1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Photoshop проблем со PNG

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од TylerMkD, 6 Март 2019.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,938
  3,150
  7 ноември 2014
  Машко
  Веројатно ја отварам темава на вистинско место - од пред некој ден имам мал проблем со Photoshop CC 19.0...

  Кога зачувувам содржини во PNG формат, processor usage рипа на 100% и ако сликата е над 5мб, се закочува цел компјутер на неколку секунди (до 30 на поголеми слики).

  Конф е i5 4690k, 16GB DDR3, RX470...

   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #6 од Gaston, 6 Март 2019
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,938
  3,150
  7 ноември 2014
  Машко
  Дап...

  Едит - претходно се беше во ред, ова почна од пред 5-6 дена.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  400
  280
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Scratch disk - ова/она, на вистинското место е - на SSD-то?

  Многу менува работа ова, во случај да не е...
   
 6. Roncic

  Roncic
  On your way to fame

  615
  640
  7 Јули 2012
  Машко
  Види колку рам имаш доделено на Ps-to.
   
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,196
  2,180
  9 Февруари 2011
  1. Да не смени нешто во сетирањето на PNG? Компресијата да не си ја стаил на максимум? Пробај без компресија.
  2. Да не ти се апдејтнал PS па да сменил самиот нешто во алгоритмите на сејвање?
   
  omegaRED, Sharlovski, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,811
  4,984
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Нормално е да го терети 100% процесорот за PNG. А, посебно за поголеми слики
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,938
  3,150
  7 ноември 2014
  Машко
  Se pojavi pred 5-6 dena i e celosno zakocuvanje na sistemot. Nikogas ne bilo vaka, a rabotam so PS so godini
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,035
  11,884
  2 Август 2012
  Машко
  High CPU usage due to CEPHtmlEngine

  Исто така прове Cache Levels и Cache Tile Size во перформанси и за проба употреби Edit > Purge > All пред да сејваш.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  239
  5 ноември 2013
  Машко
  А да пробаш друг фотошоп, да не се е секнал кракот?
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Хахаахахах, симни си CC 2015 и ќе лета :D:D
   
  На prichina и TylerMkD им се допаѓа ова.
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  894
  761
  2 Јануари 2012
  Машко
  проба да ресетираш преференци ако немаш нешто посебно зачувано што ти треба?
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,938
  3,150
  7 ноември 2014
  Машко
  Ме спаси, заборавив комплетно дека ги сменив сетинзите при зачувување на PNG (smallest file size) кога експортирав леери за Google Web Designer.
   
  Gaston, Sharlovski и на psyside им се допаѓа ова.
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,184
  3,492
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Абе вие ги купувате или ги дисреспектирате креаторите?
   
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  594
  249
  10 Април 2011
  неможе да се купи, само се рента.
   
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Ја. Во право си.
   
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,811
  4,984
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :) CS2 мислам дека е безпари :)
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,811
  4,984
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Треба другпат подобро да формулирам одговори, меѓутоа некогаш кога реплицирам ги земам во предвид некои добри одговори и се надоврзувам, ама не спомнувам :) Во секој случај, сега пак да ги вратиш сетинзите за подобрa и помала компресија на PNG, пак ќе ти се кочи PC-то....барем сега знаеш дека некои задачи се heavy tasking за било каков компјутер...тоа сакав само да ти напоменам :)
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...