1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PHP прашање

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Xenor, 2 Август 2011.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  На веб странава имам еден статички дел и еден динамички дел т.е навигациско мени со одреден од странава што се менуваат само. Како да направам статичкиов дел да не го копирам на секое и да не му правам require_once на секое да дефинирам кој дел ќе биде статички со некој код. Дали има некој начекано како да го направам тоа?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Да пообјаснам тоа што сака Fatal1ty_ да каже :)... Тие делови што се статички ќе си ги ставиш во посебен фајл и само ќе си ги инклудуваш... Да кажеме вака ти изгледа:
  <html>
  <head>
  </head>
  <body>
  html static parts
  <?php
  dynamic php
  ?>
  other static html
  </body>
  </html>

  Можеш во еден фајл, да кажеме header.php да ставиш:

  <html>
  <head>
  </head>
  <body>
  html static parts

  во еден footer.php да ставиш:

  other static html
  </body>
  </html>


  и после во секоја страна само да го имаш динамичкиот дел:
  <?php require('header.php');?>
  <?php
  dynamic php
  ?>
  <?php require('footer.php');?>

  и толку... и сите промени што ги правиш во header.php и во footer.php ќе се одразат на сите страници каде што се инклудувани...
   
 4. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Fala na preporakite ali prethodno spomnav deka ne mi vrsi rabota koristenje na bilo koj od niv t.e include, require, require_once i include_once.
   
 5. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Жал ми е, освен тие работи нема ништо друго што би ти помогнало... Единствено да си ја правиш страната со ASP.NET каде што ќе си креираш master page и секоја страница што ќе ја правиш да се базира на тој master page.. Во принцип правиш include со тоа, ама ти не го пишуваш тој код, сам си се генерира...
   
 6. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ah ne koristam asp.net, ali najdov nacin za da go resam ova .
   
 7. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Па ако најде начин а да не користиш Include, сподели со нас... :)
   
 8. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  so DIRECTORY_SEPARATOR.
   
Слични теми
 1. AndrejGagale
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,175
 2. Tomekk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  910
 3. sini6a
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  769
 4. gorgi_selkov
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  939
 5. PsyShadow
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  925
Вчитување...

Сподели

Вчитување...