1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пишување на „и“ и „е“ со надредени знаци во windows (не само во Word)

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Rikimaru, 24 Март 2018.

 1. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  214
  132
  10 Септември 2010
  Машко
  Фала за ова.

  Јас вака го средив. Дури и го тргнав тоа FYROM името на тастатурата.
  Исто така имаше српски Ќ и Ѓ во layout-от. Ги тргнав тие.
  Ако сака некој можам да му ја пратам целата папка спремна за инсталирање.
   
  На Ragnar и The-spiki им се допаѓа ова.
 2. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Ми треба мене
  Некогаш сум во Windows
  Прати линк од каде може да се симне

  Фала
   
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Имаше неколку понудени решенија. Кое ти е потребно?

  Испратено од ONEPLUS 5T преку IT.mk форум апликација
   
 4. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Па ова со "Microsoft Keyboard Layout Creator", со инсталација што спомна @Justice for All
   
 5. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  214
  132
  10 Септември 2010
  Машко
  Македонска тастатура
  за декрипција: !TPbBLyhECOjvRb1nybKAAQ
  не знам дали ќе треба да ја спушташ програмата за едитирање тастатури, ама ти го ставив и тој фајл внатре, па можеш да ја инсталираш ако сакаш

  за да ја инсталираш самата тастатура само отвори го setup фајлот и после инсталација одлогирај се и релогирај се.
   
 6. Филип Тошевски ツ

  Филип Тошевски ツ
  Intern

  1
  9
  25 Март 2019
  Машко
  „Не“ со надреден знак и „не“ со апостроф не е исто. Кога сме кај „све“, тој збор не е дијалект како што велиш ти, а не е ни македонски збор. Тој збор е српски. Значи, не можеш да речеш „све“, не затоа што не е литературен, туку затоа што не е наш збор. А, и сам знаеш колку зборот „сѐ“ се употребува во текот на денот. А и не е ректост да се употреби и „нѐ“ и „ѝ“. Секој ден споменувате фрази како „Мајка ѝ“, „Ѝ реков“; „Нѐ забележаа“, „Нѐ растурија“, „Нѐ учи“; „Жити сѐ“, „Сѐ беше брзо“; и слично. И тоа се кажувало два пати во годината? Тоа се споменува секој ден, по неколку пати. И не можеш ти да си измислуваш некои твои правописни правила како „Не' “, или „И' “, - надредните знаци да ги заменуваш со апострофи. Апострофот се пишува за да каже каде од зборот недостасува буква при изговор (С'нце, д'н; итн.), и пред сите зборови кои почнуваат со буквата „р“. А не во замена на надреден знак. А гледам дека многу добро знаеш каде се употребува надредниот знак. Па, како буквите Ѓ и Ќ имаат цртички на десно, така е и и во тие три случаи се пишуваат со цртичка на лево. Како што во другите јазици има ë, û, ê, итн., така и во македонскиот јазик има букви кои се пишуваат со извесен знак одозгора (ѓ,ќ,ѝ,ѐ.) и тоа мора да се почитува. А и сам знаеш дека тие се употребуваат секојдневно, а не „два пати во годината“.
   
  Последна промена: 25 Март 2019
  На HardCorec, smole, Трајче Дрварчето и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Се пишува со прсти, све друго е опционално.

  ALT+0232 = è

  ALT+0224 = à

  ALT + ؤْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْْ = system error

  Нема и со апостроф алт код.
   
  Последна промена: 26 Март 2019
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,470
  5,024
  21 Јануари 2009
  WHAT HAVE YOU DONE
  upload_2019-3-26_7-54-29.png
   
  На philldm и ARMac им се допаѓа ова.
 9. philldm

  philldm
  Intern

  42
  14
  29 Јануари 2018
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,470
  5,024
  21 Јануари 2009
  He broke the Matrix.
  Еве и на Андроид слично, и на Фајрфокс, и на Вивалди, и на Google Chrome, само Edge покажуваше некои хоризонтални кругчиња како прстени :D
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа систем ерор дека :D
   
 12. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
  Кај сите го појавува со различна големина/димензија, но кај сите почнува од симболот помеѓу ALT + (ТУКА СИМБОЛОТ) и = system error.

  Сигурно од тој симбол е :)
   
 13. M@RKO

  M@RKO
  Intern

  581
  25
  3 Јуни 2009
  На Windows 10 PC или лаптоп во пребарување (search) барајте on-screen keyboard (вирутелна тастатура) и сменете македонска подршка ги има тие буквите со горе цртички. Напомена пред да уклучите тоа тастатурата вирутелна сменете на англиски ако ви е на македонски бидејќи од старт можно е и да не бидат буквите македонски на таа вирутелна тастатура. Кога ќе отворите виртуелната тастатура сменете македонска подршка.

  Друго не знам како би можело, пробав повеќе варијанти на лаптопот мој не сакаше да ги вади тие букви со цртичка горе па оваа опција беше едноставното решение за мене.
   
  На PC_GAMER и NecrotoX им се допаѓа ова.
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Фала за лекцијата по македонски. Убав текст си напишал ама забораваш дека ова е форум а не некое литературно писание. Боље да напишам " не' " со апостроф отколку само "не". Не измислувам правописни правила него понудив наједноставно решение во случај кога не можеме да ставиме надреден знак. Не планирам да правам скрипти, куцам кодови или не знам што за да ставам еден ебан надреден знак.
   
  Последна промена: 23 Јули 2019

Сподели

Вчитување...