• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,305
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Да не знае некој каде може да се најде Sim Tray за Pixel 5?
Барав по нет , ама слабо.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,305
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Na aliexpress bi trebalo da ima.
Нема, али,ибеј,амазон проверено секаде.
Пишав на google support, и тие не знаат каде може да се најде.
Што е најжално , на reddit има многу луѓе со истиот проблем , а немаат чаре.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Stock?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
се надевам 5a ќе ја задржи големината на 5-тката), а нема да биде посличен на 4a 5G
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
178
188
Само едно убаво инфо за Pixel корисници, Телеком воведоа eSim, само што проверив. Сите кои се на постпејд на Телеком може да побараат eSim.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
нели им е боље да го задржат SIM-от за матичната мрежа, а eSIM да користат за патување?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

smilesky

Intern
27 април 2021
1
0
Здраво, сакам да порачувам Pixel 5 преку другар од Словачка по пошта, телефонот таму е 580 евра па сакав да прашам дали некој знае дали можи некако да се направи како телефонот да е користен и да е купен со намалена цена за да се намали цената на царина/ДДВ?
Во Македонија слабо го гледам достапен и незнам друг начин на кој би можел да го купам.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Здраво, сакам да порачувам Pixel 5 преку другар од Словачка по пошта, телефонот таму е 580 евра па сакав да прашам дали некој знае дали можи некако да се направи како телефонот да е користен и да е купен со намалена цена за да се намали цената на царина/ДДВ?
Во Македонија слабо го гледам достапен и незнам друг начин на кој би можел да го купам.
И мене ова ме интересира
 

Иванчо

On your way to fame
22 мај 2013
402
583
Resen, Resen, Macedonia
Здраво, сакам да порачувам Pixel 5 преку другар од Словачка по пошта, телефонот таму е 580 евра па сакав да прашам дали некој знае дали можи некако да се направи како телефонот да е користен и да е купен со намалена цена за да се намали цената на царина/ДДВ?
Во Македонија слабо го гледам достапен и незнам друг начин на кој би можел да го купам.
Ако сакаш 4XL купен нов октомври/ноември пиши ми
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

Rambot

Intern
24 јули 2017
5
1
Здраво, сакам да порачувам Pixel 5 преку другар од Словачка по пошта, телефонот таму е 580 евра па сакав да прашам дали некој знае дали можи некако да се направи како телефонот да е користен и да е купен со намалена цена за да се намали цената на царина/ДДВ?
Во Македонија слабо го гледам достапен и незнам друг начин на кој би можел да го купам.
Ти им носиш доказ за уплата у фактура они по таа цена ке ти рачунаат. Имаш само ддв на цената, и плус уште нешто (500-1000 ден) за услугата спремање папири и сл.

Sent from my SM-P610 using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
unpopular opinion: Pixel 5 има совршена изработка.

Ова модата по стаклени телефони (Pixel 4, Samsung-зи, Apple-ови) е катастрофа. Мислам пишав еднаш дека стаклениот Pixel 4 никогаш не можам да го најдам таму кај што сум го оставил, пошто се излизгал на стаклото. Се лизга и од тефтер кој лежи на маса и изгледа сосема хоризонтален (дап, неколку пати така ми паѓа од масата).

Од друга страна, толку критикуваниот Pixel 5, кој е метален со малку рапава, пластифицирана обработка е предобро нешто. Преубаво чувство во рака.

tl;dr; youtube review-ери се идиоти
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
unpopular opinion: Pixel 5 има совршена изработка.

Ова модата по стаклени телефони (Pixel 4, Samsung-зи, Apple-ови) е катастрофа. Мислам пишав еднаш дека стаклениот Pixel 4 никогаш не можам да го најдам таму кај што сум го оставил, пошто се излизгал на стаклото. Се лизга и од тефтер кој лежи на маса и изгледа сосема хоризонтален (дап, неколку пати така ми паѓа од масата).

Од друга страна, толку критикуваниот Pixel 5, кој е метален со малку рапава, пластифицирана обработка е предобро нешто. Преубаво чувство во рака.

tl;dr; youtube review-ери се идиоти
tldr Пластика може да има подобар in hand feel од стакло само на сон.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,049
tldr Пластика може да има подобар in hand feel од стакло само на сон.
Зависи од пластиката, има некоја попремиум пластика, Самсунг на некои модели користеше пластика, за што се дигна многу галама по интернетот, но имаше многу добар осет во рака. И така сите користат футроли, кејсови за телефонот.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
178
188
Зависи од пластиката, има некоја попремиум пластика, Самсунг на некои модели користеше пластика, за што се дигна многу галама по интернетот, но имаше многу добар осет во рака. И така сите користат футроли, кејсови за телефонот.
Не, не, ако не е телефонот од криптонит не го земам :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зависи од пластиката, има некоја попремиум пластика, Самсунг на некои модели користеше пластика, за што се дигна многу галама по интернетот, но имаше многу добар осет во рака. И така сите користат футроли, кејсови за телефонот.
Каква сака нека е, не може да се спореди со стакло.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,232
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,865
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно