• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[PHP] banner-grabber

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mount_doom

Баниран/a
4 јануари 2008
12
0
Sakav da napravam banner-grabber u PHP...probav ama ne raboti kako shto treba...Imav namera ovo j banner grabber da moze da go koristam za da vidam shto daemon i koja verzija na bilo koj port na serverot....Ako imate podobar, ili znaete kako moze da go podobram, pisete mi...

function get_server_software($domain) {
$fp = fsockopen($domain, $port, $errno, $errstr, 1);

if (!$fp) {
return("");
}

else {
fputs($fp, "HEAD / HTTP/1.1\r\nHost: " . $domain . "\r\n\r\n");

while (!feof($fp)) {
if (preg_match("/\bServer:/", $server = fgets($fp, 256))) {
fclose($fp);
return(substr($server, 8, -2));
}
}

fclose($fp);
}
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,948
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно