1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Pickbox.TV ,промоција

Дискусија во форумот 'Останато' започната од kirev, 7 Февруари 2015.

 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Даваат 7 дена гага, ваљда треба само регистрација. Ај кој ќе проба на Windows, iOS, Андроид медиа плеер. Плус Самсунг смарт телевизорите добиваат ТРИ МЕСЕЦИ гага. Spread the word :)

  http://www.pickbox.mk/samsungsmarttv/
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Колку е легално е прашањето?
  Гледам го рекламираат и по хрватскиве канали, да не испадне работата човек да плати и мистериозно да ги снема еден ден.
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Скроз легално. ЕУ...
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,587
  5,106
  20 Април 2007
  Машко
  Sea ke vidite po prodavnicite site slikaat samsung tv-a od pozadi
  hahahahahaaha....
   
  На gokica и kirev им се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Добро е што уште ова не влегло у очите на агенцијана за медиуми инаку и видео стриминг компаниите ќе ги искинат, малце фали да не блокираат на се живо и диво како во Кина.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,134
  570
  2 ноември 2012
 7. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,587
  5,106
  20 Април 2007
  Машко
  Vo Germanija nemozes nisto da gledas preku Youtube, a kamoli nesto drugo...Sve e preku filtri...
  :(
  Torenti nema sansa...
  Jedino preku teamviewer da se zakacis na komp u mkd, pa posle da si gi prevzemas fajlovite :)
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Ако ништо друго барем германеците имаат Netflix и HBO Go, платиш 20 евра и доволно ти е тоа.
   
  На Enis-Phantom и SaleSk им се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,141
  692
  8 Мај 2010
  Машко
  Pickbox се добри, имав некаде си 3-4 недели фул пристап, само што во моментот кога го користев немаше многу нови серии, и филмовите беа повеќето стари. Ама превод и квалитет беше супер.. Сега HBO прават некаков вид на “независност“ со тоа што ќе си платиш и ќе имаш HBO без да треба да бидеш на Т-хоум, Бум или други.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,129
  735
  8 Април 2007
  Машко
  Pickbox ги користам неколку месеци.
  ОК се, далеку од одлични бидејќи имам милион проблеми да ги гледам на PC, што ли не пробав, дозволени се само 2 уреди од кои еден е PC ( кој како што наведов неможам да го користам ) , апликацијата има неколку помали багови и еден подолг период неможеше да да се користи на Android 5.

  Содржината е слаба, единствено неколку серии поредовно се ажурираат, сите филмови се стари многу и немам забележано дека додаваат многу и тие што ги имаат се филмови со слаб квалитете, на прсти може да се избројат квалитетните филмови. Разбирам да се постари филмови но барем да има поквалитетен избор.

  Истото е некаде и со сериите. Не велам дека нема добри серии но сепак се премалку. Мора да се разбереме 300ден месечно за нешто што може лесно да се најде пиртаски за Македонскиот пазар не се малку пари, за тоа треба да се понуди поголем квалитете и избор инаку не веруавм дека ке има поголем успех.

  Се на се оцена 5 од 10 но штом нема друго подобро мора да се задоволиме со нив.
   
  Последна промена: 7 Февруари 2015
  На kirev и pipelin им се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Тоа се вика OTT (over-the-top) сервис и тоа е иднината на телевизијата. Големите телевизиски компании и филмски студија наместо да нудат сервис преку класичната кабловска/сателитска телевизија ќе ги нудат услугите преку интернет и директна претлата.HBO е еден од првите што реши да премине на ова но за жал незнам кај нас кога ќе дојде ама во Америка ќе го има од годинава.

  Зошто да плаќам спортски и локални канали кога можам да си земам претплата од 2-3 независни продуцентски компании и да си ја гледам само нивната програма што ќе ме интересира. Треба да се прати овој тренд како ќе се одвива затоа што ова е неминовен логичен процес,
   
  На goranzoran и pipelin им се допаѓа ова.
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Веќе кога сме на темава само да спомнам за net neutrality и зошто се крева у моментов толку фама. Со законите за интернет неутралност сакаат да се стават одредени лимити врз интернет операторите за да не го контролираат сообраќајот спрема своите потреби односно да даваат приоритет на тој што плаќа повеќе. Ова е голема работа во OTT затоа што VOD операторите како Netflix, Hulu, HBO и ред други што ќе се појават под моменталните правила во секое време може да склучат договор со одреден оператор нивната содржина да добива приоритет во целиот сообраќај, а со тоа автоматски нивната конкуренција да биде ограничена кај тој одреден операторот со намалување на нивниот приоритет на сообраќај. Исто тука сакаат да се ограничат и директните интерконекции помеѓу IPS и VOD операторите.

  Пратете вести за ова, последнава година дена е доста актуелна и е добро да се знае во кој правец се движи иднината на интернетот.
   
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Во Македонија не важи нет неутралност. МаксТВ е најзначајниот пример
   
  На Bubache и mviktors им се допаѓа ова.
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,905
  4 Септември 2008
  Во Македонија многу работи не важат, ова кај нас ќе се спомнува после 2020.
   
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ЕЕЕЕООО

  МаксТВ на оптика веќе го тестира Пикбокс сервисот. Ајде кој има MaxTV (особено Optic), нека ѕирне во Видеотека дали ви се појавил Pickbox сервис?
   
 17. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  676
  621
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Многу е посиромашен со содржини од пуканката или добро сетиран Коди. Тоа не ми се допаѓа.
   
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Легален. Со титлови. Ха-Де. За ситни пари.
   
 19. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  676
  621
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Лични преференци ... мене повеќе ми се допаѓа варијантата: Ха-Де, со титлови, безпари ;)
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  http://telekom.mk/tv-paketi.nspx#pickbox

  Pickbox
  Со пакетот Pickbox добивате неограничен пристап до повеќе од 2.000 часови ТВ хит серии, детски, филмски и документарни содржини од врвните продукциски куќи BBC, Disney, CBS, Sony, MGM и тоа со македонски превод, достапни директно на MaxTV. Повеќе информации за програмската содржина на www.pickbox.mk.

  При првото активирање, Pickbox пакетот е 7 дена бесплатен.

  299 ден / месечно
   
 21. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  605
  330
  9 Февруари 2008
  picbox and chill
   
  NikacXMKD, kirev, Isak Keyten и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,872
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Покрај коди кој е бесплатен, има ли навистина потреба од овој сервис?
   
 23. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,195
  9,042
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да, ако сакаш легален и загарантиран сервис.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,872
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Незнаев дека сервисов е легален а како стои со содржина, има барем 10% од тоа што може да се најде на коди, зашо нема што нема на коди?
  И некој што го користи да каже преку кој плејер одат филмовите?
   
 25. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  743
  679
  27 Април 2010
  Машко
  За мене само dreambox + iptv ништо друго не ми се исплати се имам тестирано пробано и штракано на фулл сервиси во македонија што постои ,со тоа што на dreambox многу работи изгаснаа али сепак работат кај одредени ликови кои си знаат како да си ги средат и веќе не ги даваат така лесно бидејќи сватија дека лежи голема пара во тој бизнис али па и затоа никој не им го плаќа јас си разбирам англиски доволно добро за да не ми треба превод така да секој си има своја потреба а и за старциве мои 39 east сателитот им е доволен ги има сите арени спорт еуроспорт прв спрска и ред други кои на тхоме кај нас ги плаќаш отров така да јас работам со сателитска долго време и знам што е најдорбо и најисплатливо кога праиме муабет на таа тема а кај нас кога би немало ништо би користен пакет тотал тв директно од србија не од кај нас и не се замарам ама ич со македончето јас што ти пере мозок и гасне канали и ред други работи, со тоа што кога правиме веќе муабет на темата што би било во 2020 2025 година да сме живи и здрави дали ќе биде од нас нешто до тогаш како тргнало ќе почнеме едни со други да се колеме и да се јадеме канибали ќе станеме така да џабе праиме муабет ОНА шта би било кад би било е работава
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...