• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Слики во фул резолуција од Pixel 6, non pro (потполно иста главна камера па не прави никаква разлика)

Уредот е најверојатно со софтвер кој не е финален, има најавен и потврден апдејт од 300 мегабајти кој треба да стигне и не е инсталиран на овој уред. Извор има, ама намерно не го споделувам.

PXL_20211023_222507480 (1).jpg

PXL_20211023_184251586.jpg

PXL_20211023_205013184.jpg
PXL_20211023_225122592.NIGHT.jpg

PXL_20211023_221715719.jpg

PXL_20211023_225152621.NIGHT.jpg

PXL_20211023_223309236.jpg

PXL_20211023_223312055.jpg
 
Последна промена:

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Ѕирнав неколку hands-on видеа од Material You, по мене делуе свежо и размрдано.
Прашањето е дали и кога ќе се имплементира нешто од ова од страна на Samsung.

Повторно лимитирана достапност:
“The Pixel 6 series is also debuting in the same nine markets: U.S., UK, Canada, Japan, Australia, Taiwan, Germany, France, and Ireland.”
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.558
2.012
Ѕирнав неколку hands-on видеа од Material You, по мене делуе свежо и размрдано.
Прашањето е дали и кога ќе се имплементира нешто од ова од страна на Samsung.

Повторно лимитирана достапност:
“The Pixel 6 series is also debuting in the same nine markets: U.S., UK, Canada, Japan, Australia, Taiwan, Germany, France, and Ireland.”

Што да биде имплементирано од Самсунг, Гугл пробуваат да ги стигнат Самсунг во функции на андроид со години.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Што да биде имплементирано од Самсунг, Гугл пробуваат да ги стигнат Самсунг во функции на андроид со години.
Мислев на моментот да го приближат UX-от кон тој на Пикселот.

Имав едно време Oneplus X, оперативниот беше доста чист и супер оптимизиран налик на Нексусот на времето.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Amazing

Црнила, pake mesteno

Screenshot_18.jpg Screenshot_17.jpg Screenshot_16.jpg
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
WOW, KILLING IT!!! Тоа е тој органски/профи камера изглед, браво за Google за умереното процесирање на детали/изоштрување.

Плус пратете што има во viewfinder, подесување на баланс на бела + HDR/exposure слајдери :love:

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.116
852
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Не избрзувам со заклучок но самото процесирање и дуал слајдери за exposure & WB е веќе win, ќе видиме кога ќе стигне, нарачав Pixel 6, не сакав pro затоа што веќе го имам истиот теле сензор на Mi11U во подобра верзија, а за телефото GCAM работи перфектно, за едно 20 дена ќе направам компарација и ќе видиме дали оптимизација на софтвер надминува хардверска предност.
 
Последна промена:

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.121
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Што цена ви испадна pixel 6 pro и обичниот 6?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
650 евра е Pixel 6 со гратис слушалки :)
Да ми требаа ваков тип слушалки немаше да му се мислам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Pixel 6 RAW, ja чепнав малце во LR, не сум баш задоволен од динамичкиот опсег, ама не е лошо.

Pixel 6  RAW LR edit  (1 of 1).jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.285
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно