• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PHP или ASP ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zajko

Intern
26 мај 2009
84
1
Научив да правам HTML страни, сега сакам да научам нешто повеќе.

PHP или ASP?

Што е подобро?
Што е полесно?
Што е побарано?

:):)):ha::rolleyes::zbunet3::)
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,133
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Тука можеш да видеш кој се разликите помеѓу PHP и ASP
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
PHP. Зошто ?

http://en.wikipedia.org/wiki/PHP

ПХП е бесплатен, голема подршка, значи голема заедница позади него. На секој ОС работи и .... гуглај.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Зборував со еден професор на факултет во врска со ова прашање. Ми рече дека АСП е подобро од ПХП, сепак платено си е платено. АСП во споредба со ПХП еволуира, бидејќи за него се плаќа. А ПХП не оди напред поради тоа што го прават за џабе.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Зборував со еден професор на факултет во врска со ова прашање. Ми рече дека АСП е подобро од ПХП, сепак платено си е платено. АСП во споредба со ПХП еволуира, бидејќи за него се плаќа. А ПХП не оди напред поради тоа што го прават за џабе.
Тотално си грешка.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
954
380
delicon.mk
Зборував со еден професор на факултет во врска со ова прашање. Ми рече дека АСП е подобро од ПХП, сепак платено си е платено. АСП во споредба со ПХП еволуира, бидејќи за него се плаќа. А ПХП не оди напред поради тоа што го прават за џабе.
Како мислиш ASP еволуира, а PHP не оди напред поради тоа што го прават за џабе?

Дали PHP не оди напред или ASP? Моментално повеќето сајтови се PHP. :ha:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Тоа беше мислењето на професорот кога ја чепнав таа тема. Јас си го држев ставот за PHP, и истото што го кажа ти Деликон... дека повеќето страни се PHP.
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
43
PHP оди напред. Јас лично досега сум работел на ASP.net платформата но сега летото се префрлам да учам PHP. Во asp.net се инвестира повеќе но сепак PHP не заостанува. Секој си има своја гледна точка за темата.

Земи да учиш што сакаш. Доколку научиш нешто лесно е да се префрлиш на другото различна е само синтаксата :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Арно што си научил ХТМЛ сега земи научи и ЦСС ако сакаш да правиш добри страни па после учи ПХП :))
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
43
Да да прво каскаден стил... html е ништо во споредба со css-от. Поздрав
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
805
217
Најдобро е Java со некоја RIA платформа како Echo2; ZK и слични на неа. Програмскиот дел е како да правите десктоп апликација и притоа не мора да се замарате со Request или Response и слични такви поими, посебно е добро за луѓе што незнаат да прават web апликации. Инаку големи enterprise проекти се изработуваат во Java EE или нејзина замена во други платформи што е Spring
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Ако бираш помеѓу php и ASP, подобро за почеток и по едноставно и подобро ти е php. Исто така како алтернатива на php би ти го препорачал Python кој е за почетници доста полесен, а во него можеш да изработуваш и web апликации и desktop апликации, со еден збор е доста по универзален и по среден од php.
 

eldiablo

Баниран/a
21 октомври 2008
820
48
ASP и PHP ти се како 50 Cent и Kool G Rap :)). ASP ти е комерцијала, PHP ти е old school. Инаку php ти е поблизок до C/C++/Java така да ако знаеш desktop програмирање не би било проблем да го научиш PHP.

Поздрав.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
ASP и PHP ти се како 50 Cent и Kool G Rap :)). ASP ти е комерцијала, PHP ти е old school. Инаку php ти е поблизок до C/C++/Java така да ако знаеш desktop програмирање не би било проблем да го научиш PHP.

Поздрав.
Ne mi e jasno od kade toj zakluchok deka PHP e oldschool koga celo vreme izlagaat novi verzii i se updejtuva redovno a duri i od prelazot na php vo 5ta verzija go napravija Object Oriented kade shto ASP ne e. Isto taka nemozesh da kazesh deka ASPto e komercijala bidejki i PHPto e mnogu zastapeno ako ne i povekje.

E sega prashanjeto e malce nejasno dali se misli samo za ASP ili ASP.NET bidejki ima ogromna razlika. Ako e samo ASP togash mozheme da kazheme deka ASP e oldschool i poretko se koristi vo deneshninata kade shto PHP e mnogu pozastapen a isto i ASP.NET. ASPto bi ti preporachal da go iskluchish od temava i da go zamenish so ASP.NET. A pomegju ASP.NET i PHP Shto i da izberesh nema da zazhalish, samo prashanjeto e kolkav ljubitel si na microsoft.

PHP to raboti na sekoja platforma i e mnogu poednostaven za setiranje.

Pozraf.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Од моја песпектива јас би избрал PHP. Зошто бидејќи АСП работи само на виндовс и од тука почнуваат проблемите. Вондовс серверите се далеку понестабилни, понебезбедни и послапи за одржување за разлика од Linux. Друга ситуација почнеш свој бизнис со Web design и тако даље. И сега кога ќе му кажеш на муштеријата дека треба да плати 10%-20% поскап хостинг бидејќи страната му е правена во незнам што(90% од муштериите што ке ги добиешне се едуцирани во поглед на инфотматичката технологија) тој ќе мисли дека ти си крив нешто. Да не зборуваме за тоа дека ПХП има далеку поголема заедница, дека не треба да платиш ништо за да го користиш легално(освен струајта за компјутерот)и дека 99% од страните на интернетот се правени во него. Мислам дека низ целата тема ти дадовме доволно факти и информации за да се одлучш за ПХП.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,089
Мислења
838,220
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно