• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Photoshop Туторијал - Направете “рамка“

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
1. Отворете ја сликата која сакате да ја обработувате.
2. Направете нов лајер со име “Frame“. И преместете год над оригиналот доколку не е таму...


3. Изберете Polygonal Lasso Tool и направете ја посакуваната селекција околу сликата (мора да бидете на “Frame“ лајерот). Потоа, идете Select -> Inverse за да ги селектирате само рабовите...

Hint: доколку сакате цртите да ви бидат прави, при влечењето држете го претиснато копчето Shift.

4. Земете некоја Sparkle или Chaotic четка и слободно ишарете го селектираниот дел.
5. Сега доаѓа најлесниот дел.Кликнете двапати на лајерот Frame и внесете ги следните вредности:


6. Одете Image -> Adjustments -> Hue/Saturation и внесете ги следните вредности:(не кликајте на Colorize)
Hue: 29
Saturation: 68
Lightness: -73

7. И на крај можете да избришате некои делови од делот од рамката, доколку сакате да направите некакви дупки и др. работи...

Еве што ми излезе на мене:

Само малце ја утнав работата на десната страна, многу простор оставив и од долу и од страната...

Утре ќе има и видео туторијал од ова...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно