• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pidgin проблем

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
... уствари, може и не е од Pidgin-от. Тоа и пробувам да дознаам...

Првин... никако не можев да сфатам зашто после некое време најнормална работа, одеднаш ми одби послушност. На конектирање стигаше до делот каде проверува нова пошта, ја пријавува, ама никако да ми ги прикаже пријателите и нели.. све што натаму следи. Ај.. тоа го средив... Music tracker pluginot си го барал Амарокот да е уклучен за да Pidgin уопште почне со работа. Малку незгодно ама ај... (ова немаше везе со прашањето, ама може ќе му се најде на некој ;) )

Е сега... дали некој ќе знае да ми каже зошто одвреме на време ја добивам оваа порака:
Пораката не можеше да се испрати бидејќи се случи грешка со контролната табла:

Дали е до pidginot, мрежното ниво или до конекцијата? Лично.. не верувам дека е до конекцијата пошто се друго ми работи ОК, ама новајлија сум во Линукс светот, па може и не сум во право.

Околина: Ubuntu 8.04 и кабелски нет... од Cabletel... со (моментално) слаб сигнал.

Фала унапред :)
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
А да... сега ми текна еден факт плус за поточна дијагноза:
На истиов компјутер, на Windows имам користено Пиџин и го немав тој проблем... што најверојатно ќе го исклучи проблемот со конекцијата како фактор....
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
2.5.0 e... а и таа дур ја инсталирав имав проблемчиња... мислам дека на среќа ја трефнав :p

ок.. добро.. симнав 2.5.1 да ја извадам ли прво старата и кој дел од неа? Кој пакет? Pidgin, Pidgin-data или и двата?
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
Некој што не се сложува со Спиро_дт ???

Веќе го инсталирав emesene... добар е сега за сега :)

Го пробав и еднаш претходно, ама на кратко... се бев вратила пак на Пиџин. Сега ќе останам со emesene малку подолго, да видам што ми „паше“ што ми фали :)
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
Фидбек:

emesene не може да иницира офлајн месиџинг! Ако некој кој е "Appear offline" го иницира разговорот, тогаш е ок, ама не можам јас прва да му пишам. Тоа само ми мањка...

Ама затоа пак, aMSN го има ова и плус webcam поддршка. Интерфејсот му е ... ај да не се изразам... „неубав“ ;), ама ќе се најде скинче некое.

Ова отиде офтопик .... ај не пишувам више :)
 
1 октомври 2008
278
9
аМСН многу се кочи и нестабилен е .. а да емесене нема поддршка за тоа , ама мислам дека ако смениш да се конектира со прокси преку меебо ако е можно ова тогаш ќе има :D
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
Абе Пиџин златен... све си има.. Ме нервира некад по малце,ама сепак вреди да се потрудам повеќе околу него :)
 
1 октомври 2008
278
9
можеш исто Кмсн да го пробаш и тој е добар а и мислам дека имаше поддршка за windows live(da stigne poraka koa ke se uklucis)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
elvie, aj probaj vo advanced koga go stavash userot i pass ot na MSN, toa http proxy staj go na no proxy i vidi dali kje prai takvi problemi pak.
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
Ок.. ставено... исто ми е уклучено и „Користи го HTTP методот“. Го сменив тоа кога се чудев со проблемот со Music trackerot, па сум заборавила да го вратам... мислиш би можело да има врска?
 

elvie

Intern
10 ноември 2007
27
0
IP и порт? Овде имам опција само да дефинирам сервер и ми е дифолтниот: gateway.messenger.hotmail.com

Како и да е... го исклучив веќе и така и така :)
Се надевам дека сега се ќе е ок..

Фала ви дечки ептен.. а ако лошо сте ми кажале.... „ќевиишти“ ;)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Јас го користам на Windows и од време на време знае да се укочи или crush да направи. Ја имам најновата верзија 2.5.1. До сега во период од две недели 3-4 пати ми се има случено тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.294
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно