• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PHP со Apache ?

Статус
Затворена за нови мислења.

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Дај напишете како се инсталира и конфигурира ПХП со Апаче сервер .Ја иамам инсталирано ама све во еден пакет што иде.Сакам вака посебно .Пробав нешто ама незнам кај да ги ставам фајловите за после да ги стартувам преку //localhost
Сега зависи на каков систем сакаш да го инсталираш дали е тоа на windows или пак е Linux. За Linux ништо посебно тие едноставно ти идат со инсталацијата, за Windows потребно е да ги симнеш Apache од www.apache.org и PHP4/PHP5 од www.php.net. За понатаму имаш се што ти е потребно во README и во двата паќети.
За сместување на датотеките во папката од каде што треба да чита Апачето потребно е да видеш во конфигурациската датотека на Апаче која што се вика httpd.conf и во неа тражи го делот кој што се вика DocumentRoot
Пр. DocumentRoot /var/www/html #Linux
DocumentRoot "C:/www/papka/koja_ima/php_datoteki" #Windows

Ништо посебно, само прочепкај по README и се ќе ти биде јасно.
Поздрав.
 

eAbacus

Intern
26 март 2007
16
0
A da probas so EasyPHP, ako veke si pocetnik? Ima se sto ti e potrebno. I PHP, i Apache i MySQL
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
За да не се мачиш симни си аppserv - дефинитивно најдобриот сервер со apache најнов + php најнов + mysql најнов
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,858
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно