1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PHP Македонски Телеком

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од navigatorsk, 17 Јуни 2011.

 1. navigatorsk

  navigatorsk
  Intern

  5
  0
  17 Март 2011
  Lugje nov sum vo PHP ama praev skripta za sendmail i od telekom me izvestija deka nema da funkcionira bi moral da koristam nesto vakvo , no ne znam kako da go implementiram odnosno kako da ja napraam formata za da se povrze so ova cudo , i sto drugo bi mi bilo potrebno za da funkcionira. Ako ne vi e tesko da ve zamolam da napravite NAJEDNOSTAVNA forma za ova da funkcionira.

  ________________________________________________
  <?php

  $name = @$_REQUEST['name'];
  $last = @$_REQUEST['last'];
  $email = @$_REQUEST['email'];
  $message = @$_REQUEST['message'];

  $finishedMessage = "$message \n\nName: $name \n\nLast name: $last \n\nE-mail: $email \n\

  function SendMail($ToName, $ToEmail, $FromName, $FromEmail, $Subject, $Body, $Header)
  {
  $SMTP = fsockopen("smtp.t-home.mk", 25);
  if(!$SMTP)

  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);

  fputs($SMTP, "HELO Imeto_na_domenot\n");
  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);
  fputs($SMTP, "MAIL FROM: <$FromEmail>\r\n");
  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);
  fputs($SMTP, "RCPT To: <$ToEmail>\n");
  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);
  fputs($SMTP, "DATA\n");
  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);
  fputs($SMTP, "From: $FromName <$FromEmail>\n");
  fputs($SMTP, "To: $ToName <$ToEmail>\n");
  fputs($SMTP, "Subject: $Subject\n\n");
  fputs($SMTP, "$Body\r\n.\r\n");
  fputs($SMTP, "QUIT\n");
  $InputBuffer = fgets($SMTP, 1024);

  fclose($SMTP);
  return true;
  }

  $do_ime = "Martin";
  $do_email = "[email protected]"; //

  $od_ime = $name . " " . $last; // Imeto na toj sho prakja so mesto izmegju ime i prezime -
  $od_email = $email;


  $response = SendMail("validen_mail_acaunt", "validen_mail_akaunt", "Proba T-Home", "mail_akaunt", "Online Kontakt", $finishedMessage, "");

  if(!response) echo "Message sending failed!";
  ?>
  __________________________________________________
   
 2. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Брату ептен си заглавил со функцијава... ај ако сакаш да ти дадам готова класа за smtp прати ми во ПП мејл и ќе ти пратам класата и пример како се користи...
   

Сподели

Вчитување...