали имаат делови или треба ти сам да си нарачаш. Главна причина заради која што би го земал телефонот е камерата и оптичкиот зум, а и цената (пр S24 Ultra има исто добар зум ама па и многу е поскап). Воедно и преферирам андроид интерфејс. Ќе може ли некој да ми помогне со прашањата. Благодарам однапред
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.240
679
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO
Здраво, планирам да си купам Pixel 8 Pro (Unlocked) од Америка, ме интересира дали тој телефон функционира во Македонија пр на мрежата A1. Јас сум претплатен кај нив ама користам пакет наменет за 4G телефони (не знам дали имам пристап до 5G со тој пакет). Друго дали има сервис за тој телефон, гледав у Mobelix ги поправаат ама не знам дали имаат делови или треба ти сам да си нарачаш. Главна причина заради која што би го земал телефонот е камерата и оптичкиот зум, а и цената (пр S24 Ultra има исто добар зум ама па и многу е поскап). Воедно и преферирам андроид интерфејс. Ќе може ли некој да ми помогне со прашањата. Благодарам однапред
Ќе си функционира нормално ако е unlocked.Нема сервис и нема 5г, сега за сега pixel телефоните немаат подршка за 5г во Македонија.
 

D.P.R

On your way to fame
22 октомври 2016
729
538
USP Tucson
Здраво, планирам да си купам Pixel 8 Pro (Unlocked) од Америка, ме интересира дали тој телефон функционира во Македонија пр на мрежата A1. Јас сум претплатен кај нив ама користам пакет наменет за 4G телефони (не знам дали имам пристап до 5G со тој пакет). Друго дали има сервис за тој телефон, гледав у Mobelix ги поправаат ама не знам дали имаат делови или треба ти сам да си нарачаш. Главна причина заради која што би го земал телефонот е камерата и оптичкиот зум, а и цената (пр S24 Ultra има исто добар зум ама па и многу е поскап). Воедно и преферирам андроид интерфејс. Ќе може ли некој да ми помогне со прашањата. Благодарам однапред
Имав Pixel 6 pro 7 pro и 8 pro сите беа од USA сите работеа безпрекорно, за брзо ке имам 7 pro и 8 про ако си заинтересиран пиши ми.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
244
172
Дечки, каде да купам полнач за пиксел? Овој што го користам за Галакси е многу спор за пикселот.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.240
679
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
244
172
било кој type-c power-delivery што е барем 20W

Благодарам дечки. Купив анкер 30W иако тој што го имав од самсунг-от е 30W. Од некоја причина, го полни споро телефонот. Кога го уштекав на анкер-от, си пишува "charging rapidly" :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.277
Мислења
977.750
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно