1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Php за првачиња

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од makedonce, 20 Април 2007.

 1. A^1^T^E^A^M

  A^1^T^E^A^M
  Баниран/a

  393
  2
  18 Април 2007
  Во PHP користиме “//“ за да направиме една линија за пишување на коментар, а “/*“ или “*/“ за да направиме поголем блок за пишување на коментар.

  PHP:
  <?php

  //Ова е коментар

  /*
  Ова е
  блокот за
  коментирање
  */

  ?>
  ако има некоја грешка слободно демантирајте ме, не сум многу искусен со php :tazhen:
   
 2. Carbonium

  Carbonium
  Intern

  10
  0
  20 Септември 2007
  A kako sea vo Dreamweaver?

  Kade i kako da gi vnesam kodovite sto gi pisa A^1^T^E^A^M^, ina4e go imam dreamweaver mx2004. please odgovor
   
 3. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Kako prvo treba da imas instalirano PHP i nekoj server(Apache najdobro) i da gi nagodvas. Pa za da go izbegnis nagogvanjeto instaliraj EasyPHP www.easyphp.org. I site fajlovi so kodot vnesigi so folderot www so de naoga kaj so ja instalira programata. I da ne zaboravis fajlot so kodot da go napravis so .php ekstenzija. Mozis kodot da go pisis vi Dreamweaver ama mislam deka e najdobro da go pisis vo Notepad. Pa kako sakas.
   
 4. deni cair

  deni cair
  Intern

  1
  0
  29 Март 2008
  vaka kako da gledam onoa koga rabotam php?

  pocetnik sum na php sakam da prikacam gotov templejt i da go editiram?

  se nadevam deka ke mi objasni nekoj odnapred blagodaram!
   
 5. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  Јас имам скрипта на македонски ако има некој заинтересиран нека пише п.м ке му ја пратам на маил
   
 6. Voya

  Voya
  Intern

  96
  8
  11 Април 2008
  Ke dl prvo xampp, sodrzi php, server(apache), fillezilla server, sql etc.

  Ja za "obrabotka" koristam aptaana studioto, updatuvano za php development(epten go biva)

  a za od "doma" da mozes da vidis kakov rezultat ti dava phpto, moralno e da imas server, i fajlot da go startuvas so http://localhost-itakanata :D
   

Сподели

Вчитување...