• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PHP Frameworks - Biranjeto na vistinskiot

Gonzich

Intern
28 март 2008
4
1
Iskreno bravo za sajtov, se raduvam koga ke vidam dobri makedonski sajtovi bez razlika na koja skripta se baziraat, ili dali se napisani "from scratch".

Decki, sakam da prasam dali nekoj od vas raboti ili probuva da raboti so nekoj od poznatite php frameworks ?

Jas go koristam Zend Framework-ot, i sega za sega me odusevija deckite (iako vazat za lideri vo PHP) kolku dobro gi sredile klasite, megjutoa me interesira vase iskustvo so drugi, kako phpCake, Symfony Project i slicno.

Ako nekoj e zainteresiran za kratki tutoriali ili pomos so Zend Framework pisete tuka :bravo:
 

glavince

Intern
9 мај 2008
11
2
Баш ме заинтересира темава.
Оддамна го имам данлодирано Зенд но не ми останало време да го проучам.
Ако може еден брз основен вовед?
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Dechki daj be ne se furaj

Dechki aj be ne se furaj mnogu sea, demek glejte me mene ja ne sum obichen smrtnik, ja rabotam so frameworks! Daj raboti si bez komplikacii kako i site :ua:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
LoL.. @PBaller
Многу лош коментар.. Gonzich културно и едноставно си праша..
Ако имаш некакво искуство и ако сакаш нормално објасни.. Нема потреба од такви коментари.

ps. Temava e otvorena 29-03-08.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
Dechki aj be ne se furaj mnogu sea, demek glejte me mene ja ne sum obichen smrtnik, ja rabotam so frameworks! Daj raboti si bez komplikacii kako i site :ua:

леле бе луѓе од кај ги откопувате темите :)):)) ајде нека некој мод или админ седне и нека ги затвори постарите теми за кои мислис дека нема потреба да се откопуваат како оваа на пример:LOL:
 
1 август 2009
4
2
Zend framework е повеќе за професионални и поголеми проекти, мислам дека IBM користат Zend framework. Јас лично преферирам CodeIgniter бидејќи е најфлексибилен од сите, дозволува голема слобода во работата бидејќи поголемиот дел од кодот е твој а со тоа се учи повеќе PHP.Исто имам пробано CakePHP, добар е, само содржи многу правила и конвенции и не е флексибилен. Исто користев Kohana која е иста како CodeIgniter, но само за PHP5, но документацијата нивна е срање, ќе треба да учиш од сорс кодот.
Поздрав
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
И од мене Зенд добива глас.
Балгодарение на тебе CodeIgniter (одлично функционира со smarty што се вели не дека му треба, но не си сам) добива на глас за мали проекти.
Zend e огромна машинерија Комарец не се пука со топ! (Мислам дека така беше)
 

ribe

Intern
12 октомври 2008
9
1
www.linkedin.com
Rabotam so CodeIgniter, pa uste malku da go pofalam :D.
Ima mnugu dobar forum i aktivna zaednica. Za desetina minuti se pojavuvaat odgovori na postavenoto prasanje.
CI e osnova za razvoj na CMS ExpressionEngine 2.0, i dvata se proizvodi na ista firma. Najavuvaat deka ke mozi da se raboti so niv vo kombinacija, sto otvara monogu moznosti.
Ovde se falat samite tie:
http://expressionengine.com/blog/entry/expressionengine_20_fully_codeignited/
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
На времето сум гласал за Зенд... меѓутоа како што рече NoLander, многу е гломазен...

Сега сум CodeIgniter didicated.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно