1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Пишување статии за Линукс

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Mr.Jack, 27 Март 2019.

1. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Пред се треба да имате добро познавање на разни Linux distros (distro hoppers пожелно), и/или добро познавање на CLI. Одлично познавање на Англиски е задолжително. Не треба да сте талентирани писатели, ама да знаете да склопите солидна реченица :)

Не ми требаат рандом писатели/маркетери што работат (пре)пишување статии, повеќе ми се потребни Линуксаши што би можеле да пишуваат на Англиски.
    • Може да пишувате за разни теми поврзани со Линукс, како: споредба на дистрибуции (Едно Дистро вс Друго дистро), листи на најдобри дистроа (Best Distros for 2019), туторијали (How to _______ on Ubuntu) и слично. Имам голема листа на теми што ми се потребни па можете да си одберете која највеќе ви одговара
    • Статиите мора да бидат оригинални и уникатни. Не ми треба rewriting на статии. Без разлика дали статијата ќе помине плагијат тест, не смее да биде препишувана.
    • Можете да пишувате во било кој стил, се додека се што е напишано е точно
    • Нема лимит на зборови, статиите треба да бидат колку и да е долги додека има смисла.
    • Нема лимит за време или број на статии. Пишувајте кога сакате и колку сакате.
    • Статиите ќе бидат објавени на сајт, ако сакате може да се објават на ваше име, или да останете анонимни
    • Платена работа ќе биде, ако сакате по статија, ако сакате на саат, сеедно. Цената си ја одлучувате вие. Можам да ве исплатам на рака, на трансакциска, на Пејонир, преку Upwork...
    За повеќе инфо пишете тука или по пп

На JensenInterceptor и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  2. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,477
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Има уредник што ти кажува што да пишуваш или писателот е и уредник?

3. krema

krema
    Professor

8,987
    8,742
    24 Јуни 2009
    Машко
    Што значи ова?

4. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Писателот е и уредник, јас можам само да ви дадам едноставни writing points или guidelines, некоја структура за како би изгледал текстот. Ама пак ви оставам слобода да пишувате по ваше
    Каков rate би имале по пост/збор, колку би требало да ве платам според темата што ќе ви ја дадам, колку ви е саатнца итн

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Intern

47
    12
    18 Септември 2013
    Здраво,

Не сум професионалец али просечен линукс корисник од 11.04 Убунту 2010-2011 некаде, ако имате потреба од статии за линукс гејминг можи да се договориме.

6. cyberbaze

cyberbaze
    Gaining Experience

164
    130
    20 Јуни 2009
    Да не бидам погрешно сватен, но за тоа што го бараш за да напише статија за која ќе му требаат 3/5/10 часа сигурен сум дека ги заработува за помалку од 1 час.

На cogscape му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Затоа реков дека вие ќе си одредите цена

На cyberbaze и krema им се допаѓа ова.
  8. Sancho Sanchez

Sancho Sanchez
    Intern

2
    1
    12 oктомври 2016
    Машко
    Ок најбитното не ни го кажа: За каква клиентела се наменети статиите и која е целта да се постигне?

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Клиентела=таргет група? Најчесто почетници, а некогаш може и advanced корисници, зависи од топикот. Целта е да се напише квалитетна статија, да се привлечат посетители.

10. Sancho Sanchez

Sancho Sanchez
    Intern

2
    1
    12 oктомври 2016
    Машко
    Може да ја видиме листата?

Сподели

Вчитување...