PHP проблем ...

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Здраво,имам проблем со PHP скрипта,кога ке внесам збор во формата,не ми ја покажува акцијата од формата,односно текстот што треба да се покаже,еве го кодот :

Html :

PHP:
<form method="POST" action="akcija.php">

Vaseto ime : <input type="text" name="korisnik">

<br/>

<input type="submit" value="Kazi Zdravo">

</form>

PHP :

PHP:
<?php

print "Zdravo, ";

print $_POST['korisnik'];

print "!";

?>
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
529
delicon.mk
Пробај вака:

form.php
---------------
<?php

if (isset($_POST['korisnik'])) { // проверка дали "korisnik" е сетиран
echo "Zdravo " . $_POST['korisnik'] . "!";
}

?>

<form name="loginform" action="form.php" method="post">
<label>Username: <input type="text" name="korisnik" /></label>
<input type="submit" name="submit" value="Kazi Zdravo" />
</form>
---------------
 
1 октомври 2008
278
9
чекај бе човек,дали фајловите ти се уплоадирани на сервер или користиш некој програм за тестирање , ПХП офлине не работа

едит : и кажи што грешка ти дава
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм го пробувам на мојот компјутер преку програмот EasyPhp бтњ,сум пробал други скрипти да инталирам,на пр. џумла и сака,а ова неќе :lut2:
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
529
delicon.mk
Што ти јавува? Ерор? Нешто друго?
Имаш инсталирано веб сервер?
Моето мора да работи, го тестирав.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ништо кога пишувам име,се појавува истата страна,како да стискам на рефреш :lut2: Излгеда не ми е добро нешто со серверот,кажи ти што користиш ?
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
529
delicon.mk
Ништо кога пишувам име,се појавува истата страна,како да стискам на рефреш :lut2: Излгеда не ми е добро нешто со серверот,кажи ти што користиш ?

Користам XAMPP.
Инсталирај го, па пробај, или пак пробај негде на интернет.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм ова работи и на EasyPhp,да не е поради тоа што хтмл документот мие со .хтмл екстензија а не .пхп ?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мислиш првиот документ, каде што ти е формата, каде ти го повикува akcija.php?
Нема врска тој со која екстензија е.
Како што рекоа најверојатно имаш проблем со серверот. Што користиш?
Пробај со друг php фајл да видиш како работи.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Па реков дека работи скриптата на спиро_дт на мојот сервер,значи не е до серверот :)
 
1 октомври 2008
278
9
Стане , па твојата скрипта е идентична со мојата само разликата е што јас наместо да го крстам текст боксот “корисник„ јас го крстив „текст1“..
Сигурно имаш проблеми со програмата за емулирање ПХП сервер, бробај директно на интернет .
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм добро,ке пробам подоцна,бтв ме зачуди,оти други скрипти сака,џумла сакаше,и твојата сакаше :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Со EasyPhp не,со XAMPP сеуште не сум пробал,кога ке пробам ќе ви кажам :)
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Primerot na Delicon e soodveten, i da za da ti raboti kako shto treba ekstenzijata treba da e .php i celiot primer da e vo eden ist fajl(Primerot na Delicon).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,002
Мислења
869,915
Членови
30,331
Најнов член
grunf
На врв Дно