• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пишување на „и“ и „е“ со надредени знаци во windows (не само во Word)

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,330
3,683
Скопје
...
Мислењето е автоматски споено:Фала ти, но истиот линк веќе го наведов тука:
„а не на пр. само во Word

...
Не работи само во Word. Работи секаде. Каков проблем си имал? Јас редовно го инсталирам и после ѝ правам Remove на оригиналната тастатура што доаѓа со Windows и толку. Си работи
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,669
3,037
Да, морав со скенкодови зашто со обичниве букви откако ја зачував (во UTF-8) и пробав да ја извршам скриптата, наидов на ист ваков проблем
[
"does not exist in current keyboard layout"], па скенкодови спомнуваат во решението за проблемот, ги открив тие кодови према решението и завршија работа.

...

Да, одлична е идејата за со шифт, но мене не ми успеваше (можеби заради горенаведениот multi-language keyboards проблем, а може и зашто појма неам од програмирање - фала за концизните совети :) ) па да те замолам да пишеш код за со шифт према долниов пристап/редослед, еве јас пробав со ^+e::Send ѐ не ми успеваше/ништо не вадеше со Ctrl + Shift + e, а треба да извади Ѐ. Истото важи и за ^+i::Send Ѝ нејќе да извади Ѝ :)

а би требало вака да изгледа кодот/редоследот мала голема:

^!e::Send ѐCtrl Alt e = ѐ
^+e::Send ЀCtrl Shift e = Ѐ
^!i::Send ѝCtrl Alt i = ѝ
^+i::Send ЍCtrl Shift i = Ѝ
return
Ти јавувало таква грешка затоа што најверојатно си користел кирилични букви во дефиниција на шорткатот. А скен кодовите се од латиничните букви и затоа со нив работи.

Точен ти е кодот и работи. Јас мислев да додадеш шифт за голема буква да биде доследни пишувањето на големи букви, не да го замениш алтот со шифт.
Вака отприлика:
Код:
^!e::Send ѐ
^!+e::Send Ѐ
^!+i::Send Ѝ
^!i::Send ѝ

Решението на УКИМ е изменета тастатура, слично како тоа на Lokvan во другата тема. Работи секаде и без баждарените фонтови што доаѓаат со него.

Од мапирање на „ѝ“ веќе нема потреба затоа што веќе одамна го има во стандардната тастатура. Исто го има и „ѐ“, но со него проблемот е што копчето го нема на сите тастатури.

Со стандардната тастатура има друг момент, заменети се Y и Z. И за тоа има нешто муабет на другата тема, но и тоа се решава со некоку реда во AHK.

Така што држи се до Autohotkey, ќе ти се најде уште во милион други ситуации. Вистински бисер е и многу потценет програм.
 

Capric0rn

Intern
1 јуни 2016
4
8
Јас мислев да додадеш шифт за голема буква да биде доследни пишувањето на големи букви, не да го замениш алтот со шифт.
Вака отприлика:
Код:
^!e::Send ѐ
^!+e::Send Ѐ
^!+i::Send Ѝ
^!i::Send ѝ
Аха, мислиш доследно во командите, as in: „Ctrl Alt e“ за мала, „Ctrl Alt Shift e“ за голема. Си држи и тој муабет, интуитивно е, но бара уште еден кистроук :) :p
па нека дреме помрзливиов/мааалку побрз (бонбонче код) :D :

Код:
^!e::Send ѐ
^+e::Send Ѐ
^!i::Send ѝ
^+i::Send Ѝ
Ја прикачив изменетата/конечна скрипта (овојпат со кодов погоре).

Решението на УКИМ е изменета тастатура, слично како тоа на Lokvan во другата тема. Работи секаде и без баждарените фонтови што доаѓаат со него.
Ок, тогаш my bad @kirev, јас нешто сум зезнал при инсталирање/конфигурирање со тоа од УКИМ, а со тоа од Lokvan не ни пробав дека скриптава веќе почна да рмба :)

Од мапирање на „ѝ“ веќе нема потреба затоа што веќе одамна го има во стандардната тастатура
Мхм, ако со стандардната сакаш да се опростиш од CTRL Z и да идеш со CTRL Y (QWERTZ vs. QWERTY), but you already know that – а и тоа, ко што викаш – се решава со AutoHotkey.

Исто го има и „ѐ“, но со него проблемот е што копчето го нема на сите тастатури.
ooor, го има само на некои :D

Така што држи се до Autohotkey, ќе ти се најде уште во милион други ситуации. Вистински бисер е и многу потценет програм.
True story!! Tnx! :)
 

Атачменти

Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,669
3,037
Аха, мислиш доследно во командите, as in: „Ctrl Alt e“ за мала, „Ctrl Alt Shift e“ за голема. Си држи и тој муабет, интуитивно е, но бара уште еден кистроук :) :p
па нека дреме помрзливиов/мааалку побрз (бонбонче код) :D :
Кај мене се Alt+e и Alt+Shift+e. Контрол не е во комбинација и не треба многу гимнастика.
Мхм, ако со стандардната сакаш да се опростиш од CTRL Z и да идеш со CTRL Y (QWERTZ vs. QWERTY), but you already know that – а и тоа, ко што викаш – се решава со AutoHotkey. Ѝ-то си е системски на апострофот, за него нема потреба.
Нема зошто да се опростам, решено ми е тоа со AHK уште пред години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,382
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно