• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Photopea - Бесплатен онлајн Photoshop клон

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Случајно ја најдов апликацијава односно веб странава и пријатно сум изненаден. (y)

Се работи за скоро идентична копија на Фотошоп со горе-доле сите битни функционалности која е бесплатна и работи во било кој интернет прелистувач без да има потреба да се инсталира. Функционира и од мобилните прелистувачи.
Може да се отвараат и копираат растер фајлови од локалниот уред, да се експортира и зачувува во PSD, JPG, TIFF, GIF и сите други познати формати.
Поддржува работа со таблет и Pen Pressure, кој иако не е баш добар како во други профи апликации сепак задоволително си ја врши работата.

Има по некое багче и нормално перформансите не се скроз исти како работа во Фотошоп, ама да не пишувам многу пробајте ја и споделете импресии.

Screenshot 2021-06-25 171832.jpg
 

Aztec

Intern
7 јуни 2020
7
9
Многу интересно. Јас како замена ја користам Krita, но не многу ми се допаѓа UI-то и некои функционалности бидејќи сум навикнат на Photoshop, а инаку програмчето само по себе си е супер, има се што ми треба.
Но ова изгледа многу добро на прв поглед, чудно што не сум ја пронашол до сега. Баш ќе ја разгледам кога ќе бидам малку послободен.

Одличен find, браво!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Многу интересно. Јас како замена ја користам Krita, но не многу ми се допаѓа UI-то и некои функционалности бидејќи сум навикнат на Photoshop, а инаку програмчето само по себе си е супер, има се што ми треба.
Но ова изгледа многу добро на прв поглед, чудно што не сум ја пронашол до сега. Баш ќе ја разгледам кога ќе бидам малку послободен.

Одличен find, браво!
Да, супер е поготово ако си навикнат на Photoshop, и некои шорткати што пробав функционираат исто како во Photoshop. Само Free Transform не е на Ctrl+T туку Ctrl+Alt+T, бидејќи Ctrl+T прелистувачите го користат за отварање на нов таб. Али другите се горе-доле исти.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,749
1,107
Алаткава е перфекција. Дури има и додатни функции од PhotoShop.

Пример, ти дава дизајнер XD или AI фајл али ти имаш само PhotoShop, така да нема да можеш да го отвориш и да екстрактираш слики.

Али во PhotoPea го можеш тоа, ти го отвара супер компатибилно.

Ја дознав алаткава пред некој ден коа ми беше потребно ^^^^ тоа погоре. Феноменална.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Интересно, ставено во букмаркс некогаш ќе се најде.
Само јас не би го користел ова за доверливи работи, ако сакате нешто да смените на документ и слично. Сепак аплоад прави во клаудот, не сакате да останат таму работите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Само јас не би го користел ова за доверливи работи, ако сакате нешто да смените на документ и слично. Сепак аплоад прави во клаудот, не сакате да останат таму работите
Не прави Upload, работи локално. Затоа големи документи отвара одма, нема чекање за upload. Само треба дозвола прелистувачот да може да работи со фајловите.

Screenshot 2021-06-26 105411.jpg

Screenshot 2021-06-26 105034.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,468
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно