1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пишување статии за Линукс

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Mr.Jack, 27 Март 2019.

 1. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Пред се треба да имате добро познавање на разни Linux distros (distro hoppers пожелно), и/или добро познавање на CLI. Одлично познавање на Англиски е задолжително. Не треба да сте талентирани писатели, ама да знаете да склопите солидна реченица :)

  Не ми требаат рандом писатели/маркетери што работат (пре)пишување статии, повеќе ми се потребни Линуксаши што би можеле да пишуваат на Англиски.
  • Може да пишувате за разни теми поврзани со Линукс, како: споредба на дистрибуции (Едно Дистро вс Друго дистро), листи на најдобри дистроа (Best Distros for 2019), туторијали (How to _______ on Ubuntu) и слично. Имам голема листа на теми што ми се потребни па можете да си одберете која највеќе ви одговара
  • Статиите мора да бидат оригинални и уникатни. Не ми треба rewriting на статии. Без разлика дали статијата ќе помине плагијат тест, не смее да биде препишувана.
  • Можете да пишувате во било кој стил, се додека се што е напишано е точно
  • Нема лимит на зборови, статиите треба да бидат колку и да е долги додека има смисла.
  • Нема лимит за време или број на статии. Пишувајте кога сакате и колку сакате.
  • Статиите ќе бидат објавени на сајт, ако сакате може да се објават на ваше име, или да останете анонимни
  • Платена работа ќе биде, ако сакате по статија, ако сакате на саат, сеедно. Цената си ја одлучувате вие. Можам да ве исплатам на рака, на трансакциска, на Пејонир, преку Upwork...
  За повеќе инфо пишете тука или по пп
   
  На JensenInterceptor и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има уредник што ти кажува што да пишуваш или писателот е и уредник?
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што значи ова?
   
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Писателот е и уредник, јас можам само да ви дадам едноставни writing points или guidelines, некоја структура за како би изгледал текстот. Ама пак ви оставам слобода да пишувате по ваше
  Каков rate би имале по пост/збор, колку би требало да ве платам според темата што ќе ви ја дадам, колку ви е саатнца итн
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  47
  12
  18 Септември 2013
  Здраво,

  Не сум професионалец али просечен линукс корисник од 11.04 Убунту 2010-2011 некаде, ако имате потреба од статии за линукс гејминг можи да се договориме.
   
 6. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
  Да не бидам погрешно сватен, но за тоа што го бараш за да напише статија за која ќе му требаат 3/5/10 часа сигурен сум дека ги заработува за помалку од 1 час.
   
  На cogscape му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Затоа реков дека вие ќе си одредите цена
   
  На cyberbaze и krema им се допаѓа ова.
 8. Sancho Sanchez

  Sancho Sanchez
  Intern

  2
  1
  12 oктомври 2016
  Машко
  Ок најбитното не ни го кажа: За каква клиентела се наменети статиите и која е целта да се постигне?
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Клиентела=таргет група? Најчесто почетници, а некогаш може и advanced корисници, зависи од топикот. Целта е да се напише квалитетна статија, да се привлечат посетители.
   
 10. Sancho Sanchez

  Sancho Sanchez
  Intern

  2
  1
  12 oктомври 2016
  Машко
  Може да ја видиме листата?
   

Сподели

Вчитување...