Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.546
2.515
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
хах, Pixel 7a еве го сеа прави update. Сабајле накај 11:00 проверив, немаше сѐ уште тогаш.

ајде да видиме …
1702407180333.png
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.994
5.177
Скопје
И јас пуштив да проверам откако ве прочитав и почна да симнува, инаку не ми јави сам.

Pixel 6
1702426212563.png

Едит: Гледам кај 7а (@gdamjan) поголем е апдејтот, кај другите како е? Ваљда има повеќе ствари за поновите модели...
 

musicenthusiast

Gaining Experience
15 октомври 2021
186
260
И јас пуштив да проверам откако ве прочитав и почна да симнува, инаку не ми јави сам.

Pixel 6
Погледнете го атачментот 132698

Едит: Гледам кај 7а (@gdamjan) поголем е апдејтот, кај другите како е? Ваљда има повеќе ствари за поновите модели...
и кај мене беше околу 400-450 MB

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

'CuoreSportivo

Gaining Experience
9 ноември 2017
55
69
Кај мене на Pixel 6a беше стигнат вчера утрото (тогаш проверив), околу 8 часот го пуштив да се апдејтне. Не воочив колку MB е.
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
71
3
Туку што правиме со недостапност на 5G и неможност на користење на VoLTE во МКД.
Пробав да активирам VoLTE со Shizuku и работеше едно деноноќие веројатно додека не ме фати A1 бидејќи од она што читам кај нив VoLTE работи само ако уредот е купен кај нив.
Искрено не верувам дека ќе овозможат 5G достапност бидејќи од она што читам треба да биде овозможено од google исто така.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.492
3.038
Неготино
кај нив VoLTE работи само ако уредот е купен кај нив.
Koристам Mi 10 купен во Бугарија, имам и 5G и VoLTE. Нема потреба да е купен од кај нив.
Не знам како е за пиксел само ама не би требало да има врска од каде е купен телефонот.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
247
247
Туку што правиме со недостапност на 5G и неможност на користење на VoLTE во МКД.
Пробав да активирам VoLTE со Shizuku и работеше едно деноноќие веројатно додека не ме фати A1 бидејќи од она што читам кај нив VoLTE работи само ако уредот е купен кај нив.
Искрено не верувам дека ќе овозможат 5G достапност бидејќи од она што читам треба да биде овозможено од google исто така.
Мора да го повторуваш активирањето после секој упдејт. Најверојатно затоа прекинало да работи.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
483
442
boriseto's setup  
Video card
970M
OS
Manjaro
Мене ми е нејасно како работи на а1, а не на Телеком :/
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
71
3
Пробав да реактивирам VoLTE со истите чекори но безуспешно овој пат.
Инаку ставив и картичка со 5G од Телеком мрежа не се конектира на 5G никај нив.
Она што заборавив да напоменам е дека се работи за Pixel 8 Pro.
Информацијата што ја добив од А1 е дека уредот не е на листата на уреди кои што се средени за 5G мрежа.
Предпоставувам уредот не им е на листа на уреди за network provisioning колку и да е комплицирана таа операција.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.231
673
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO

Jovan123

Intern
6 декември 2012
29
33
Се обидов да искомуницирам со customer support од google. Ме упатија да оставам забелешка, дека сакам да се дозволи 5G на Pixel телефоните во Македонија. Истото да го сторам преку следнава форма од достапна од Pixel телефонот. Ако се оформи некоја критична маса, може ќе ескалира на повисоко ниво нештово. Зошто да не се обидеме.

feedback.JPG
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.994
5.177
Скопје
Се обидов да искомуницирам со customer support од google.
Драго ми е за ентузијазмот, но немам надеж дека ќе ни обрнат внимание. Многу мала група на корисници има кај нас, далеку поголеми земји исто така не се на списокот на поддржана 5G имплементација.

Јас ќе поднесам, за твој атер :)
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.065
943
Се обидов да искомуницирам со customer support од google. Ме упатија да оставам забелешка, дека сакам да се дозволи 5G на Pixel телефоните во Македонија. Истото да го сторам преку следнава форма од достапна од Pixel телефонот. Ако се оформи некоја критична маса, може ќе ескалира на повисоко ниво нештово. Зошто да не се обидеме.

Погледнете го атачментот 133257
Пополнето и од мене.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.546
2.515
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
FYIбаш го пробав ова и работи прилично едноставно.
Го закачуваш телефонот со usb type-c кабел на компјутер, во usb preferences кликаш use usb for webcam и толку, се појавува како UVC камера на компјутерот. на Linux не мора да се инсталира никаков драјвер за други OS-ови не знам.


1704208796909.png

Код:
[205283.065134] usb 1-5: Found UVC 1.00 device Pixel 7a (18d1:4eed)
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.168
5.178
Битола
Децо, што е најдобра алтернативе за порачување Google опрема? Се мислам да земам buds и watch за да го комплетирам сетот.
 

'CuoreSportivo

Gaining Experience
9 ноември 2017
55
69
Децо, што е најдобра алтернативе за порачување Google опрема? Се мислам да земам buds и watch за да го комплетирам сетот.
Јас најчесто нарачувам преку познаници во Германија. Доста често има и промоции и bundles на MediaMarkt/Saturn или на Amazon.
 

Gronk

Gaining Experience
20 март 2021
122
134
Децо, што е најдобра алтернативе за порачување Google опрема? Се мислам да земам buds и watch за да го комплетирам сетот.
Јас го земам Pixel Watch 2 топ е, знаев дека многу што го добија со 8 Pro ќе го стават на оглас . Се исценкав за 220 го земав неотпакуван. Ако имаш некој во Германија/Холандија на оглас ги има многу неотпакувани.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.546
2.515
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
9to5Google: Google starts rolling out Quick Share on Pixel, non-Samsung devices


ова се појави кај мене. интересно ќе биде ако успеат да го стандардизираат и со PC-ја (мене лично ми работи kdeconnect, ама добро е да постојат стандарди)
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.994
5.177
Скопје
9to5Google: Google starts rolling out Quick Share on Pixel, non-Samsung devices


ова се појави кај мене. интересно ќе биде ако успеат да го стандардизираат и со PC-ја (мене лично ми работи kdeconnect, ама добро е да постојат стандарди)
Работи на РС, јас го имам инсталирано и функционира во двата правци. Ретко го користам, ама работи. Pixel 6 со Windows 11 (Z790 chipset).

Еве линк.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.835
Членови
35.198
Огласи
2.824
Најнов член
phoenix
На врв Дно