1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пишување на „и“ и „е“ со надредени знаци во windows (не само во Word)

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Rikimaru, 24 Март 2018.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Здраво,

  Не знаев на кое друго место да го отворам овој пост и затоа пишувам тука. Барам ефективно решение за брзо пишување на кириличните „и“ и „е“ со надредени знаци во околина како web browser, додека чатувам на fb итн. Отворање на charactermap сакам да избегнам бидејќи време одзема и ми се сечи текот на пишувањето. Исто така, немам numpad бидејќи користам TKL тастатура. Дали некој има идеја како да ги пишувам овие две букви со некоја кратенка? Во ворд знам како... ќе им го напишам Unicode-от, ама на messenger chat тоа не функционира. Позз.
   
  Последна промена: 24 Март 2018
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  Со ALT кодови не бива?
   
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Немам numpad... а мора numpad за тие кодови да ги внесиш.
   
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Нема место за сарказам кога е во прашање јазикот.
   
  Justice for All, Astro и на smole им се допаѓа ова.
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  ALT+Shift за да се појави доле кај саатот МКД.

  upload_2018-3-24_17-13-9.png
   
  На JensenInterceptor, PC_GAMER, shifty и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Половично решение... и со надреден знак ја пишувам Ѝѝ бидејќи имам такво копче... Меѓутоа, шифтот ми е долг и немам такво копче за Е.

  ќе се обидам со скриптава. фала ти.
   
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,584
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Притисни Ctrl + ', пушти, па после Е или И.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Boce! и flashgordon007 им се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  985
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Se salev malku, mislev deka si od edna patriotska politicka grupa i si inspiriran od poslednive slucuvanja so jazicite vo drzavava.
   
 10. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Доколку е патриот и си го сака јазикот и писмото, што е проблем со тоа?

   
  На Филип Тошевски ツ, Lokvan, The-spiki и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
 12. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  353
  159
  20 Април 2008
  Машко
  ...
  (ко сме веќе тука) кај може да се видат ALT кодовите за WIN10 МК поддршка ???
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Во Character Map.
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Не се наведени алт кодови за македонските кирилични ѐ и ѝ. Не знам зошто.
   
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  И јас имам тој проблем со долг шифт на PC-то, на лаптопот без проблем ставам надреден знак на е ама овде тоа копче не постои. Кога има потреба го решавам со пишување на е со додаден апостроф отпосле - e'.

  Реално надреден знак над "е" се става само во 2 случаи - кај заменската форма нѐ и кај прилогот сѐ. Ако земеш во обзир дека наместо сѐ можеш да напишеш све и да нема недоразбирање, останува само заменската форма. Значи во тој редок случај пишуваш не' и не се замараш :).
   
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  HAHAHAHAHAHAH... зошто да се мачам да најдам решение да напишам ѐ со надреден знак за да биде 100 проценти според правилата на јазикот, а потоа да пишувам сВе што е повеќе грешно од е без надреден знак во случај да не успеам. Без разлика, ќе направам некоја скрипта за ѐ и тоа е тоа.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  ??? o_O
  Не гледам која е причината за ваква пренасилена реакција!? Јас само кажав дека буквата "е" со надреден знак се користи многу ретко. Не мораш да се мачиш ти кажав можеш да напишеш " се' ", со апостроф.
  "Све" не е грешно туку е на дијалект. Ако ти сакаш на онлајн чет да пишуваш 100 проценти литературно според правилата тогаш океј, инсталирај скрипти и барај решенија за да можеш 2 пати во годината да напишеш правилно нѐ или сѐ.

  ЕДИТ: наставничката по македонски ли ти го корегираше постот отпосле? :D
   
  Последна промена: 27 Март 2018
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Не се наведени за многу знаци, не само за тие.
  Alt+1104 - ѐ
  Alt+1117 - ѝ
  Ама мислам дека зависи од фонт или од локале или јуникод поддршка или од нешто трето. Не излегуваат секаде. Затоа и не ги пишува кодовите. Овде излегуваат како P и ].
  Исто ова è и ова ѐ се различни карактери. Првото е латинично, второто е кирилично.

  Го виде решението на уким?
   
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Не користам различен јазичен стил во различни ситуации. Стандардниот јазик одговара секаде, на форумов, кога порачувам бурек или кога пишувам есеј по македонски. Знам во кои случаи се користат буквите со надредени знаци и поради тоа побарав помош за пишување на буквите во windows. За линукс имам решение. „ѐ“ доволно често мора да ја користам за да побарам решение. Дијалект избегнувам да користам.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Видов ама следново:

  „приложено е и софтверско решение со кое може да се испрограмира тастатурата на персонален сметач кога работи под Windows (2000, XP, Vista и 7) оперативниот систем при притискање на копчето '`' во македонска поддршка следено од соодветната самогласка 'е' односно 'и' (голема или мала буква), да се добие знакот 'ѐ' или 'ѝ' (голема или мала буква соодветно).“

  не можев да го направам да функционира во Windows. Само во Линукс функционира.
   
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Епа тогаш три реда во Autohotkey и решен проблем.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Изгледа така ќе се реши проблемот.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Microsoft Keyboard Layout Creator
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  AutoHotKey колку добра програма човече. Иако не сум програмер (иако сакам да бидам), кодот е прелесен. Во 5 минути направив shortcut alt + ctrl + e за да ми вади ѐ. Чиста работа.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...