• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пишување на „и“ и „е“ со надредени знаци во windows (не само во Word)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Ова со AutoHotkey ќе треба пак да го проверам. До пред некое време Касперски и Есет ми го наоѓаа како "нешто" и го бришеа. Го ставав и у ексклужнс ама Касперски се инаетеше после некој апдејт. И после имав повици "Абе пак не ми работи тоа е-то".

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Избриши ги тие што AHK го наоѓаат како „нешто“ и го бришат.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Избриши ги тие што AHK го наоѓаат како „нешто“ и го бришат.
Е неможе. Многу клиенти имаат корпоративни безбедносни норми, и стандарди. Мора да се има антивирус, неретко и баш тој и тој, со купени лиценци на ниво на фирма.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Е неможе. Многу клиенти имаат корпоративни безбедносни норми, и стандарди. Мора да се има антивирус, неретко и баш тој и тој, со купени лиценци на ниво на фирма.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
За жал така е, нема решение за ова освен Read Only ТХТ фајл на сервер со буквите со апостроф и сите копи пејст да прават. Порано лекторот си имаше задача ова да го прави ама сега секој сам себе се лекторира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
917
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Нели правеше некој овде custom тастатур-layout за Win10? Можда може да се додаде во него.

Во Linux овие знаци се пишуваат со „` + и“ и „` + е“

кај што ` само по себе во мк тастатурата е така-наречено dead копче и не генерира знак се додека не се стисне следното копче.
 
еве едно решение, kovachwt/SymWin овој fork е адаптиран за на македонски.


искомпајлирана верзија има закачена на kovachwt/SymWin
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Е неможе. Многу клиенти имаат корпоративни безбедносни норми, и стандарди. Мора да се има антивирус, неретко и баш тој и тој, со купени лиценци на ниво на фирма
Ги знам тие ситуации. Уште ако имаат некои тврдоглави од ајти што не даваат никакво јутилити програмче да се инсталира.

Било кој клипборд менаџер може да се искористи за овие букви, а и за сите останати поспецифични карактери.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Ги знам тие ситуации. Уште ако имаат некои тврдоглави од ајти што не даваат никакво јутилити програмче да се инсталира.

Било кој клипборд менаџер може да се искористи за овие букви, а и за сите останати поспецифични карактери.
Нема потреба од клипборд менаџер, ако веќе се користи такво нешто би било можда само малце побрзо од обичен текст фајл кој ќе им биде отворен у ноутпад. Не е ефикасно за некој што многу куцаат по цел ден.
Најдобро решение е или ремап со тој кеѕборд лејаут едиторот на миркософт, или купување на тастатури со додатни копчиња.
Мада има и додатна една зезанција барем во Ворд, Ексел, а си работи да речам еве додека куцкам на форум, а тоа е дека многу од мапираните карактери и од дифолт Македонската тастатура што ја има а се добиваат со CTRL + (ALT/SHIFT)+karakter не работат пошто глупиот Ворд и Микрософт не претпоставиле дека иако дефинирале []{}@°$^<>. На пример на Macedonian тастатура (онаа без Standard во името) треба со со CTRL+ALT+F да напише [ ама Њордот си тера Find. Или на онаа Macedonian Standard кај CTRL+ALT+2 треба да даде @ ама Ворд вика не, тоа е шорткат за Хединг 2.
Така да кај не сѐ е уште калак**ница.
 

kovach

Intern
7 јули 2014
1
1
Јас го користам ова SymWin, што е модифицирано со нашите букви:
kovachwt/SymWin
Додека куцаш е и само место SHIFT држи CAPS-LOCK, и искачаат ѐ ѝ.
Само треба да ти текне да го старташ програмчево кога ќе рестартираш компјутер, и многу лесно е после за куцање, мускулна меморија брзо се развива...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,452
8,570
Скопје
Само треба да ти текне да го старташ програмчево кога ќе рестартираш компјутер,
Емиии ако се клајт екзено во стартап, немат да работит???
edit: снајпд ама долго ми стоеше табов неактивен, ко слоупоук сум :D
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Нема потреба од клипборд менаџер, ако веќе се користи такво нешто би било можда само малце побрзо од обичен текст фајл кој ќе им биде отворен у ноутпад. Не е ефикасно за некој што многу куцаат по цел ден.
Најдобро решение е или ремап со тој кеѕборд лејаут едиторот на миркософт, или купување на тастатури со додатни копчиња.
Мада има и додатна една зезанција барем во Ворд, Ексел, а си работи да речам еве додека куцкам на форум, а тоа е дека многу од мапираните карактери и од дифолт Македонската тастатура што ја има а се добиваат со CTRL + (ALT/SHIFT)+karakter не работат пошто глупиот Ворд и Микрософт не претпоставиле дека иако дефинирале []{}@°$^<>. На пример на Macedonian тастатура (онаа без Standard во името) треба со со CTRL+ALT+F да напише [ ама Њордот си тера Find. Или на онаа Macedonian Standard кај CTRL+ALT+2 треба да даде @ ама Ворд вика не, тоа е шорткат за Хединг 2.
Така да кај не сѐ е уште калак**ница.
Тие кратенки што ги наброја во ворд се од памтивек, CA+1,2,3 се хединзи, CA+F e фуснота итн. Во различни програми имаат различни функции. Очигледно тука се работи за конфликт на кратенки.

Конкретно ворд може на разни начини да се сетира да ги дава овие знаци, со кратенка по желба, со аутокорект, со иконче.
А доколку се копираат од нотепад па пастираат, клипорд менаџер итекако ќе ја убрза работата.

Целиов муабет е дека АНК не е опција, инаку тоа е прв избор во ситуацијава. Затоа што тоа решение функционира насекаде, независно од верзија на оперативен систем, офис, друг софтвер или тастатура.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
917
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
èÈ ги имаш со WIN KEY + .
Ова го користам јас за симболот Евро.
Погледнете го атачментот 87296
веќе го зборевме ова ТОА СЕ ЛАТИНИЧНИ ѐ Ѐ, види backlog
Може и вака, но претходно треба да си променет на македонска тастатура (МКД) и потоа го бираш последното најдоле во низата (҂), и тука ги има и нашите Ѐѐ Ѝѝ (еве скриншот). upload_2020-5-12_9-1-14.png
 

Capric0rn

Intern
1 јуни 2016
4
8
Здраво,

1. Ги прочитав одговорите на темава, но сѐ уште не видов целосно решение за брзо впишување на *сите* наши букви со надредни знаци, а тоа впишување да биде без маус, без копи-пејст од Notepad, без нумеричка тастатура, без софтверска тастатура, без конкретна хардверска тастатура што некој ја нема итн.

Целосно, а прилично брзо/лесно решение за впишување кирилична „ѐ“ или „Ѐ“, за „ѝ“ или „Ѝ“, решение што ќе може да се применува при пишување во сите можни програми, а не на пр. само во Word и не само при користење конкретна MK тастатура, стандард ли каква ли...
Решение и за оние што немаат (јас немам таква) физичка тастатура со ѐ/Ѐ меѓу Shift-от и Z-то.

2. Во одговорите на темава, @moongose со идејата да се проба со AutoHotkey и @Rikimaru кој веќе се потрудил и склопил скрипта за малата „ѐ“, ме измотивираа еднаш засекогаш да пробам да се откачам од користење Ctrl C/V за нашите букви со надредни знаци. Тоа што барав брзо/лесно решение и ме доведе до страницава на форумов, каде ете и други веќе се мачеле со истото.

3. Ниту сум програмер, ниту имав чуено за AutoHotkey, ниту некогаш сум напишал 1 ред со код, но прочепкав низ помошта на AutoHotkey, како и решениево за проблемот на кој наидов, па успеав да составам неколку редови код за скриптава што прилично (ќе) ми треба.

Скриптата ги опфаќа „ѐ Ѐ ѝ Ѝ“ и може да се користи низ целиот оперативен систем (користам Windows 7).

4. За секој што си го сака јазикот, а сака прилично брзо да впишува „ѐ Ѐ ѝ Ѝ“, прикачив .zip-датотека со скрипта за AutoHotkey и инструкции (процесот одзема 1 - 3 мин., a проблемот ќе биде засекогаш решен, без разлика на тастатури, поддршки, програми во кои се пишува итн.).

P.S.: Сфаќам дека не секој ќе може да инсталира AutoHotkey/и да ја примени скриптата, зависно од административни дозволи, но барем на свој компјутер – секако ќе може.

Пробав да составам што поедноставни инструкции што се надевам многу лесно ќе ги применат и други лаици како мене, кои ќе налетаат на форумов и нема да им е тешко да ја применат скриптава, па засекогаш да си го решат проблемот со ѐЀѝЍ.:cool:

Поздрав!
 

Атачменти

Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Кли ноже да се користи кастм лејаут во виндоус кој работи со сите виндовси, и сите фонтови што ги имаат тие знаци.


Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #73

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола
Дај официјална поплака до Microsoft да пишиме да си ги средат овие глупости. Мора скрипти да инсталираме, фонтови, не знам што.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Пробав да составам што поедноставни инструкции што се надевам многу лесно ќе ги применат и други лаици како мене, кои ќе налетаат на форумов и нема да им е тешко да ја применат скриптава, па засекогаш да си го решат проблемот со ѐЀѝЍ.:cool:
Браво за трудот, но пред сѐ за желбата да ги пишуваш овие букви.

Во врска со скриптата:
Нема потреба од #InstallKeybdHook пред секоја комбинација. Директивите се пишуваат еднаш на почетокот на скриптата. Всушност воопшто и нема потреба од таа директива во овој случај.

Со оглед дека се работи за краток код, подобро е целиот да биде на една линија, со што целата скрипта ќе изгледа вака:
Код:
^!SC012::Send ѐ
^!SC013::Send Ѐ
^!SC017::Send ѝ
^!SC018::Send Ѝ
return
Имаше ли некоја потреба да употребиш скенкодови? Затоа што со обични букви е попрегледно и полесно за менување доколку некој не сака големите букви да ги пишува на други копчиња, туку напр. со шифт.
Истото се добива и со овој код
Код:
^!e::Send ѐ
^!r::Send Ѐ
^!i::Send Ѝ
^!o::Send ѝ
 

Capric0rn

Intern
1 јуни 2016
4
8
Имаше ли некоја потреба да употребиш скенкодови? Затоа што со обични букви е попрегледно и полесно за менување доколку некој не сака големите букви да ги пишува на други копчиња, туку напр. со шифт.
Истото се добива и со овој код
Код:
^!e::Send ѐ
^!r::Send Ѐ
^!i::Send Ѝ
^!o::Send ѝ
Да, морав со скенкодови зашто со обичниве букви откако ја зачував (во UTF-8) и пробав да ја извршам скриптата, наидов на ист ваков проблем
[
"does not exist in current keyboard layout"], па скенкодови спомнуваат во решението за проблемот, ги открив тие кодови према решението и завршија работа.

А денес па еве, пробувам и со твојов код и работи :)
Ко што вика дечкото од линков погоре: "but the ahk script doesn't work on all the computers. Sometimes it works fine, and sometimes you get this error: "does not exist in current keyboard layout" - пак се враќаме на: целосно, работи-сегде-и-секогаш решение.

Ќе да има врска тоа што „this seems to be a problem with multi-language keyboards (we're using both Hebrew and English), because different languages means different layouts“

Да, одлична е идејата за со шифт, но мене не ми успеваше (можеби заради горенаведениот multi-language keyboards проблем, а може и зашто појма неам од програмирање - фала за концизните совети :) ) па да те замолам да пишеш код за со шифт према долниов пристап/редослед, еве јас пробав со ^+e::Send ѐ не ми успеваше/ништо не вадеше со Ctrl + Shift + e, а треба да извади Ѐ. Истото важи и за ^+i::Send Ѝ нејќе да извади Ѝ :)

а би требало вака да изгледа кодот/редоследот мала голема:

^!e::Send ѐCtrl Alt e = ѐ
^+e::Send ЀCtrl Shift e = Ѐ
^!i::Send ѝCtrl Alt i = ѝ
^+i::Send ЍCtrl Shift i = Ѝ
return

Фала уште еднаш и поздрав :)
Мислењето е автоматски споено:

уким има упаство најдолу. Си работи на сите Виндоуси. Има и фонтови со правилен курзив
Фала ти, но истиот линк веќе го наведов тука:
„а не на пр. само во Word

Пробав пред да се замарам со скрипти, решението на уким (барем мене) ми вршеше работа само за Word = не ми вршеше работа. :)
А не знаев за:

Кли ноже да се користи кастм лејаут во виндоус кој работи со сите виндовси, и сите фонтови што ги имаат тие знаци.


Sent from Телефон using Tapatalk
Tnx @marv @Lokvan

но ќе ја користам скриптата, доволно беа инсталации/конфигурации :)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,675
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно