1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PIP Samsung Smart TV

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Pulse, 22 Јануари 2015.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Дечки, имам мал проблем со конфигурација на PIP(Picture In Picture) опцијата на Samsung LED 32' Smart TV. Незнам кој точно модел е, но ако е потребно ќе го најдам и моделот.
  Имам поврзано на него HDMI кабел од MaxTV-то и AV кабел од камера за видео надзор.
  Е сега сакам камерата да ми ја дава во еден агол од телевизорот, а на главниот скрин да ми е тв програмата. Ја вклучувам PIP опцијата и ми ја дава коцката во еден ќош од екранот но неможам да наместам да покажува од AV влезот, туку само црна слика ми го покажува.

  Зборувам за оваа опција...
  [​IMG]

  Во PIP менито ги има овие опции...
  [​IMG]
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Никој не е видовит.
  Земи напиши го точниот модел од телевизорот, најди корисничко упатство и таму си е убаво објаснето како се одбира канал на сликата во слика.
  А по ова што го гледам од менито, би требало пип да е он, а под него антена кејбл да го смениш во хдми и ке си работи
   
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Муабетов е што во Aerial понудени опции се Air и Cable, Channel ми е исклучена опцијата, другиве не се битни... и на Air и на Cable стои црна слика :(
   
 4. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Нормално, можеш да имаш слика во слика само ако едниот извор е тв, било терестријална, било кабелска. За телевизорот Макс тв не е тв, надворешен влез е. Нема да можеш 2 надворешни влеза да ги тераш PIP.
   
  Oktar, Pulse и на vlavot им се допаѓа ова.
 5. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  +1, истото сакав да го пишам.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ахм.. тогаш да побарам AV да го префрлам на приклучокот за антена coax... имам секакви конектори што се надоврзуваат на камерата што е BNCто. И овој е така BNC то AV и си работи.
  Клуч тогаш, решено.
   
 7. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Хм, не е приказната за адаптер или тип на конектор, на антенскиот влез треба да донесеш RF. Единствено ако имаш некој RF модулатор, па преку него камерата на антенски влез да глуми телевизија
   
  На Oktar и SaleSk им се допаѓа ова.
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Постои нешто такво? Се продава некаде?
   
 9. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...