• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Photoshop tutorial - Abstract

Статус
Затворена за нови мислења.

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.106
581
delicon.mk
Кога ќе го завршите туторијалот, ќе треба да добиете нешто вакво:
abstr0_delicon.jpg


01. File - New - 700 x 500
02. Ресетирате ја палетата со бои со притискање на D.
03. Офарбете ја позадината со црна боја. (Alt + Backspase)
04. Направете дупликат на тој layer. (Ctrl + j)
05. Изберете Filter - Render - Lens Flare. Оставете ги дефолтните подесувања (Brightness: 100%, Lens Type: 50-300mm Zoom).
abstr1_delicon.jpg


06. Потоа изберете Filter - Sketch - Chrome Detail: 7, Smoothness: 5
abstr2_delicon.jpg


07. Сменете blend mode во Lighten.
abstr4_delicon.jpg


08. Направете дупликат на тој layer 3-4 пати.
09. За сите layer-и (освен за позадината) направете го следното:
Filter - Distort - Wave, кликнете на Randomize се додека не добиете нешто по ваша желба.
abstr3_delicon.jpg


10. Селектирајте некој од layer-ите и ротирајте го за 180° или пак Flip Horizontal/Vertical. (Edit - Transform - Rotate 180° или Edit - Transform - Flip Horizontal/Vertical)
11. Одберете го најгорниот layer и додадете Hue/Saturation (Ctrl+u) со подесувања:
Најпрво селектирајте Colorize, Hue: 0, Saturation 57, Lightness: 0. (или пак нешто по ваша желба)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Dobar tutorial :bravo:
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Супер туторијал. Се надевам дека ќе има уште многу-многу такви туторијали од тебе... Во темата “Ваши фотошоп креации“ ќе можете малце покасно да видите што излезе од мене :):bravo:
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=8gDbfjIOER4[/ame]

Уште на почеток ја згрешив, наопаку ја почнав работата :) на сите Rotate 180... И на крајот ми текна дека требаше да направат Filter -> Distort -> Wave = Randomize па да ротирам за 180 степени... али јбг.. :ermm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.220
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно