• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Photoshop tutorijal - Lightning Strike

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Еве ви туториал за громотевица:

Во овој туториал ке ви покажам како да направите громотевица односно светкавица. Туториалот јас го нарекувам Lightning Strike.
1. Отворете нов лист, пример 400x300

2. Направете Filter > Render > Clouds


3. Направете Filter > Render > Difference Clouds

4. Отворете го прозорецот Image > Adjustments > Levels и направете како на сликата.
5. Сега повторно направете Filter > Render > Difference Clouds

6. По ваша потреба избоите ја сликата со Image > Adjustments > Hue/Saturation.

7. Еве како на мене ми испадна.


НАПОМЕНА:
1. Сликата нема теоретски шанси да ви испадне како на туториалот бидејки облаците (Clouds) се распоредуваат различно секој пат.
2. Кога го праите сето тоа, ресетирајте ги боите на црна и бела.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
da vo pravo si ama vaka ke se dobie izgled na nebo samo malce loso ispadna inace ako probuvate 2-3 pati ke izleze epten ubavo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,269
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно