• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Photoshop Постер, помош

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Дечки, ај ве молам некој нека ми даде некоја идеја што да направам на постеров, ептен ми е тапа некако, ич не ми се свиѓа... Првпат праам вакво нешто и нешто не ми е по ќеиф. Ај ако може барем идеја некоја што да направам за да го живнам малце постеров...

еве линк од она што е направено до сега: http://i232.photobucket.com/albums/ee7/Ibrakadabra8/itcommk.jpg

Итно е...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Убаво од тебе што си се потрудил, фала многу... финтата е што ќе треба да го принтам во А3 формат, а сликата јас што ја ставив е далеку помала, така да ќе треба да ти ја пратам сликата во правилниот формат за да се направи нешто...
Јас сакам нешто да се додаде на таа горе постоечката што е... Вака ми е ептен просто, некој ефект ако ти падне на памет, што би личел на тој постер. Сликите да се спојат со прави линии, или буквите доле што се нешто да се потсредат... Просторот под логото да се исполни со нешто (појма немам што) и слично....

Значи сакам нешто да се направи, на постоечкиов флаер, како не би изгледал дека се ставени само сликите, напишан текст и толку...

Работава сакам нешто, а не знам што... Ајде тие што работат во Photoshop ваљда ќе смислат нешто :p

Поздрав
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
da da svakam.. mislev da dodavam nesto na slikata, del od nekoja druga slika, ili pak cela slika.. nekoj text.. nesto interesno... a za efekti e najlesno, a za textot- moze da se smeni ( druga boja, golemina, nasoka...). Ponekogas i jas ne znam sto sakam, i nikoj ne moze da mi ugodi :D ;), ali najde se pomos. :)
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Колку фотографии имаш направени лично ? Што од постеров мора да се превземе ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Е тоа е добро прашање... Што е поентата на месечината и ѕвездите...

Sonic, имаш некоја идеја? Кажи ми што би можел да направам на ова?? Ако ти паѓа нешто на памет кажувај...

Ако некој реши да помага нека кажува побрзо, пошо мене ова за утре ми треба... така да, ако мењам нешто, да мењам сега... Еве ја аплоудирам сликата, па ако успеам да го направам тоа (катастрофа интернет) ќе ставам линк, и ќе чекам помош...

Фала...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Смени фонт и зголеми ги буквите.

Набројаните факултети стави ги лево или десно наредени, со bullet пред нив.

Намали ја стрелката.

Тргни ја месечината - нема никаква поента за неа.

Додади сајт на европски, адреса и телефони.

А обиди се и на позадината да поработиш малку повеќе.

П.С. Не чекај друг да ти го направи, очекувај сугестии од другите, а сам ги имплементирај.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ibrakadabra aj daj mi ja slikata,ama bez toa mesecinite.Ke se obidam na napravam nesto,bidejki ti e za utre. :)
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Па ќе дојде некоја идеја ако ми кажеш поточно кои делови од постеров мора да си останат :bye1:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Ништо не мора да остане... само пошто ќе треба да се печати, сликите е препорачливо да останат (не можам да најдам други со слична резолуција), другото се може да се смени... Стрелката ми изгледа како интересен момент... е сега, фонтови чуда, тука сакам да се смени нешто... Јас во моментов аплоудирам .jpg слика од постерот, па се надевам ќе можеш нешто на неа да смениш... Бајаги е голема оригиналната слика (psd формат што е) и со мојов интернет до сабајле ќе чекам за да се аплоудира...
Еве ја сликата:

http://rapidshare.com/files/81951414/poster1223311908.jpg.html
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Ништо не мора да остане... само пошто ќе треба да се печати, сликите е препорачливо да останат (не можам да најдам други со слична резолуција), другото се може да се смени... Стрелката ми изгледа како интересен момент... е сега, фонтови чуда, тука сакам да се смени нешто... Јас во моментов аплоудирам .jpg слика од постерот, па се надевам ќе можеш нешто на неа да смениш... Бајаги е голема оригиналната слика (psd формат што е) и со мојов интернет до сабајле ќе чекам за да се аплоудира...
Дали е ова за комерцијални цели?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
- Ова е за семинарска работа, проект... Ќе се печати една копија само за да се покаже на професорот...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Вака а можеш ли позадината да ја уплоадираш ? не мора да е оригинална величина , чисто за концепт.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
само позадината ти треба?? Еве сеа ќе ја ставам... Логото, сликите не ти требаат? Кажи ми што ти треба, се ќе ти пратам : )) btw позадината ќе ја имаш за 5 мин.


Фала на помошта^^
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
само позадината ти треба?? Еве сеа ќе ја ставам... Логото, сликите не ти требаат? Кажи ми што ти треба, се ќе ти пратам : )) btw позадината ќе ја имаш за 5 мин.


Фала на помошта^^
да да и логото тогаш обавезно,па и сликите може максимална резолуција..

П.с. најубаво прати ми го целиот .псд фајл
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
целиот псд фајл е 50 МБ, ќе почнам да го аплоудирам, а кога ќе успеам да го аплоудирам не се знае... бајаги бавно оди тоа кај мене : ((( Значи без месечини, ѕвезди и слично.... Ќе потрае ова, ама ќе го ставам линк... (2 саата отприлика)

фала многу дечки....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Значи, многу време ќе требаше да се чека за да се закачи psd фајлот, па баталив тоа и одделно ги ставив 4те слики, поинтерот и логото. Позадината претходно ја закачив... Само А3 нека биде форматот, и позадината наместете ја... Друго се имате...

Адресата на универзитетот е
бул. ‘‘Климент Охридски‘‘ 68 Скопје тел. 3117 200 www.eurm.edu.mk

Овие податоци може да ги искористите...
Видете го она горе што ми е направено мене, пишани се факултетите одделно, тоа исто нека стои и мотото може да остане (Вложувам во себе)...
Додадете некои ефекти... со текстот, сликите и сл.


Линкот до позадината: http://rapidshare.com/files/81959165...sonic.jpg.html

Линкот до сликите: http://rapidshare.com/files/81968260/Poster.rar.html


Дечки фала ви многу на сите за помошта...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
@Stane
извини јас пак на rapidshare... абе пробав на photobucket, ама многу споро идеше... ваму демек побрзо ми се виде... Многу ми е лош интернетот, едвај и ваму истера некако...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Brat ja go pocnav plakatot se nadevam deka ke ti se dopadne.Sea ke idam na gosti,koga ke se vratam ke go dopravam i ke ti go dadam.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Ако студираш арт и дизајн на Европски, зошто самиот не го направиш постерот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
= не студирам Арт и дизајн, информатика студирам... Направив нешто, што не ми беше баш ко што треба (она горе со месечината), после тоа направив ново (со сугестиите што ми ги даде ти), а знам дека на форумов има луѓе кои знаат Photoshop, па затоа побарав и помош со тоа што би се додал некој ефект плус...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно