• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Phreaking

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
знам оти ќе е малку глупо што постирам вакво нешто...ама едноставно ме интересира :D

Па има ли воопшто некој од македонија било какво знаење од оваа област - и дали го имал применето некогаш и некако? Имаше една финта за бесплатно ѕвонење од телефонска говорница која ја видов на македонски форум ама веќе не постои форумот - па дали некој друг што ја знае ја испробал, дали работи итн..
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
:D:D

Питај го Кевин Митник, со неговата сина кутија која правела звуци за да ја лаже говорницата :)

И јас памтам дека порано збореа дека имало некој трик, али ако не за тоа, тогаш барај на YouTube како да "хакнеш" машина за КокаКола :))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Порано можело, но денеска скоро сите телефонски говорници се со дигитални апарати, а и целата телефонска мрежа е компјутеризирана. Не кажувам дека е невозможно, но ќе биде тешко ... Хм.. одамна не сум пробал да напраам некој ред бокс или блек бокс .. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
знам оти ќе е малку глупо што постирам вакво нешто...ама едноставно ме интересира :D

Па има ли воопшто некој од македонија било какво знаење од оваа област - и дали го имал применето некогаш и некако? Имаше една финта за бесплатно ѕвонење од телефонска говорница која ја видов на македонски форум ама веќе не постои форумот - па дали некој друг што ја знае ја испробал, дали работи итн..
Јас ја имам користено, ама пред едно 12-13 години. Се вртеше на еден број, па се стегаа некои бројки, знаци, па бројот што сакаш да го добиеш (каде било во светот). Одамна беше, ја имам заборавено точната процедура ама функционираше.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Лесно може да се пробијат апаратите за кафе и сок на ФЕИТ-МФ.
Треба еден клип на youtube да се стави колку стручно си ја знаат работата студентите... хехе само да не не фатат..:tainstven::tainstven:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Леле бе..

Абе не фрикинг за кока-кола машини не ми треба на мене кока-кола ако сакам ќе си купам :D, станува збор за Telephreaking - измамување искористување/експлоатација/хакирање на ТЕЛЕФОНИ и ТЕЛЕФОНСКИ СИСТЕМИ.
Иначе Алекс ако сакаш да направиш некоја од кутиите (блек или ред) ќе ти препорачувам ич да не се зафаќаш бидејќи нема да ти бидат од никаква корист. Одамна аналогниот систем е заменет со дигитален + се поправени доста пропусти кои овозможуваа измама на централите + денес сите земји имаат различни структури на телефонските систем па така не верувам нешто дека ќе најдеш за нашиот телеком.
Инаку еден познат трик беше правење на електронски апарат со кој линијата ја сведуваш на онаа фреквенција која има "ознака јавување", тоа е еден трик за телефонски говорници.

Еве неколку фрикинг трикови:
1. Завртете *5505 на некоја говорница и одма супштете ја слушалката. Потоа почекајте малку (~ 2 сек.) и телефонот ќе почне да звони - одговорете го повикот и имајте забава.
2. Други трикови кои би требало да работат и во мкд се :
#646#
#252#
#793#

Наскоро ќе има уште кодови, само ќе треба првин да поистражам во областа на phreaking-от.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Дигитални се централите, но сепак сигналот до твојата куќа е аналоген ... Зошто мислеш дека постарите телефонски апрати сеуште работат ? :) Значи можно е нешто да се изведе, но мислам дека неможе од стилот на бесплатни телефонски разговори доживотно ..
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Абе мене ме интересира како тоа со кафематите. Дај кажете да си пијам гага кафе на факс. :bravo::bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Дигитални се централите, но сепак сигналот до твојата куќа е аналоген ... Зошто мислеш дека постарите телефонски апрати сеуште работат ? :) Значи можно е нешто да се изведе, но мислам дека неможе од стилот на бесплатни телефонски разговори доживотно ..

Не централите туку целиот телефонски систем е дигитален. Инаку за тоа дека може нешто да се изведе ќе ти препорачам најпрвин да си направиш неофајт за да можеш со него да ги одредиш фреквенциите - која фреквенција е за разговор, која е за непостоечки број и сл. па дури после да се нафатиш со малку повеќе електроника и да можеш некако да ја измамиш централата. Инаку бесплатни разговори секако не можеш да направиш освен ако не посветиш барем 10-тина години истражувања на тоа поле бидејќи како што реков сите телефонски системи кај сите држави се различни па така сите туториали написи и инструкции кои доаѓаат од странство кај нас се неупотребливи...
Инаку фрикингот се повеќе дава акцент на мобилните телефони - кај фиксната телефонија опциите за дебаг-модови, тајни кодови кои ги користат операторите како и многу други работи тоа сите се оневозможени - доколку имавме сега сите dial-up интернет секако ќе не интересираше ова малку повеќе...

Во наредните постови ќе постирам некои трикови за мобилки. :D
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Phone Phreaking-от кога започнал на времето се одвивал на дигитални централи односно дигитални switchboards. Тогаш е направена првата bluebox кутија од страна на John Draper a.k.a. Captain Crunch. Се што прави таа кутија е ги копира тоновите од компјутерките switchboard-ови на AT&T компанијата. Е сега херцажата е 2600. Свирчето што се добивало во кутиja на Captain Crunch се користело за произведување на истата херцажа 2600hz, и кога ке се добиела таа херцажа следувало добивање на слободна линија на разговор а како последица на тоа тие што веќе збореле на говорница им биле прекинувани разговорите. А дали тоа може и денес да се изведе и во USA и во Македонија, одговорот е да може..:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Да,сум читал за тоа,со свиркање,само не знам дали е така едноставно :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
@spiderman

Сакаш да кажеш да земам свирче, да му свирам на телефонот и ќе имам бесплатни разговори? :D
Не било какво свирче - мора тоа да произведува фреквенција од 2600hz инаку ништо не правиш. Свирчето е само почетокот...
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Леле бе..

Абе не фрикинг за кока-кола машини не ми треба на мене кока-кола ако сакам ќе си купам :D, станува збор за Telephreaking - измамување искористување/експлоатација/хакирање на ТЕЛЕФОНИ и ТЕЛЕФОНСКИ СИСТЕМИ.
Иначе Алекс ако сакаш да направиш некоја од кутиите (блек или ред) ќе ти препорачувам ич да не се зафаќаш бидејќи нема да ти бидат од никаква корист. Одамна аналогниот систем е заменет со дигитален + се поправени доста пропусти кои овозможуваа измама на централите + денес сите земји имаат различни структури на телефонските систем па така не верувам нешто дека ќе најдеш за нашиот телеком.
Инаку еден познат трик беше правење на електронски апарат со кој линијата ја сведуваш на онаа фреквенција која има "ознака јавување", тоа е еден трик за телефонски говорници.

Еве неколку фрикинг трикови:
1. Завртете *5505 на некоја говорница и одма супштете ја слушалката. Потоа почекајте малку (~ 2 сек.) и телефонот ќе почне да звони - одговорете го повикот и имајте забава.
2. Други трикови кои би требало да работат и во мкд се :
#646#
#252#
#793#

Наскоро ќе има уште кодови, само ќе треба првин да поистражам во областа на phreaking-от.
А што ќе се деси кога ќе се јавиш? Не ми е јасно што придобивка имаш од тоа.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Не било какво свирче - мора тоа да произведува фреквенција од 2600hz инаку ништо не правиш. Свирчето е само почетокот...
сега тоа свирче којзнае дали веќе го даваат. Но кога ке се добиело свирчето имало дупче на страна , тоа дупче може да се залепи и да произведе 2600hz френквенција. И да после тоа можеш да вртиш каде сакаш и колку сакаш. За Iphone постојат емулатори такви само ги немам досега испробано :)

[ame]http://video.google.com/videoplay?docid=5464925144369700635&ei=zXLJSIGTJ4Lm2QKgjtW0Ag&q=history+of+hacking[/ame]
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Немора свирче, може еден звучник и еден осцилатор на 2.6 кило херци и да се испроба...

БТЊ, сигналот до вашиот телефонски апарат е аналоген
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Немора свирче, може еден звучник и еден осцилатор на 2.6 кило херци и да се испроба...

БТЊ, сигналот до вашиот телефонски апарат е аналоген
дигитални се сите сега....
можеш да бираш на некои телефони ...tone или pulse сигнал...но тоа е само начинот на бирање на бројот а не вид на сигнал менување.И сега онака стапи во сила законот за електронско следење прислушкување итн.. се ќе мора да е дигитално односно е дигитално :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако се дигитални, зошто оние праисториските телефони сеуште работат ? 100% тие не се дигитални .. :)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ако се дигитални, зошто оние праисториските телефони сеуште работат ? 100% тие не се дигитални .. :)
Работат да се јавиш да...може ли да те прислушкуваат да.. :D Дали можеш да ги користиш услугите како на пример hot line и останати не:plachko2: :p:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,880
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно