1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[PHP снипет] конвертор Латиница во Кирилица!

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 31 Јануари 2017.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,284
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не додавам ништо, само ќе кажам дека 4 часа утепав да го смислам го*ново од 20 линии. :D
  Еве што добивате:
  // input: test
  // output: тест
  Untitled.png
  PHP:
  function convertToCyrillic($string){
     
  $cyrillicSingle = array(' ' => ' ''A' => 'А''B' => 'Б''V' => 'В''G' => 'Г''D' => 'Д''E' => 'Е''Z' => 'З''I' => 'И''J' => 'Ј''K' => 'К''L' => 'Л''M' => 'М''N' => 'Н''O' => 'О''P' => 'П''R' => 'Р''S' => 'С''T' => 'Т''U' => 'У''F' => 'Ф''H' => 'Х''C' => 'Ц''a' => 'а''b' => 'б''v' => 'в''g' => 'г''d' => 'д''e' => 'е''z' => 'з''i' => 'и''j' => 'ј''k' => 'к''l' => 'л''m' => 'м''n' => 'н''o' => 'о''p' => 'п''r' => 'р''s' => 'с''t' => 'т''u' => 'у''f' => 'ф''h' => 'х''c' => 'ц');
  $cyrillicSpecial = array(' ' => ' ''Gj' => 'Ѓ''Zh' => 'Ж''Dz' => 'Ѕ''Lj' => 'Љ''Nj' => 'Њ''Kj' => 'Ќ''Ch' => 'Ч''Dzh' => 'Џ''Sh' => 'Ш''gj' => 'ѓ''zh' => 'ж''dz' => 'ѕ''lj' => 'љ''nj' => 'њ''kj' => 'ќ''ch' => 'ч''dzh' => 'џ''sh' => 'ш');
     
  $a str_split($string);
     
  $indexed = array(); $i 0;
     foreach(
  $a as $c){ $indexed[$i] = $c$i++; }
     
  $a "";
     foreach(
  $indexed as $key => $value){
         if(isset(
  $indexed[$key+1])){ $temp $indexed[$key] . $indexed[$key+1]; } else{ $temp $indexed[$key]; }
         if(isset(
  $cyrillicSpecial[$temp])){ $a .= $cyrillicSpecial[$temp]; $indexed[$key+1] = ""; } else{ $a .= $indexed[$key]; }
     }
     
  $a str_split($a); $b "";
     foreach(
  $a as $c){ if(isset($cyrillicSingle[$c])){ $b .= $cyrillicSingle[$c]; } else{ $b .= $c; } }
     return 
  $b;
  }
   
  Последна промена: 31 Јануари 2017
  hbushi, JensenInterceptor и на krema им се допаѓа ова.
 2. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  258
  224
  17 Септември 2012
  Машко
  Ете нешто и од мене

  PHP:
  <?php
      
  function mktoen($str){
          
  $tr = array("А"=>"a""Б"=>"b""В"=>"v""Г"=>"g""Д"=>"d""Ѓ"=>"gj""Е"=>"e""Ж"=>"zh""З"=>"z""Ѕ"=>"dz""И"=>"i""Ј"=>"j""К"=>"k""Л"=>"l""Љ"=>"lj""М"=>"m""Н"=>"n""Њ"=>"nj""О"=>"o""П"=>"p""Р"=>"r""С"=>"s""Т"=>"t""Ќ"=>"kj""У"=>"u""Ф"=>"f""Х"=>"h""Ц"=>"c""Ч"=>"ch""Џ"=>"dz""Ш"=>"sh""а"=>"a""б"=>"b""в"=>"v""г"=>"g""д"=>"d""ѓ"=>"gj""е"=>"e""ж"=>"zh""з"=>"z""ѕ"=>"dz""и"=>"i""ј"=>"j""к"=>"k""л"=>"l""љ"=>"lj""м"=>"m""н"=>"n""њ"=>"nj""о"=>"o""п"=>"p""р"=>"r""с"=>"s""т"=>"t""ќ"=>"kj""у"=>"u""ф"=>"f""х"=>"h""ц"=>"c""ч"=>"ch""џ"=>"dz""ш"=>"sh");
          return 
  strtr($str,$tr);
      }

      echo 
  mktoen("ОВА Е ТЕСТ");
      
  ?>
   
  hbushi, krema и на Pulse им се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,284
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Аха ова е обратно :D Таман инверзна функција да додадам и ќе пребарува како и да напишеш :D
  кул :p
  Untitled.png
   
  Последна промена: 31 Јануари 2017
  На stevo15 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  258
  224
  17 Септември 2012
  Машко
  Не заприметив мислев иста функција имат, иначе да можиш таква опција :D
   

Сподели

Вчитување...