• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PHP script PRINT web

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Правам една страна и сакам на страната да има функција да се печати одреден текст од страната или да се пушта на е-маил
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Превише општо прашање.

За печатење не ти треба php скрипта. Тоа се решава со css. А за праќање на маил.... што е проблем?

Овде имаш скрипта за праќање маил, па малце модифицирај. Дали прикаска ти е у база или ....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Превише општо прашање.

За печатење не ти треба php скрипта. Тоа се решава со css. А за праќање на маил.... што е проблем?

Овде имаш скрипта за праќање маил, па малце модифицирај. Дали прикаска ти е у база или ....
не ми е во база.А за печатењето можиш да објасниш малце
можи е малце глупо прашањето
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Ќе треба да направиш посебен CSS фајл кој ќе се однесува само за принт.

Битен дел од линкот е media="print", кој кажува дека тој CSS се однесува само за принт.

Код:
<link rel="stylesheet" href="print.css" type="text/css" [B]media="print"[/B] />
Во него ќе треба да ги тргниш непотребните сликички/позадини и други работи кои мислиш дека нема потреба да се принтат.

пример:
Код:
#menu {	display: none; }
#header { background: none; }
линковите треба да бидат видливи на листот:
Код:
a:link:after, a:visited:after { content: " (" attr(href) ")"; }
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Правам една страна и сакам на страната да има функција да се печати одреден текст од страната или да се пушта на е-маил
Код:
<form>
<input type="button" value="Print This Page" onClick="window.print()" />
</form>
Најдобро е да генерираш прво сајт само со главните информации кој треба да се испринтат нешто како преглед и оваа функциија
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Код:
<form>
<input type="button" value="Print This Page" onClick="window.print()" />
</form>
Најдобро е да генерираш прво сајт само со главните информации кој треба да се испринтат нешто како преглед и оваа функциија
Баш тоа пишуваме јас и Delicon. Нема потреба да се генерира сајт. Тоа е погрешна метода. За тоа е наменет CSS.

Значи, на страната имаме два CSS фајла. Едниот дефинира изглед на дизајн, другиот на принт.

Еве едне пример у живо http://files.dalibor-sojic.info/gvko/index.php/mk/

Иди принт превју да видиш што ќе добиеш.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Баш тоа пишуваме јас и Delicon. Нема потреба да се генерира сајт. Тоа е погрешна метода. За тоа е наменет CSS.

Значи, на страната имаме два CSS фајла. Едниот дефинира изглед на дизајн, другиот на принт.

Еве едне пример у живо http://files.dalibor-sojic.info/gvko/index.php/mk/

Иди принт превју да видиш што ќе добиеш.
Треба да се запрашаш дали знае CSS кога прашва за две најобични нешта
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Треба да се запрашаш дали знае CSS кога прашва за две најобични нешта
А што повеќе му се исплаќа?

Да земе секоја страна да ја прави по ново, само за принт,
или пак да научи само 5 обични реда CSS код кои му се потребни да ги напише за да функционира на сите страни? :glavaodzd:

едит:
па и ако незнае, затоа е форумов, нека праша ;)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Штом не знае ни тоа ни тоа, нека научи правилно како треба. Кога научи правилно после е поедноставно.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
А што повеќе му се исплаќа?

Да земе секоја страна да ја прави по ново, само за принт,
или пак да научи само 5 обични реда CSS код кои му се потребни да ги напише за да функционира на сите страни? :glavaodzd:

едит:
па и ако незнае, затоа е форумов, нека праша ;)
Тој си знае
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,664
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно