Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PHP WebSite

Статус
Затворена за нови мислења.

Mason

Intern
6 август 2007
2
0
Pozdrav do site jas sum nov clen i sakam da gi zamolam clenovite na forumot za pomos. Vaka.
Portalot kajgana, motika, tocka... znam deka e izraboten vo php no nekoi raboti ne mi se jasni. Znam deka php e programski jazik i sakam da znam vo koja programa se pravat tie php strani. Za php velat deka se pisuva vo notepad ama nemoze celiot portal da se izraboti vo notepad. I kako dodavate novi sodrzini a starite da se pomestuvaat nadolu avtomatski. (sigurno ne gi pomestuvate racno)
Znaci prasanjeto mi e vo koja programa treba da pravam website za da mozam da dodavam novi raboti i novoto da gi "gura" starite sodrzini nadolu i voedno sekoja novost da odi vo soodvetna kategorija i na koj nacin dodavate novi raboti na vakvite portali.

P.S. znam za joomla, mambo ect. ama sigurno kajgana i drugite portali ne se raboteni vo nekoja od tie programi zatoa sto tie ne nudat nekoi golemi moznosti za dizajn.

Molam za pomos
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Не е точно дека Joomla не нуди големи можности за дизајн. Според тоа што ти го бараш, би ти препорачал да започнеш токму со Joomla.

Можеш да започнеш и со сопствен сајт, тогаш би ти препорачал да отидеш на php.net за документација, а било кој едитор ќе ти заврши работа. Dremweaver има одлична поддршка која ќе ти помогне лесно да направиш frontpage, додека за администрацијата малку ќе се помачиш. Ќе треба да поднаучиш и MySQL, Apache.

Или, сепак да инсталираш една Joomla, да ја научиш, па ако имаш специфични барања да си испрограмираш сопствена компонента или модул во веќе постојната рамка. Ќе заштедиш доста време.

И еден куриозитет:

© 2005-2007 Tocka.com.mk - Страницата се прикажа за 33.123 секунди.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Горенаведените портали се custom made со цел да не бидат подложни на напади, да имаат што помалку bugs и непотребни работи :)

Конкретен одговор: PHP како програмски јазик и MySQL бази на податоци.
Ако сакаш да изработиш контент менаџмент систем од 0 најдобро ти е да почнеш со PHP. Самата скратеница на PHP кажува за што се работи (Hypertext Preprocessor)
Значи, горенаведените се состојат од сајтот што е видлив (кој се генерира) и администраторски панел во кој се додаваат содржините и новостите.

Кога со твојот прелистувач ќе отвориш сајт сличен на горенаведените, php кодот читајќи ги базите со податоци специјално за тебе генерира html код кој ти го гледаш визуелно во вид на слики/текст/звуци (пократко неможев да го кажам ова)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Уште нешто, Ruby on Rails e доста добро и модерно, премногу ја олеснува работата на програмерот а сепак е моќно :D

И да, морам да издвојам еден цитат за Ruby од страна на креаторот

Often people, especially computer engineers, focus on the machines. They think, "By doing this, the machine will run faster. By doing this, the machine will run more effectively. By doing this, the machine will something something something." They are focusing on machines. But in fact we need to focus on humans, on how humans care about doing programming or operating the application of the machines. We are the masters. They are the slaves.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Со една забелешка, Ruby on Rails е многу повеќе ориентиран кон изработка на Web 2.0 и Software-as-a-Service апликации, додека на пример Python/Django е новата мода во CMS светот. http://kajmakot.softver.org.mk е изработен во Django.

Напомена - за RoR, Django или Java платформи ќе ти треба сервер (virtual / dedicated). Така да за почеток, сепак PHP е добар старт. Ја имаш таа предност да почнеш доцна, па учи го директно PHP5, многу е поприбран и поблиску до модерните концепти на програмирање иако без помош на некој фрејмворк сеуште не работи според Model/View/Controller системот на апстракција.

Или пак да не те удавам, сепак да си ставиш една Joomla па по пат да учиш едно по едно.
 

Mason

Intern
6 август 2007
2
0
fala vi na site mnogu. mislam deka tuka na it dobiv najdobar mozen odgovor iako go postaviv istoto prasanje na poveke forumi. pa zatoa sakam da ve prasam nesto drugo. mozebi za ova treba nova tema ama mislam da ne trubime postojano za se novi temi so po 5-6 posta tuka da go prasam i za ova. ako mislite deka treba nova tema otsecete go ovoj post slobodno.

rabota e sega. Kako na primer imam web hosting www.nesto.com i sto treba da instaliram za da imam mail na pr. [email protected]. toa mislam da predlozite nekoj webmail klient.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Тоа ќе го реши твојот хост. Ќе добиеш готов систем за креирање и читање на e-mail.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.035
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно