• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PHP int konverzija

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
PHP int конверзија

Код:
<?php
*a = (int)("543ad45");
echo *a; //ќе испечати: 543
?>
Код:
<?php
*a = (int)("[COLOR="Red"]0[/COLOR]543ad45");
echo *a; //ќе испечати повторно: 543
?>
наместо * треба да има долар.

Што сакав да прашам...
Дали е можно некако да се конвертира string во број но притоа да може да започнува и со '0' ? :ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,075
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно