1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PIP Samsung Smart TV

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Pulse, 22 Јануари 2015.

1. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Дечки, имам мал проблем со конфигурација на PIP(Picture In Picture) опцијата на Samsung LED 32' Smart TV. Незнам кој точно модел е, но ако е потребно ќе го најдам и моделот.
    Имам поврзано на него HDMI кабел од MaxTV-то и AV кабел од камера за видео надзор.
    Е сега сакам камерата да ми ја дава во еден агол од телевизорот, а на главниот скрин да ми е тв програмата. Ја вклучувам PIP опцијата и ми ја дава коцката во еден ќош од екранот но неможам да наместам да покажува од AV влезот, туку само црна слика ми го покажува.

Зборувам за оваа опција...

Во PIP менито ги има овие опции...

2. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,601
    5,175
    20 Април 2007
    Машко
    Никој не е видовит.
    Земи напиши го точниот модел од телевизорот, најди корисничко упатство и таму си е убаво објаснето како се одбира канал на сликата во слика.
    А по ова што го гледам од менито, би требало пип да е он, а под него антена кејбл да го смениш во хдми и ке си работи

3. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Муабетов е што во Aerial понудени опции се Air и Cable, Channel ми е исклучена опцијата, другиве не се битни... и на Air и на Cable стои црна слика :(

4. yasho

yasho
    On your way to fame

452
    577
    11 Јануари 2014
    Машко
    Нормално, можеш да имаш слика во слика само ако едниот извор е тв, било терестријална, било кабелска. За телевизорот Макс тв не е тв, надворешен влез е. Нема да можеш 2 надворешни влеза да ги тераш PIP.

Oktar, Pulse и на vlavot им се допаѓа ова.
  5. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,231
    3,590
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    +1, истото сакав да го пишам.

На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Ахм.. тогаш да побарам AV да го префрлам на приклучокот за антена coax... имам секакви конектори што се надоврзуваат на камерата што е BNCто. И овој е така BNC то AV и си работи.
    Клуч тогаш, решено.

7. yasho

yasho
    On your way to fame

452
    577
    11 Јануари 2014
    Машко
    Хм, не е приказната за адаптер или тип на конектор, на антенскиот влез треба да донесеш RF. Единствено ако имаш некој RF модулатор, па преку него камерата на антенски влез да глуми телевизија

На Oktar и SaleSk им се допаѓа ова.
  8. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Постои нешто такво? Се продава некаде?

9. yasho

yasho