• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[Photoshop] Направете дупка од куршум

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
1. Отворете нов фајл File - New и поставете ги димензиите 200 х 200 рх.
2. Обојте ја позадината со каква боја сакате.
3. Напревете нов лајер (Ctrl + Shift +N) и именувајте го како Krug.


4. Одбрете Elliptical Marquee Tool


5. Направете круг на сликата. За да направите правилен круг држете го претиснато копчето Shift. A, потоа исполнете го со црна боја.


6. Направете уште еден нов лајер, наречен на пр. Rub. Па потоа преместете го под лајерот со име Krug.

7. Изберете го лајерот “Rub“ и одберете Polygonal Lasso Tool.


8. Направете ваква “селекција“ со Polygonal Lasso Tool околу кругот во лајерот Rub.


9. Одберете Gradient Tool и подесете го вака:

10. Повлечете од врвот па се до дното на селектираниот дел со Polygonal Lasso Tool и од прилика треба да го добиете следново:


11. Притиснете Ctrl + D за да го одселектирате, селектираниот дел околу кругот.

12. Кликнете на лајерот “Rub“ и идете Filter -> Stylize -> Emboss и подесете ги вредностите како на сликата:


13. Потоа идете Filter -> Stylize -> Diffuse , кликнете на Darken Only и идете ОК.

14. Кликнете на лајерот “Krug“, па идете Filter -> Pixelete -> Fragment. Па потоа Filter -> Brush Strokes -> Sprayed Strokes и подесете ги вредностите како на сликата:


15. Сега идете Filter -> Blur -> Motion Blur и внесете ги овие вредности:
Angle: -43
Distance: 3 px

16. Еве го конечниот резултат:


Ако малку лајерот “Rub“ го комбинирате со црвена боја, може да добиете како куруш во чело :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,898
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно