• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пипер (P-Per) концепт телефон

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
По се изгледа дека наскоро ќе се појави јунакот кој ќе го симне можеби и преценетиот iPhone од неговиот трон. Се работи за концепт телефон на компанијата Chocolate Design Agency кој користи e-paper или електронска хартија за својот екран. Кога велам екран, да разјаснам дека целата површина на телефонот е покриена со оваа хартија (освен делот на кој се сместени камерата и слушалката) така да целиот телефон е еден голем екран осетлив на допир.

pperphone1cp1.jpg


pperphone2yz5.jpg


pperphone3be4.jpg


Електронската хартија е технологијата која на истата компанија и ја донесе Red Dot наградата за дизајн, а истата е еколошка, троши малку енергија и ќе биде напојувана од органска радикална батерија. Телефонот изгледа прекрасно, а неговиот интерфејс (види видео подолу) е нешто на што и Apple не би останале рамнодушни. На скала од еден до десет, овој апарат заслужува чиста дванаесетка. Единствено што останува е да чекаме да излезе во сериско производство и да се надеваме дека ќе можеме да си го дозволиме.
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=6FLlyCsFQaA"]YouTube - P-Per by Chocolate[/ame]

Извор: 365
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Пипер -концепт телефон
Ми се допаѓа насловот.:))

А и телефонот, нормално!
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ова само во Македонија, муабетот почна со Хај Теч телефон завршува со пипер, и после сликата на црвената пиперка веќе никој не се восхитува на сликата на телефонот:LOL:
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Телефонот е закон, мислам телефон повеќе му доаѓа како додатна функција отколку како намена
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,953
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно