• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

phpMyAdmin install

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
sega se naogjam na hostot kaj sto mi e stranata....znaci imam svoj folder hiphop so subdomain....sakam da instaliram phpMyAdmin....me interesira dokolku instaliram phpMyadmin vo folderot kaj sto mi e subdomainot ke mi instalira samo za toj subdomain ili za glavniot domain...ne znam isto taka dali za eden domain e potreben eden phpMyAdmin pa da go baram drugarov da dobijam informacii za MySql bazata ili mozam da si kreiram moj?
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
PhpMyAdmin треба да има веќе на твојот хост. Ај разгледај малце низ линковите.
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Од каде ти е хостингот?
Види дали тие имаат веке инсталирано на машината phpMyAdmin.Ако немаат може да го ставиш кај сакаш,само ако добро го конфигурираш conf фајлот со дата базата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
btw prasanjeto mi bese dali moze da se instalira poseben phpMyAdmin za odreden sub domain....ili treba da se koristi toj sto e instaliran za domainot :D
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Истиот phpMyAdmin е за сите домени. Ќе си селектираш таму база и готово.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ne mi e logicno da e eden....kako na beplatnive hostinzi za sekoj sub domain ima phpMyAdmin

zatoa i prasuvam
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
На еден хостинг имаш еден phpMyAdmin, во него ги менаџираш сите бази од сите домени. Барем така е во cPanel. Не мора да ти е логично.:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
da da go svativ sega toa koga instalirav phpMyAdmin kaj mene na subdomain usvari istitot phpMyAdmin mi go instalirase so go ima na samiot domain...trebalo samo da kreiram mysql baza

na drugata tema prasuvam za toa :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно