1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PhpMyAdmin заедно со XAMPP?

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Forumko, 6 Јануари 2009.

 1. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Значи вака,

  Инсталирав кај мене дома на компјутер хамрр и сега сакам да поставам на веб-серверот некоја апликација (било Џумла, или phpbb итн итн) а незнам како да ја креирам датабазата? Дали ова иде преку PHPmyADMIN или како ако некој знае нека пишува брзо...
   
 2. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Па стави ги фајловите за инсталација во фолдерот /apache/htdocs, и стартувај пр. http://localhost//install.php . При инсталацијата ќе си креира своја датабаза и сите останати работи работи ќе ги внесеш при инсталацијата. На MySQL датабазата можеш да и пристапиш преку PhpMyAdmin.
   
 3. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  nema fajl install.php. Drugo care nebiva vaka nema fajl install.php
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  PHPmyAdmin-ot ne se instalira, se konfigurira. Imash eden fajl, config.example.inc.php mislam deka se vikashe, zemi kopiraj go vo config.inc.php i otvori go so nekoj text editor i konfiguriraj mu metod na avtentikacija i drugite raboti.
   
 5. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Значи луѓе сакам да направам датабаза и корисник за датабаза за XAMPP помагајте како можете...
   
 6. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  @Aleks

  Gi najdov i dvata fajlovi, ovoj e config.sample.inc.php , a kako da go kopiram ne te sfakam? Aj pomos malce sry za noobingot :D
   
 7. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Еве ти прочитај како соодветно да го конфигурираш ако веќе го немаш тоа направено. Јас ти реков скриптата (пр. joomla) да ја ископираш во htdocs фолдерот и да ја започнеш инсталацијата на истата. Ти погрешно ме разбра.

  Поздрав.
   
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  XAMPP доаѓа со phpmyadmin заедно и е потребно само конфигурирање на лозинката за пристап која можеш да ја смениш тука: http://localhost/security/xamppsecurity.php

  Пристап до phpmyadmin: http://localhost/phpmyadmin
   
 9. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Abe okay e sve kako so vikate ama sega pa drug problem u pm mnogu se nerviram :mad:

  Instalirav sega WAMP a go izbrisav XAMPP, i sega pak istiot problem ja stavam joomlata da se instalira i mi dava vaka:

  PHP верзија >= 4.3.10 Да
  - zlib подршка Да
  - XML подршка Да
  - MySQL подршка Не
  configuration.php writable Да


  I so da praam sega?
  A da, i koga odam http://localhost/phpmyadmin/ mi dava vaka

  phpMyAdmin - Грешка

  не можам да ја вчитам екстензијата mysqli,
  молам проверите ја PHP конфигурацијата - Документација


  So da praam care imate? Pozdraf. i pisete brzo
   
 10. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
 11. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  MySQL серверот ти е стартуван ?
   
 12. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
  треба да се enable-ира mysql подршка во PHP.. тоа се прави во php.ini (кое појма немам каде е во WAMP, во Linux е во /etc/php.ini или слично). Има документација за тоа на php сајтот.

  Ако нешто не ти успее, кажи што си направил (по чекори) и што грешка добиваш во логовите на apache и слично.
   
 13. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Да како што рече Дамјан, ќе ја најдеш линијата


  extension=php_mysql.dll

  и ќе ја овозможеш со тргање на коментарот (#) од пред неа ако веќе не е овозможена.
   

Сподели

Вчитување...